Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Prelog proslavio svoj dan uz niz događanja i svečanu sjednicu u tamošnjem Domu kulture

Datum objave: 7. prosinca 2017.

Izvedbama Pjevačkog zbora Grada Preloga i riječima Nikole Srpaka, učenika 6. razreda iz Društva Naša Djeca Prelog, otvorena je svečana sjednica povodom obilježavanja Dana Grada Preloga. Jedan od tri međimurska grada, svoj dan slavi uz blagdan svetog Nikole 6. prosinca, prisjećajući se pritom 1264. godine kada je prvi puta u nekom pisanom dokumentu spomenuto ime Prelog i to u povelji bana Rolanda od Ratolda o presudi oko posjeda Trnava. Svečana sjednica i ove je godine bila središnji događaj obilježavanja, u tamošnjem Domu kulture, kojoj su prisustvovali ministar turizma RH Gari Capelli, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede RH Tihomir Majdak, saborski zastupnik Darko Horvat, župan Međimurske županije Matija Posavec sa zamjenicima Sandrom Herman i Josipom Grivcom, varaždinski župan Radimir Čačić, potpredsjednik Skupštine Međimurske županije Dragutin Glavina, Vjeran Vrbanec, predsjednik Uprave HAMAG-BICRO-A, počasni građanin Grada Preloga Marijan Ramušćak, župnik Župe sv. Jakoba vlč. Antun Hoblaj te mnogobrojni gosti, uz domaćinstvo gradonačelnika Preloga Ljubomira Kolareka sa zamjenikom Zdravkom Kvakanom i predsjednikom Gradskog vijeća Đurom Ujlakijem. „U ovom smo sazivu održali dosad 4 sjednice, odradili 48 točaka i donijeli 36 odluka, 5 programa i po jedan izvanredni plan i Proračun uz odslušanu jednu obavijest gradonačelnika. Donijeli smo Proračun u iznosu većem od 50 milijun kuna, s kojim sam zadovoljan, te je dokaz da se radi dobro i kvalitetno za dobrobit grada Preloga“, rekao je predsjednik vijeća u uvodu, dok gradonačelnik naglasio kako je iza Preloga godina puna izazova koja je prije svega vlasti donijela novi mandat i novo povjerenje građana. „Povjerenje ćemo opravdati. Proslavili smo 20 godina donošenja statusa grada, održane su kod nas Sportske igre mladih gdje smo ugostili i državni vrh, uredili smo naselje Čehovec, privatnom investicijom izgradili jedan od ljepših vrtića u Hrvatskoj, otvorili grobnu kuću, iznad smo hrvatskog prosjeka u vidu zbrinjavanja otpada. Prelog mora biti primjer grada gdje ljudi vole živjeti“, dodao je gradonačelnik i pritom najavio film o životu grada u 2017. godini „Priločki dnevnik“. Kao predstavnik susjednih općina Priločankama i Priločancima njihov je dan čestitao načelnik Općine Donja Dubrava Marijan Varga i pritom dodao kako je iznimno važna dobra suradnja između gradova i općina, koja se njeguje u Međimurju, te kako su jedni drugima poticaj za napredak i boljitak, dok je državni tajnik naglasio kako vjeruje u projekt rekonstrukcije Dječjeg vrtića Fijolica koji mora biti jedan od prioriteta i da će se uskoro potpisati ugovor s Agencijom za plaćanje.
Dodijeljene plakete i Grb Grada Preloga zaslužnim pojedincima
„Ispunjena dvorana danas u Prelogu govori o jednom poštovanju, zajedništvu i toleranciji, želji za kvalitetnijim životom, svi mi danas ovdje dokazujemo visoko razvijenu svijet o vrijednosti našeg kraja. Ovdje se to očituje na primjer izvrsnim rezultatima u gospodarstvu, ali i gospodarenju otpadom, gdje smo vodeći u zemlji, kao što je Međimurje vodeća županija. U mnogim projektima u Prelogu sudjelovala je i Županija, bili smo i jesmo partneri, kao u onom dvorane u Draškovcu, vezanima uz cestovnu i prometnu infrastrukturu, pa smo tako izgradili smo kružni tok kod Otoka vrijedan 4 milijuna kuna, financijski će se podržati u našem Proračunu i najbolja knjižnica Hrvatske, ona u Prelog, preloški muzej i dom kulture određenim sredstvima, a idemo s jednim velikim projektom dogradnje Srednje škole u Prelogu. Kako smo obnovili atrij u osnovnoj školi i naručili energetski certifikat za dogradnju i rekonstrukciju dvorane, sada je na redu srednja škola, a uz pomoć ministra vjerujem kako ćemo realizirati još jedan veliki projekt, a to je revitalizacija Marine kako bi ovaj dio Hrvatske pretvorili u jednu perjanicu kontinentalnog turizma za što postoje veliki potencijali“, rekao je međimurski župan i  istaknuo činjenicu da se upravo temeljem glasa s hrvatskog sjevera u Vladi raspravlja o povećanju minimalne plaće. „Vrijednost naših ljudi ne mjeri se financijski, no ona mora biti prepoznata od države, jer poduzetnike mora rasteretiti mnogih nameta i doprinosa, da naše Međimurke i Međimurci ostanu kod kuće i razvijaju svoj zavičaj“, zaključio je. „Kada razgovaramo o turizmu ovog kraja, zaista imamo o čemu govoriti, tu je kružna kola, arheološko nalazište, jezero Donja Dubrava, bušotina termalnih voda, Marina u Prelogu… Imate itekako čime pokrenuti ovaj turizam, Županija ima 18% povećanje turizma, pa temeljem toga imate pripremljen dobar put za razvoj“,  u svom je govoru naglasio ministar turizma koji je pritom u Međimurju boravio treći puta u godinu dana. Pritom je pohvalio inicijativu župana sjevera, među kojima i župana Posavca, da se po uzoru na Slavoniju više ulaže u sjever zemlje i objasnio da se nakon posljednjeg održanog zajedničkog sastanka u Vladi već ozbiljno krenulo u nove projekte koji će se otvarati Međimurju.
Na sjednici su uručena i priznanja. Plaketu Grada Preloga primili su  Marija Markač, Vinko Kemec, Ivan Višnić, Udruga žena „Priločko srce“ i Caritas Župe sv. Jakoba Prelog, dok Grb Grada Preloga Mirjana Hržić, Mirko Švenda i vlč. Antun Štefan, koji je ujedno i zahvalio u ime svih dobitnika. Spomenimo kako su se u svečanom programu svojim izvedbama predstavili još i Pjevački zbor Udruge umirovljenika Grada Preloga i Klapa Čikat iz Malog Lošinja.
Tijekom dana, a povodom Dana Grada Preloga, upriličeno je i otvorenje Nove ulice u Čehovcu, grobne kuće u Prelogu, otkriven poklonac sv. Antuna, otvorena pametna klupa u centru Preloga, položen vijenac i zapaljene svijeće ispred centralnog križa na groblju i kod Spomen ploče ispred crkve u Prelogu, služena sveta misa, te odrađen prijavak Zrinske garde Čakovec.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1342" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content