Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

U Međimurskoj županiji održano savjetovanje „Modernizacija zakonodavstva o zaštiti osobnih podataka-GDPR“

Datum objave: 30. listopada 2017.

Agencija za zaštitu osobnih podataka u suradnji s Hrvatskom zajednicom županija, Udrugom gradova u Republici Hrvatskoj, Hrvatskom udrugom poslodavaca te Hrvatskom gospodarskom komorom održala je u Velikoj vijećnici Međimurske županije savjetovanje „Modernizacija zakonodavstva o zaštiti osobnih podataka-GDPR“. Predavanje je održao Patricio Marcos Petrić, službenik za informiranje u AZOP.
Noviteti u zakonodavstvu u zaštiti osobnih podataka!
Kontinuirana savjetovanja Agencija provodi tijekom cijele 2017. godine s obzirom da dođe do modernizacije zakonodavstva o zaštiti osobnih podataka. Riječ je o Uredbi (EU) 2016/679 Europskog parlamenta i Vijeća koja će se izravno primjenjivati u Republici Hrvatskoj od 25. svibnja 2018. godine. Uredba određuje koja su prava pojedinca, a u skladu s tim i koje su obveze subjekata županija, gradova, općina, tijela javnih vlasti, svih poslovnih subjekata koji obrađuju osobne podatke,  poput voditelja obrade, odnosno izvršitelja obrade. Savjetovanje je ujedno namijenjeno službenicima za zaštitu osobnih podataka, predstavnicima tijela javne vlasti te predstavnicima i odgovornim osobama poslovnih subjekata, ali i onima koji obrađuju osobne podatke dionika.
Odredbe spomenute Uredbe, poštuju svi subjekti pri obrađivanju osobnih podataka fizičkih osoba u Europskoj uniji te u određenim slučajevima i subjekti izvan Europske unije. Kada je riječ o tvrtkama, Uredba se primjenjuje i na tvrtke te u njima nema iznimaka, a ujedno se primjenjuje i na pojedince koji obavljaju određenu profesionalnu aktivnost, udruge, bolnice, klubove, ujedno i fizičke osobe kada obrađuju osobne podatke izvan okvira potreba kućanstva.
Cilj edukacije i savjetovanja jest sudionicima kroz stručno izlaganje omogućiti stjecanje novih znanja i prošiti već postojeća, što je nužno zbog svih obveza, prava, odgovornosti i izazova koje GDPR donosi. Nadalje, bitno je istaknuti da je Uredbom pojednostavljeno pravo pojedinca, povećane su obveze voditelja obrade i službenika za zaštitu osobnih podataka i proširene ovlasti nadzornog tijela, na istražne, korektivne i savjetodavne. 
[ngg_images source="galleries" container_ids="1268" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content