Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Dan Instituta za migracije i narodnost proslavljen u znaku Međimurja

Datum objave: 18. prosinca 2017.

Nakon što je početkom studenog u Zagrebu potpisan Sporazum o suradnji na području društvenih djelatnosti koje obuhvaćaju turizam, iseljeničku i povratničku populaciju, nacionalne manjine i zdravstvo u Institutu za migracije i narodnost u Zagrebu, predstavnici Međimurske županije bili su dio Dana otvorenih vrata na kojima je isti i predstavljen. Tako je župan Međimurske županije Matija Posavec uz prisustvo Sonje Tošić Grlač, voditeljice Odsjeka za zdravstvo, socijalnu zaštitu i nacionalne manjine u UO za društvene djelatnosti Međimurske županije i Nede Šarić, pročelnice Upravnog odjela za poslove skupštine i opće poslove sudjelovao na svečanosti, te se dotaknuo teme projekta „Iseljenički turizam Međimurske županije i grada Čakovca“. Dočekali su ih ravnateljica Instituta Marina Perić Kaselj te Rebeka Mesarić Žabčić, znanstvena savjetnica pri Institutu, ujedno odgovorne suradnice oko dogovaranja projekata i realizacije na području društvenih znanosti. Kako je naglašeno, ovim sporazumom omogućit će se uz znanstveno istraživački rad, ujedno organizacija stručnih skupova, okruglih stolova te promidžba svih aktivnosti kao dio zajedničkog angažmana. To je još jedan iskorak kojim se želi stvoriti pozitivna klima kao preduvjeti za razvoj, jačanje i napredak u spomenutim segmentima, kako će Međimurje na ovaj način i ovim projektom dobiti uvid u iseljeničku populaciju Međimuraca te njihovom interesu i želji za povratak u zavičaj.
Na samom otvorenju Dana Instituta međimurski župan prigodnim se riječima obratio prisutnima i iskoristio priliku da čestita obljetnicu osnivanja Instituta. Predavanja su tijekom Dana otvorenih vrata održale voditeljica Odsjeka za zdravstvo, socijalnu zaštitu i nacionalne manjine te Nevenka Breslauer, dekanica Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. Institut za migracije i narodnosti znanstveno je istraživačka institucija pod Ministarstvom znanosti RH koja se bavi tematikom iseljeništva i nacionalnih manjina, svih oblika migracija i mobilnosti stanovništva, proučava različite aspekte etničke problematike, a uz to provodi i istraživanja hrvatskih identiteta. Tijekom obilježavanja svog dana, uz predstavljanje projekta s Međimurjem, osmislili su i radionicu i knjigu recepata „Okusi zavičaja u iseljeništvu“, gdje su sakupili međimurske recepte koji su njegovani i van naših granica, a povezivanje gospodarstva i znanosti omogućili su predmetima Zavičajne zbirke Muzeja Međimurja Čakovec. Na Danu otvorenih vrata otvorena je i izložba „Međimurski vidici“ koju je otvorio Davorin Mance, a moguće ju je  razgledati sve do kraja godine. Ujedno je pritom u umjetničkom djelu programa nastupio poznati kazališni umjetnik Joško Ševo koji je između ostalog interpretirao stihove oproštajnog pisma Petra Zrinskog „Moje drago serce“, a najavljeno je istraživanje naziva „Povratna karta“ koje će pobliže objasniti koje su mogućnosti ulaganja u Međimursku županiju, ali i mogućnosti povratka u Međimurje.  
[ngg_images source="galleries" container_ids="1362" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content