Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

U Međimurju obilježen „Dan hrvatskih prijevoznika“

Datum objave: 7. studenoga 2017.

Dan hrvatskih prijevoznika u cestovnom prometu prilika je za povezivanje svih sudionika cestovnog prijevoza u Republici Hrvatskoj i Europskoj uniji. Tom prigodom u hotelu Spa Golfer, Sv. Martin na Muri održan je stručni skup u organizaciji Hrvatske gospodarske komore, Udruženja cestovnog prometa, Udruženja cestovnog teretnog prometa i Udruženja davatelja taksi usluga, a pod pokroviteljstvom Ministarstva mora, prometa i infrastrukture. Svečanosti otvaranja prisustvovali su pomoćnik ministra Ministarstva mora, prometa i infrastrukture Mario Madunić, državna tajnica u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture Nikolina Brnjac, župan Međimurske županije Matija Posavec, potpredsjednica HGK Mirjana Čagalj sa svojim suradnicima te mnogi drugi bliski tematici. Shodno tome na samom otvaranju bili su i predsjednik Udruženja cestovnog, putničkog i teretnog prometa HGK Antun Presečki i Darko Vukadinović, predsjednik Udruženja davatelja taksi usluga Petar Dragić, predsjednik Uprave Centra za vozila Hrvatske Davorin Pavlović sa suradnicima, direktorica Županijske komore Čakovec Dijana Krnjak, ravnateljica Županijske uprave za ceste Međimurske županije Ljerka Cividini te ostali gosti iz političkog, gospodarskog i prometnog resora.
Prijevoz jedan od važnijih čimbenika gospodarskih aktivnosti u Hrvatskoj!
Primarni cilj gospodarske politike RH jest jačanje hrvatskog gospodarstva. Osim same proizvodnje i promicanja izvoza, poseban naglasak treba staviti na važnost prijevoza koji je jedan od glavnih čimbenika odvijanja svih gospodarskih aktivnosti. „Kolika je važnost prijevoza pratećih, pomoćnih djelatnosti u prijevozu između ostalog pokazuje podatak da je udio tih djelatnosti prema nacionalnoj klasifikaciji preko 4% u BDP-u. Podaci govore da je cestovni prijevoz dominanti oblik prijevoza u RH s preko 60% ukupno prevezenih putnika i robe u strukturi ukupnog prijevoza“, rekla je Čagalj. U Hrvatskoj je registrirano oko 2 milijuna cestovnih motornih vozila, odnosno svaki drugi Hrvat posjeduje neko prijevozno sredstvo. „Međimurska županije je jedina u Hrvatskoj u kojoj  javni linijski autobusni prijevoz funkcionira na temelju koncesije, to nam uvelike olakšava i prijevoz osnovnoškolaca i srednjoškolaca do svojih škola, u usporedbi s javnim linijskim prijevozom. Ujedno, Županija je u europskom projektu Integriranog putničkog intermodalnog teretnog prijevoza, što znači da na jedan sofisticiraniji način možemo autobusni i željeznički prijevoz staviti kao servis građanima“, istaknuo je prilikom svog obraćanja međimurski župan u ime domaćina. Tijekom susreta, organizirana su i dva okrugla stola na kojima su gospodarstvenici, predstavnici resornog ministarstva i MUP-a, razmotrili nezaobilazne teme poput zakonskih regulativa u cestovnog prometu, rada nadležnih službi u cestovnom prometu, konkurentnosti, nedostatka vozača, ali i percepciju budućih trendova cestovnog prijevoza. „Ministarstvo prometa će sa svojim službama i u suradnji s drugim Ministarstvima i institucijama biti na raspolaganju za pomoć oko davanja svih informacija, mišljenja, tumačenja i predlaganja izmjena propisa u dijelu u kojem je to moguće s obzirom na obveze koje imamo kao država članica Europske Unije, a sve u cilju povećanja konkurentnosti u tržištu usluga prijevoza“, rekla je u svom obraćanju državna tajnica te pritom ujedno otvorila radni dio stručnog skupa.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1282" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content