Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Svečano predstavljen „Hrvatski kajkavski kolendar za 2018.“

Datum objave: 27. studenoga 2017.

Vrlo dostojanstveno predstavljen je „Hrvatski kajkavski kolendar 2018.“ koji je pripremljen sada već tradicionalno i po običaju, 26. put. U izdanju Ogranka Matice hrvatske Čakovec izlazi od 1993. godine, a ovom prigodom prisutne na samoj svečanosti pozdravio je predsjednik Ogranka Matice hrvatske Čakovec, profesor Ivan Pranjić ujedno i domaćin spomenutog događaja. Predstavljanju su nazočili i župan Međimurske županije Matija Posavec, izaslanica predsjednika Ogranka Matice Hrvatske Ida Hitrec, predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Koprivnici Dražen Ernečić, predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Varaždinu Ernest Fišer, urednica i lektorica HKK-a Nada Čatlaić, predsjednik Zrinske garde Čakovec Alojzije Sobočanec, pročelnik Družbe „Braće Hrvatskog Zmaja“-Zmajski stol Čakovec Marijan Ramušćak, pročelnik Upravnog odjela za društvene, protokolarne i europske poslove Grada Čakovca David Vugrinec te brojni predstavnici središnjice Matice hrvatske, suradnici zbornika te drugi predstavnici kulturnog, gospodarskog, vjerskog i političkog života.

  1. po mnogočemu jubilarna godina!

 „Najnoviji broj Kajkavskog kolendara ostao je u okviru svojih tradicionalnih tema, svake godine novi detalji koji su vezani uz obljetnice, nova događanja protežu se kroz spomenutu tiskovinu. Trenutačno najvažniji kulturni događaj u Međimurju, a ujedno i u cijeloj Hrvatskoj jest tiskanje dijela Josipa Bedekovića pavlina koji je u 18. stoljeću napisao knjigu o rodnom mjestu sv. Jeronima“, istaknuo je Pranjić. „Natale solum“ koja je tiskana 1752. na latinskom jeziku tek je u 2017. prevedena i izdana na hrvatskom jeziku, ovogodišnja je glavna tema „Hrvatskog kajkavskog kolendara 2018“. U njegovom oblikovanju sudjelovalo je 87 suradnika s 113 naslova. „Više od 10 mjeseci pristizali su radovi koje sam lektorirala, iščitavala, odabirala te danas s posebnim ponosom predstavljamo ih ovdje“, prisjetila se svog rada urednica i lektorica Čatlaić. Međimurje je mala županija, ali prepuna bogatom ostavštinom koju su naši preci čuvali ljubomorno od zaborava. Listajući kolendar i u svijetlu suradnje Matice hrvatske i Međimurske županije osvrnuo se župan Posavec. „U proteklih godinu dana desile su se dvije stvari koje su stavile pečat na suradnju između Matice hrvatske i Međimurske županije te ju učinile još značajnijom. Prva stvar je činjenica da je konačno znanstveno dokazano da je sv. Jeronim rođen u Stridonu današnjoj Štrigovi, a dok je drugi značajan događaj osnutak biblioteke Muro-Dravana koju smo zajednički realizirali te ćemo od zaborava sačuvati bogatstvo naše kulture“.  Iduće godine, očekuje nas mnogo jubilarnih obljetnica, poput 100 godina pripojenja Međimurja Matici hrvatskoj, 125 godina elektrifikacije Čakovca, ali i brojne druge obljetnice zaslužnih pojedinaca koje će zasigurno doprinijeti kvalitetnoj suradnji Matice hrvatske s Međimurskom županijom. Također u planu je i tiskanje novih dijela koja će se prenositi na buduće generacije i čuvati od zaborava našu bogatu povijest.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1317" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content