Međimurje Europska regija sporta za 2022.
0.3 °C
1032.0 hPa
85 %

Članovi Kulturne udruge „Seljačka sloga” iz Preloga proslavili 90. obljetnicu

Datum objave: 4. prosinca 2017.

Kulturna udruga „Seljačka sloga“ iz Preloga proslavila je devet desetljeća postojanja, a njihovo je obilježavanje prvog vikenda u prosincu započelo u Muzeju Croata insulanus Grada Preloga te nastavljeno umjetničkim programom članova udruge u preloškom Domu kulture. Kulturna društva i udruge tradicionalno imaju nezaobilaznu ulogu u društvenom životu Preloga, a kroz 90 godina rada priločki je ogranak Seljačke sloge postao jedno od priznatijih kulturno – umjetničkih društava ne samo u Međimurju, nego i u Hrvatskoj. Na proslavi će nastupiti i nekadašnji članovi društva, koji su se pripremali za nastup za ovu posebnu prigodu, prisjećajući se dana kada su sa Seljačkom slogom iz Preloga proputovali cijelu Hrvatsku. Svečanosti su prisustvovali zamjenica župna Međimurske županije Sandra Herman, potpredsjednik Skupštine Međimurske županije Dragutin Glavina, gradonačelnik Grada Preloga Ljubomir Kolarek sa svojim zamjenikom Zdravkom Kvakanom, , predsjednik ZHKUU Međimurske županije i predsjednik Upravnog odbora Hrvatskog sabora kulture Dejan Buvač, župni vikar vlč. Hrvoje Damiš te mnogi drugi uzvanici i prijatelji udruge. „U ovih 90 godina kada se sve zbroji, mnogi ljudi dali su svoj obol. Da nije bilo njih koji su osnovali to društvo, mnogo toga od naše hrvatske i međimurske tradicije ne bi ostalo i danas“, rekao je Buvač. Program je započeo izvedbom plesom onih najmlađih, nastavio sa starijim članovima, dok je svečanost završila zajedničkim plesom svih sadašnjih i bivših članova. „Čestitam svima koji su zaslužni za ovu predivnu večer s kojom ne dozvoljavamo da naša tradicija ode u zaborav, nego je svojim trudom i radom održavaju svakodnevno“, istaknula je zamjenica Herman. Kako je zapisao akademik Vinko Žganec, Prelog je jedno od najvažnijih izvorišta narodnoga stvaralaštva, a ovdašnja kulturna društva i grupe istinski su čuvari te baštine i ambasadori njezine prezentacije u zemlji i svijetu. Kao sastavni dio seljačkog pokreta braće Radić, Ogranak seljačke sloge osnovan je u Prelogu 1927. godine, a za tu prigodu pripremljena izložba donosi mali uvid u devedeset godina rada ovoga društva na čiju je povijest Prelog posebno ponosan. Svečanost je završena dodjelom priznanja najstarijim članovima, članovima koji sudjeluju pet, deset, petnaest i više godina u udruzi.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1334" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500"]

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za nedjelju, 23. siječnja 2022. - Tijekom vikenda cijepljeno 485 osoba
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 22. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Javni poziv za uvid u spis predmeta - BORNA LULIĆ
Gospodarsko-socijalno vijeće Međimurske županije obilježava Dan socijalnog partnerstva
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 21. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content