Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Veliki dan za međimursko obrazovanje! Prikupljena sredstva za Zakladu za obrazovanje, uz prijem za 19 dobitnika Rektorovih nagrada

Datum objave: 9. prosinca 2017.

Rektorova nagrada posebno je priznanje Sveučilišta u Zagrebu, kojim se nagrađuju najbolji studentski radovi znanstvenoga sadržaja, odnosno umjetnička ostvarenja. Ustanovljena je radi poticanja znanstveno-istraživačkoga i umjetničkoga rada te promicanja studentskoga stvaralaštva. Jedan od temeljnih ciljeva je razvijanje svijesti studenata o tome da se uspješni znanstveni ili umjetnički rad temelji na osobnoj izvrsnosti, kreativnosti i ustrajnome radu, uz usvajanje najviših etičkih i profesionalnih standarda osobnoga djelovanja. Upravo su to odlike koje krase međimurske studente, ali i učenike, koji su danas imali nezaboravni dan u zgradi Scheier. Naime održana je smotra zadruga međimurskih škola kojom su međimurske školske zadruge prikupljale prodajom svojih proizvoda sredstva za Zakladu za obrazovanje dr. Vinko Žganec Međimurske županije. Uz to Županije je održala i svečanost dodjela nagrada i priznanja najboljim međimurskim studentima – dobitnicima Rektorove nagrade.
Svakome od dobitnika Rektorove nagrade Međimurska županija daje 1000 kuna potpore
Među dobitnicima u protekloj akademskoj godini 2016./2017. nalazi se čak 19 studenata s područja Međimurske županije, zbog čega je župan Međimurske županije, ujedno upravitelj Zaklade Matija Posavec za njih organizirao svečani prijem u zgradi Scheier u Čakovcu. Županija studentima isplaćuje jednokratne financijske potpore, pomaže putem Zaklade za obrazovanje „Dr. Vinko Žganec“ i nove privatne zaklade Mikec, a ujedno uz sve nadstandarde za osnovnoškolce i srednjoškolce, dodjeljuju i potpore djeci hrvatskih branitelja. Međimurski studenti su po 19 Rektorovih nagrada iznad državnog prosjeka, čime našu Županiju čine pravom Županijom znanja, uspjeha i mladih.
Najveća vrijednost - mladi pomažu mlade
 „Iz tjedna u tjedan radimo na tome da pokažemo koliki značaj ima obrazovanje u Međimurju, radimo to infrastrukturnim projektima, ali i ulaganjem u učenike i učenice, studentice i studente, ovakvim prijemima, smotrama i okupljanjima. Svaki uspjeh u obrazovanju zaslužuje pažnju Međimurske županije, svaka uspješna mlada osoba zaslužuju da s njom porazgovaramo, čestitamo svakome ponaosob. Oni su naš ponos i ne smijemo biti skromni ni samozatajni, zaista smo u obrazovanju jedan primjer, na čemu čestitam upravo mladima. Posebno sam ponosan na činjenicu kako danas mladi iz zadruga pomažu mlade, korisnike Zaklade, to je posebna vrijednost“, naglasio je župan, te pripremio iznenađenje svim dobitnicima ove Rektorove nagrade, osim čestitke, ujedno i na način da će svakome od njih Županija isplatiti 1000 kuna kao simbolički znak zahvale i motivacije za daljnje uspjehe tijekom obrazovanja i za dalje.
Zaklada Dr. Vinko Žganec je od 2013. otkada je oformljena do danas dodijelila više od četvrt milijuna kuna i pomogla izvrsnost više od 270 mladih Međimurki i Međimuraca“, dodao je Posavec. Vrijednost i važnost ovog dana za međimursko obrazovanje i mlade istakla je Sandra Herman, zamjenica župana, ujedno predsjednica Upravnog odbora Zaklade. „Povezali smo nekoliko segmenata obrazovanja na jednom mjestu, htjeli smo da  se u uspješnu priču o našim studentima priključe i zadruge kako su one vrijedne i tijekom godine proizvode jedinstvene proizvode, neke već postaju i male firme. Sva danas prikupljena sredstva od prodaje njihovih proizvoda donirat će za rad Zaklade, a pozivam ostale da slijede njihov primjer, Zaklada brine o svoj djeci iz Međimurja, a ono po čemu smo specifični je da jedini dajemo potpore kako za osnovnoškolce, tako i za srednjoškolce, postdiplomante i doktorante“, objasnila je.
Dobitnica Rektorove nagrade: „Za ove mlade ljude ima mjesta u našem rodnom kraju“
Drago mi je što ste, pored naših sveučilišta i Vi prepoznali naš trud, rad i zalaganje tijekom studija. Nije bilo lako, imali smo boljih i lošijih dana, uspona i padova, ali evo tu smo pred Vama, školovani, mladi ljudi za koje vjerujem ima mjesta u našem rodnom kraju“, rekla je Tihana Novak , studentica Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, koja se obratila u ime svih nagrađenih i dodala kako zna da upravo ovi mladi ljudi mogu pružiti nešto novo, drugačije, bolje, svatko u svom području. „Sve ono što radimo u obrazovanju i za obrazovanje je s ciljem da danas sutra visokoobrazovani ljudi, spodobni i uspješni mladi, nađu mjesto u svojoj zajednici i razvijaju svoje Međimurje i Hrvatsku“, zaključio je župan. 
Među devetnaestero međimurskih laureata Rektorove nagrade uz Tihanu nalaze se još Dario Vincetić, Lana Agejev, Deana Kovač, Ana Katarina Kolarić, Martina Pahek, Lana Bene, Matej Horvat, Darija Dunjko, Kristina Gudlin, Luka Zalović, Dominik Mišević, Filip Srnec, Karolina Kolarić, Tena Stričak, Ivana Najman, Željka Sabol, Ivana Najman i Tomislav Horvat. Svečani program, svojim su glazbenim izvedbama upotpunile korisnice Zaklade dr. Vinko Žganec, mlada violinistica Ema Perić i izvedbom božićne pjesme na samom kraju svečanosti Antonija Jurinec.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1346" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content