Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

U Međimurskoj županiji održan radni sastanak s temom novog Zakona o zaštiti životinja

Datum objave: 14. studenoga 2017.

Povodom stupanja na snagu novog Zakona o zaštiti životinja te njegovih izmjena i novih odredbi koje uključuju, odnosno njegove same provedbe, održan je radni sastanak u Velikoj vijećnici Međimurske županije na kojem su uz domaćina župana Međimurske županije Matiju Posavca sa suradnicima, prisustvovali voditeljica Odjela za zaštitu životinja Branka Buković Šošić i Mislav Kučenjak, ispred Ministarstva poljoprivrede RH, Ureda za veterinarstvo i sigurnost, veterinarski inspektor Damir Tuđan, voditelj veterinarskog Ureda Varaždin i Marijan Glavina, veterinarski inspektor Ministarstva  poljoprivrede, voditelj Ispostave Čakovec. Uz njih, sudjelovali su i Luka Oman predsjednik Udruge „Prijatelji životinja“, Aleksandra Hampamer, voditeljica Skloništa za životinja „Prijatelji“ Čakovec te načelnici i predstavnici Općina u Međimurskoj županiji. Radi pravodobnog planiranja aktivnosti te osiguravanja financijskih sredstava u proračunima JLS, obzirom na propisane rokove i prekršajne odredbe detaljne informacije, novine te glavne odrednice prezentirane su od strane struke koja je formirala Zakon. „Zakon pruža dovoljno mjera kako bi se problem broja napuštenih i nezbrinutih životinja smanjio. Svaki početak je težak, potrebno je puno truda, energije i zalaganja a rezultati nisu odmah vidljivi, no ukoliko sa provedbom Zakona krenemo ranije, prije ćemo dobiti i rješenja problema kojih je u ovom trenutku mnogo“, istaknula je Buković Šošić. Najvažnija značajka u ovom je Zakonu  formiranje Koordinacijske radne skupine u kojima će uz struku biti predstavnici lokalnih samouprava kao osnova za implementaciju i ubrzanje primjene regulativa i njegovih mogućnosti. Komunalnim redarima dane su veće ovlasti  i zaduženja te će vršiti nadzor čipiranja psa, slobodno ulaziti u dvorište radi kontrole i registriranje u upisnike kako bi se taj sustav popunio i bio na raspolaganju svima koji ga traže. U Zakonu je također dana mogućnost obavezne kastracije kao temeljne mjere koja će  spriječiti nekontrolirano razmnožavanje životinja, a može je propisati resorni ministar, veterinarski inspektor ili čelnik jedinice lokalne i regionalne (područne) samouprave. „Novi je Zakon pisan iznimno stručno i detaljno te nudi niz alata kako pronaći rješenja za problematiku napuštenih, nezbrinutih ili ozlijeđenih životinja, postupanje za divljim životinjama te nadležnost. Ukoliko je potrebna pomoć ili postoje nejasnoće, moguće je obratiti se nadležnim institucijama, Ministarstvu, Udruzi, svi stojimo na raspolaganju kako bi provedba tekla što jednostavnije. Potrebno se međusobno povezati s gradovima i županijama RH te i uz njihova iskustava pronaći najbolje rješenje za pojedino područje“, rekao je Oman. U krajevima gdje živi romska nacionalna manjina, mnogobrojna u Međimurskoj županiji, nailazi se na specifičan problem nekontroliranog razmnožavanja i nebrige za pse u naseljima te otežani pristup čipiranju i kastraciji životinja. Tamo je  potrebna pomoć svih dionika kako bi se pronašlo najbolje rješenje. „Ne smijemo stavljati probleme pod tepih, već zajedno, uz veću aktivaciju države i njezinih mehanizama te suradnjom svih dionika i provedbom Zakona rješiti ove višegodišnje probleme te konačno zaustaviti prekomjerni broj napuštenih životinja. Uz potporu Županije i drugih institucija, educiranje stanovništva, mislim da smo na dobrom putu da to i učinimo“, zaključio je Posavec.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1289" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500"]
 

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content