Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Članovi Kulturne udruge „Seljačka sloga” iz Preloga proslavili 90. obljetnicu

Datum objave: 4. prosinca 2017.

Kulturna udruga „Seljačka sloga“ iz Preloga proslavila je devet desetljeća postojanja, a njihovo je obilježavanje prvog vikenda u prosincu započelo u Muzeju Croata insulanus Grada Preloga te nastavljeno umjetničkim programom članova udruge u preloškom Domu kulture. Kulturna društva i udruge tradicionalno imaju nezaobilaznu ulogu u društvenom životu Preloga, a kroz 90 godina rada priločki je ogranak Seljačke sloge postao jedno od priznatijih kulturno – umjetničkih društava ne samo u Međimurju, nego i u Hrvatskoj. Na proslavi će nastupiti i nekadašnji članovi društva, koji su se pripremali za nastup za ovu posebnu prigodu, prisjećajući se dana kada su sa Seljačkom slogom iz Preloga proputovali cijelu Hrvatsku. Svečanosti su prisustvovali zamjenica župna Međimurske županije Sandra Herman, potpredsjednik Skupštine Međimurske županije Dragutin Glavina, gradonačelnik Grada Preloga Ljubomir Kolarek sa svojim zamjenikom Zdravkom Kvakanom, , predsjednik ZHKUU Međimurske županije i predsjednik Upravnog odbora Hrvatskog sabora kulture Dejan Buvač, župni vikar vlč. Hrvoje Damiš te mnogi drugi uzvanici i prijatelji udruge. „U ovih 90 godina kada se sve zbroji, mnogi ljudi dali su svoj obol. Da nije bilo njih koji su osnovali to društvo, mnogo toga od naše hrvatske i međimurske tradicije ne bi ostalo i danas“, rekao je Buvač. Program je započeo izvedbom plesom onih najmlađih, nastavio sa starijim članovima, dok je svečanost završila zajedničkim plesom svih sadašnjih i bivših članova. „Čestitam svima koji su zaslužni za ovu predivnu večer s kojom ne dozvoljavamo da naša tradicija ode u zaborav, nego je svojim trudom i radom održavaju svakodnevno“, istaknula je zamjenica Herman. Kako je zapisao akademik Vinko Žganec, Prelog je jedno od najvažnijih izvorišta narodnoga stvaralaštva, a ovdašnja kulturna društva i grupe istinski su čuvari te baštine i ambasadori njezine prezentacije u zemlji i svijetu. Kao sastavni dio seljačkog pokreta braće Radić, Ogranak seljačke sloge osnovan je u Prelogu 1927. godine, a za tu prigodu pripremljena izložba donosi mali uvid u devedeset godina rada ovoga društva na čiju je povijest Prelog posebno ponosan. Svečanost je završena dodjelom priznanja najstarijim članovima, članovima koji sudjeluju pet, deset, petnaest i više godina u udruzi.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1334" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content