Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Vrlo emotivno Međimurci iz Velenja obilježili 20 godina čuvanja tradicije

Datum objave: 19. studenoga 2017.

Kulturno umjetničko društvo Međimurje iz Velenja djeluje u Sloveniji već 20 godina te je kao takvo svojim radom i aktivnostima prepoznatljivo na lokalnoj razini, a ovog petka proslavilo je svoja dva desetljeća postojanja u Sloveniji. Samom obilježavanju ove svečanosti prisustvovali su župan Međimurske županije Matija Posavec, župan Mestne občine Velenje Bojan Kontič, počasni konzul Republike Hrvatske u Republici Sloveniji Božo Dimnik, predsjednik ZHKUU Međimurske županije i predsjednik Upravnog odbora Hrvatskog sabora kulture Dejan Buvač, predsjednik Saveza hrvatskih društava Slovenije iz Lendave Đanino Kutnjak te mnogobrojni štovatelji, poslovni partneri te prijatelji ovog KUD-a, uz prisustvo predsjednika Društva Matije Blagusa.
Djeca ste Međimurja i odrasli ljudi Slovenije!
Dragi moji Međimurci ve tu zbrani, vi imate dve mame, dve domovine, vi ste deca moja Međimurja i odrasli ljudi Slovenije. Imejte radi Slovenijo i poštujte ju koja vam daje kruh, ali ne zaboravite Međimurje i lepo našo, de ste rođeni“, dio je govora predsjednika Društva Blagusa, a kojom je započela svečana obljetnica. Više od 750 Međimurki i Međimuraca njeguje i čuva međimursku tradiciju kroz pjesmu, ples, običaje i stare zanate, a kako je Velenje vrlo specifično po svojoj multietničnosti, suživot različitih kultura je iznimno dobar i prihvaćen. Ideja koja je nastala prije 20 godina zbog specifičnih okolnosti koje su bile, a društvo koje je iz godine u godinu raslo, steklo je mnogo prijatelja u svakom slovenskom kraju koje čuva, njeguje međimursku baštinu, tradiciju i povijest.
Naša zadaća jest da djelujemo pozitivno u zajednici u kojoj živimo bez obzira na granice, a dokaz je da ovdje to prijateljstvo postoji i svakodnevno se nadograđuje“, istaknuo je Kontič. „Prijateljstvo koje se svakodnevno manifestira u različitim segmentima, ali i doprinosi boljem društvu poštivajući i gradeći jednu moderniju i uspješniju Sloveniju, ali nikad ne zaboravljajući najsjeverniju županiju Lijepe naše, naše Međimurje, zato hvala Vam na tome“, rekao je Posavec prilikom govora te se osvrnuo na dosadašnji rad mnogobrojnih Međimurki i Međimuraca u Velenju koji s posebnim ponosom poštuju dijalekt i međimurske narodne običaje koje su ovom prilikom i upriličili kroz svečani program.
 „Ovakva druženja ljudi koji vole svoj kraj, moraju biti na prvom mjestu te vam zahvaljujem na tome što to prenosite u ovoj udruzi. Specifična ste udruga koja nema sjedište u Hrvatskoj, ali ste međimurska udruga koja djeluje u Sloveniji te koja je još uz tri udruge član Hrvatskog  sabora kulture, krovne organizacije hrvatskog amaterizma. To je samo priznanje da na lijepi način čuvate međimursku i hrvatsku kulturu“, osvrnuo se na rad društva Buvač te im pritom uručio poklon povodom 20 godina djelovanja, srebrnu diplomu.
Tijekom ove emotivne večere, uručene su i nagrade članovima povodom 10 i 20 godina djelovanja u spomenutom društvu. Velenje je poznato kao inkubator ideja kako u privredi, turizmu, kulturi, a Društvo Međimuraca iz Velenja formirano je na interesne skupine, tako imaju tamburaški sastav, folklornu skupinu, kulinarsku skupinu te neizostavni pisani trag međimurskog dijalekta kroz svoj list „Štrekar“ koji je prepoznat od hrvatske i slovenske struke, a sve navedeno je prikazano na ovoj plemenitoj i posebnoj večeri.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1302" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content