Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

U Kotoribi otkrivena bista međimurskog pisca Jože Horvata

Datum objave: 15. studenoga 2017.

U Osnovnoj školi u Kotoribi koja nosi njegovo ime, zasluženo je priznanje dano rođenom Kotoripčaninu, velikom međimurskom romanopiscu, autoru drama, publicistu i svjetskom moreplovcu Joži Horvatu. U spomen na njegovo lik i djelo u mjesecu knjige te u okviru 4. obljetnice njegove smrti, uz prigodnu je svečanost otkrivena njegova bista u holu škole. U svom stvaralaštvu, nesebično je čitateljima otkrivao nove svjetove, promičući granice te mijenjajući ljudsku taštinu. Svojim radom, raznolikim književnim opusom, svjedočeći ljepotama prirode, oplemenio je te zadužio hrvatsko i međimursko kulturno stvaralaštvo. Oplovivši u dva navrata svijet, napisao je putopisnu prozu u stilu brodskog dnevnika „Besa“ kojom je zadobio pažnju i naklonost brojnih hrvatskih i svjetskih čitatelja. „Sedmi be“, „Ni san ni java“, „Abeceda ludih želja“, „Waitapu“, „Svjetionik“, „Ciguli Miguli“, „Molitva prije plovidbe“, „Svjedok prolaznosti“ samo su neka od djela ovog samozatajnog Međimurca.
Svečanosti su prisustvovali zamjenik župana Međimurske županije Josip Grivec, načelnik Općine Kotoriba Ljubomir Grgec, predsjednik Zavičajnog kluba Međimurje u Zagrebu Danijel Režek, ravnateljica OŠ Jože Horvata Snježana Matoš, čakovečki umjetnik, a ujedno i kreator brončanog poprsja Boris Lajner, voditeljica Odsjeka za zdravstvo, socijalnu zaštitu i nacionalne manjine, ujedno zamjenica pročelnika Upravnog odjela za društvene djelatnosti Međimurske županije Sonja Tošić Grlač, voditeljica Odsjeka za obrazovanje, kulturu i sport Blaženka Novak te mnogobrojni roditelji i učenici. Ravnateljica je istaknula kako svake godine oko 10. ožujka povodom rođendana našeg velikana obilježavaju Tjedan Jože Horvata, a sve u sklopu školskog kurikuluma. Program su oplemenili učenici Osnovne škole koji su recitirali retrospektivu o njegovu životu, otpjevali međimurske pjesme legendarne autorice Tete Lize te napravili scenski prikaz njegovog djela. Zamjenik Grivec istaknuo je kako je iznimno važno da se bista postavila u školi, da i djeca upoznaju jednog od najpoznatijih Međimuraca. „Veselje mi je i čast biti dio ovog današnjeg programa, slobodno možemo reći ponovnog dolaska Jože Horvata u Kotoribu,u njegovo rodno mjesto“, rekao je zamjenik. „Imao sam čast upoznati se s Jožom, ali i biti u društvu s njime, tako da mi je privilegija reći da smo bili prijatelji. Zato mi je veoma drago što nam je Međimurska županija omogućila da dragog Jožu ponovo dovedemo u naš kraj“, istaknuo je načelnik. Bista je realizirana zahvaljujući suradnji Međimurske županije i Općine Kotoriba, a kao svojevrstan poklon vjernim štovateljima spomenutog pisca i kao sjećanje na još jednu međimursku legendu.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1291" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content