Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Održani Dani otvorenih vrata Udruge osoba s intelektualnim teškoćama Međimurske županije

Datum objave: 8. prosinca 2017.

Svojim aktivnostima i programima koje provode tijekom cijele godine, Udruga osoba s intelektualnim teškoćama Međimurske županije ciljano radi na poboljšanju kvalitete života, socijalizaciji, ali i senzibiliziranju i upoznavanje javnosti sa potrebama i problemima na koje nailaze. Tako su i u okviru Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, organizirali Dan otvorenih vrata poludnevnog boravka i stambene zajednice spomenute Udruge. Tradicionalno, već niz godina, i ne samo na njihov dan,  draga i rado viđena gošća svakako im je zamjenica župana Međimurske županije Sandra Herman koja ih je posjetila i ovom prigodom. S košarom punom darova, razveselila je osobito korisnike, volontere, roditelje, djelatnike i predsjednicu Udruge Mariju Puklek, ljude koji marljivo, nesebično i s puno ljubavi djeluju za dobrobit svih korisnika. „Ovakav vid stanovanja, ovdje u Čakovcu, ali i u Celinama pruža mogućnost da osobe s intelektualnim teškoćama žive u lokalnoj zajednici kao ravnopravni članovi društva, osjećaju se korisno te svojim radom doprinose kućanstvu. Kroz različite kulturne, sportske, vjerske, zdravstveno rekreativne programe kojima rado prisustvuju, slobodno vrijeme naših štićenika sadržajno je i isplanirano vrlo promišljeno“, istaknula je ovom prilikom predsjednica Puklek, zadovoljna što je Međimurska županija uvijek prisutna, aktivna u svim programima te uvijek mogu računati na njenu potporu i pomoć.
„Vaš plemeniti rad, energija i ljubav koju ulažete kako bi svakom Vašem članu život bio kvalitetniji i bolji, poticaj je i primjer svima nama kako moramo i trebamo djelovati. Lijepo je vidjeti Vašu iskrenu sreću i radost, zadovoljstvo ovakvim oblikom stanovanja u kojem učite biti samostalni, brinuti se o sebi i kući te svojim radom i zalaganjem pridonosite zajednici. Zahvalna sam što ste i danas našli vremena te me ponovo ugostili i proveli me kroz prostore poludnevnog boravka i stanova u kojima živite“, rekla je Herman. U organiziranom stanovanju uz podršku žive punoljetne osobe s nekim oblikom poteškoća, u pravilu njih pet, te kroz praktičan rad provode svoje dnevne aktivnosti, uključujući brigu o sebi, radnom i stambenom prostoru, sitnim popravcima, nabavci namirnica i pripremi jela, usvajanju higijenskih i radnih navika. S obzirom na poteškoće kod nekih je korisnika osamostaljivanje moguće do određene mjere, no jedan od osnovnih ciljeva svakako je deinstitucionalizacija i sprečavanje institucionalizacije, što se ovakvim stambenim zajednicama upravo i postiže.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1344" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content