Međimurje Europska regija sporta za 2022.
-1.7 °C
1025.0 hPa
47 %

Svečano u Pribislavcu! Dani kruha uz 150. obljetnicu tamošnje crkve

Datum objave: 17. listopada 2017.

Općina Pribislavec i Župna crkva sv. Florijana proteklog su vikenda organizirale program uz obilježavanje Dana kruha i 150. godišnjice tamošnje crkve. Svečanost je započela u dvorištu Društvenog doma gdje su se okupili mnogobrojni mještani, udruge te učenice i učenici OŠ Vladimira Nazora Pribislavec zajedno sa svojim roditeljima. Bogatstvom plodova zemlje, mirisnim kolačima, domaćim kruhom i pecivima predstavili su se redom mještanke i mještani Pribislavca i okolnih naselja te dali svoj obol ovoj tradicionalnoj manifestaciji. Naime svake godine tijekom listopada ovim se programom želi izraziti zahvalnost za sve ono što nam zemlja i priroda daruju.
Obilježavanje Dana kruha povezano je sa Svjetskim danom hrane kojim se želi podići svijest o važnosti zdrave prehrane, ekološke proizvodnje i očuvanju biološke raznolikosti. Tako se već od najranijih dana, već u  vrtićkoj dobi, a kasnije u školi, učeničkim domovima i institucijama koje se bave djecom, ovom datumu daje posebno značenje. Također ovim se danom želi ukazati te razviti svijest kod naših najmlađih kako glad u svijetu postoji i kako su mnogi njihovi vršnjaci gladni. Manifestaciju su svojim proizvodima i rukotvorinama oplemenile udruge s područja Općine te članice KUU „Zvon“ iz Male Subotice s izložbom radova.
Blagoslov Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje te svetu misu u župnoj crkvi u Pribislavcu predvodio je varaždinski biskup msgr. Josip Mrzljak. Na samom početku misnog slavlja sve je srdačno pozdravio domaći župnik vlč. Tomislav Kos uz pratnju svećenika iz čakovečkog dekanata te domaćeg patera Rikarda Patafte, franjevca u krapinskom samostanu. Prije 150 godina, grof Juraj Feštetić dao je sagraditi ovu kapelu koja je 2005. godine posvećena kao župna crkva.
Nakon mise podijeljene su zahvalnice istaknutim mještanima Valentu i Aniki Janeš, zvonarkama Mariji Holc i Mariji Varga, orguljašu Ivanu Hajdaroviću, časnoj sestri Zorislavi Pintarić koja danas živi i djeluje u samostanu u Splitu te Općini Pribislavec u čije ime je zahvalnicu primila načelnica Općine Pribislavec Višnja Ivačić. Misno slavlje su svojim glazbenim programom oplemenili članovi župnog pjevačkog zbora.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1248" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500"]

Javni poziv za uvid u spis predmeta - BORNA LULIĆ
Gospodarsko-socijalno vijeće Međimurske županije obilježava Dan socijalnog partnerstva
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 21. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
POZIVNI NATJEČAJ za podnošenje prijedloga za dodjelu Nagrade «Zrinski» Međimurske županije za 2021. godinu
Međimurska županija u 2021. godini za poljoprivredu izdvojila gotovo 4 milijuna, od toga 1,7 milijuna za potpore male vrijednosti poljoprivrednicima
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content