Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Odanost i poštovanje obitelji Zrinski potvrdilo 10 novih članova

Datum objave: 4. studenoga 2017.

Prigodnom svečanošću u Izložbenom salonu palače Zrinskih u Čakovcu, prisegnulo je novih deset redovitih civilnih članova Zrinske garde. Na svečanosti su bili prisutni varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak,  župan Međimurske županije Matija Posavec, glavni inspektor Hrvatske vojske general Josip Zdilar, predstavnici grada Szigetvara, predstavnici mnogobrojnih Udruga, građani kao i umirovljeni hrvatski generali Ivan Tolj, Marinko Krešić i Ljubo Česić Rojs.
Svečani obred primanja novih članova obavljen je pred predsjednikom Zrinske garde Alojzijem Sobočancem, predsjednikom Skupštine Mihaelom Štebihom, dopredsjednikom Ivanom Baksom, nadzapovjednikom Alojzijem Šestanom, kumom zastave Bernardom Cecelja te zapovjednikom Davorom Bratkovićem, dok je svečani program vodio Željko Sokač.
"Hrabrost Vaša i danas žubori, pošten čovjek uvijek o njoj zbori!"
Pripadnikom povijesne postrojbe nakon jednogodišnjeg stažiranja i uvježbavanja na svečanosti prisege, može postati muška osoba starosti od 18 do 35 godina koja želi svjedočiti junaštvo i viteštvo vojskovođa Zrinskih, a članom istoimene Udruge može postati svaki punoljetni pošteni i moralni hrvatski državljanin. Novi redoviti članovi Zrinske garde tako su postali umirovljeni general Pavao Miljavac, predsjednik hrvatskog generalskog zbora i predsjednik Upravnog odbora Viteškog alkarskog društva Sinj Stipe Jukić, dogradonačelnik Sigeta Zoltan Varga, dopredsjednik društva prijatelja utvrde Siget Ferenc Salamon, župnik i dekan u Varaždinu prečasni Stjepan Najman. Također, među odabrane članove primljeni su Petra Mesarić iz Male Subotice,  Markus Pilić iz Strahoninca, Nikola Grabar iz Čakovca, Robert Matejovič iz Košica, grada u čijoj katedrali počivaju Jelena Zrinski i zaštitnik Varaždinske biskupije sv. Marko Križevčanin te Danijel Kovač iz Zagreba iz tvrtke koja radi dijelove i odore za povijesne postrojbe.
Ceremonija prisege te prijema, obavlja se prema posebnom obredu u kojem se izražava slobodna volja o pristupanju u članstvo i djelovanju Zrinske garde pranjem ruku u vodi iz Mure i Drave, sa soli iz hrvatskog Jadrana, vinom iz međimurskog vinogorja te korom hrastova drveta. Tim činom kandidati se simbolično odriču osobne koristi u članstvu Udruge, a držanjem dlanova iznad plamena svijeće u boji hrvatske trobojnice, simbolično se čiste i jačaju u radu, na dobro Udruge, braneći čast svakog člana i poštujući druge ljude. Nakon obreda, kao najuzvišeniji dio, polaganje je prisege.
U ime novoprimljenih članova zahvalu je uputio dr. Stipe Jukić istaknuvši snažnu povezanost Zrinske garde i Sinjskih alkara koji nesebično čuvaju povijesne hrvatske vrijednosti i kulturno nasljeđe konkretizirane kroz zajednički klaster i kandidaturu u nekoliko projekata. Spomenutu i povijesnu svečanost svojim nastupom oplemenio je Mirko Švenda Žiga.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1279" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content