Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

U Murskom Središću otvoren obnovljen Centar za kulturu „Rudar“

Datum objave: 5. prosinca 2017.

Nekadašnji Centar za kulturu izgrađen je 1958. godine i sve do njegovog zatvaranja 2003. godine nosio je naziv Kino „Rudar“. Neki ga se sjećaju kao glavno i najvažnije kulturno, društveno, zabavno i turističko središte grada. Kako bi oživili svoja sjećanja, vrijedne trenutke i vratili kulturu u najsjeverniji grad, prije šest godina intenzivno je krenuo projekt uređenja tadašnjeg Kina, u danas obnovljen i novi Centar za kulturu „Rudar“ u Murskom Središću. S velikim ponosom i uz ispunjenu dvoranu, Centar za kulturu otvoren je na prigodnoj svečanosti, uz nastup Mješovitog pjevačkog zbora KUD-a „Mura“, Vokalne skupine „Ftičice“ i Tamburaškog sastava KUD-a „Mura, izvođenjem himne Lijepe naše i himne grada „Središće grod“. Novi Centar za kulturu djelovat će u smjeru prepoznavanja kulturnih, obrazovnih i umjetničkih programa kao jedan od najvažniji smjernica razvojne strategije koja će se usmjeriti na osnaživanje kulturnog djelovanja i stvaralaštva, a djeca i mladi dobit će prostor za svoje školske i ostale priredbe, dok neke udruge i nove prostore. „Sljedeće godine slavilo 60 godina ove zgrade, a tu će obljetnicu dočekati na najbolji mogući način, obnovljena. Ova zgrada je nekadašnje Kino Rudar, u koji su utkana mnoga srca našeg grada i okolnih mjesta. Ovdje su djeca imala svoje prve predstave, mladi dolazili u tada kultno kino, ovdje su se rodile prve ljubavi, a nastupali su ovdje i mnogi poznati pjevači, naši kudovi. Ovo mjesto za mnoge je gotovo sveto. Današnjim otvaranjem postajemo grad“, rekao je gradonačelnik Murskog Središća Dražen Srpak. Ministarstvo kulture je prepoznalo važnost projekta za Međimursku županiju i grad i time do danas uložilo u razvoj novog Centra za kulturu ukupno 3 milijuna kuna, dok grad 5, 5 milijuna kuna, a Međimurska županija 200 tisuća kuna. „Ovaj je prostor treći prostor koji mora imati svaki grad. Prvi je mjesto gdje radimo, drugi gdje nam djeca idu u školu, a kulturni centar kada govorimo o slobodnom vremenu, stoga mi je drago da ga u svom gradu imate. Ovaj prostor zaslužuje i dobar kulturni program, a mi smo u ministarstvu tu da vam i u tome pomognemo“, naglasio je u svom govoru izaslanik predsjednika Vlade, te ujedno izaslanik ministrice kulture, državni tajnik Ivica Poljičak, dok je saborski zastupnik Darko Horvat, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora čestitao na novoj vrijednosti u Središću, pozvao ljude da je koriste i naglasio kako Mursko Središće predstavlja vrata kroz koja Europa ulazi u Hrvatsku.
Nakon što je 2009. godine proglašen gradskih blagdanom, dan sv. Barbare i danas je poslužio kao prijelomni trenutak u životu građanki i građana Središća, koji unatoč nedostatku adekvatnog prostora, nikada nisu dopustili da kultura nestane iz njihovog kraja, što je prepoznao i župan Međimurske županije Matija Posavec te istaknuo kako je prepuna dvorana dokaz poštovanja prema gradu i njegovim građankama i građanima. „Kada postoji ljubav prema svom kraju, zajednički interes u realizaciji projekata, ništa nam ne smije biti prepreka da isti provedemo, stoga smo i svi zajedno krenuli u ovaj projekt, kako financijski, tako i lobiranjem, doprinos je dao i naš zamjenik ministra kulture Alen Kajmović u svom mandatu. Ovaj Centar za kulturu je potreban ovom gradu, iako složit ćete se grad nisu zgrade, nego ljudi, ali ako oni nemaju kvalitetu života kroz institucije, prostore i sve one sadržaje koje građani zaslužuju, ne može se zvati gradom“, u svom je govoru istaknuo župan Međimurske županije Matija Posavec i naglasio kako je ponosan što će sada građani dobiti adekvatan prostor za održavanje kulturnih događanja, dječjih nastupa, predstava, održavanja proba i ostalog, te će ovo postati pravo mjesto okupljanja. Spomenimo kako je prije samog čina rezanja vrpce, zgradu Centra za kulturu „Rudar“ posvetio je župnik vlč. Tomislav Antekolović.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1337" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content