Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Najveće ulaganje ikad: Više od 370 milijuna kuna stiže u Međimurje za razvoj komunalne infrastrukture

Datum objave: 12. listopada 2017.

U srijedu, 11.listopada u Hrvatskim vodama u Zagrebu potpisani su ugovori o sufinanciranju dva velika infrastrukturna projekta ukupne vrijednosti 370 milijuna kuna u sklopu Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014 -2020“.
Svečanosti potpisivanja Ugovora ovog, za Međimurje, najvećeg investicijskog projekta nazočili su ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Čorić, generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković, direktor Međimurskih voda Vladimir Topolnjak, župan Međimurske županije Matija Posavec, predsjednik županijske skupštine Mladen Novak, gradonačelnici Preloga i Murskog Središća Dražen Srpak i Ljubomir Kolarek te načelnici općina Vratišinec Zdravko Mlinarić, Selnice Ervin Vičević, Svetog Martina na Muri Dražen Črnčec, Kotoribe Ljubomir Grgec, Donjeg Vidovca Josip Matulin, Svete Marije Đurđica Slamek te zamjenik načelnika Donje Dubrave Vladimir Čituš.
Prvi projekt vezan je uz Aglomeraciju Donja Dubrava. Ukupna predvidiva vrijednost cjelokupnog projekta iznosi 236 350 812 milijuna kuna od čega su prihvatljivi troškovi 189 milijuna kuna a bespovratna sredstva EU 135 652 414 milijuna kn. Raspodjela financiranja je 71,74% bespovratnih sredstava EU, 11,3 % državni proračun, 11,3% Hrvatske vode te 5,6% jedinice lokalne samouprave.
Projektom aglomeracije Donja Dubrava predviđena je izgradnja sustava odvodnje sanitarnih otpadnih voda na području Grada Preloga (naselja Oporovec, Cirkovljan, Draškovec, Hemuševec i Čukovec), te Općine Sveta Marija (Donji Mihaljevec i Sveta Marija), Općine Donji Vidovec (naselje Donji Vidovec), Općine Donja Dubrava (naselje Donja Dubrava) i Općine Kotoriba (naselje Kotoriba). Također je predviđena izgradnja centralnog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda na području Donje Dubrave. Sastavni dio cjelokupnog projekta je i nabava vozila za održavanje sustava odvodnje. Projektom je obuhvaćeno i vršenje stručnog nadzora nad izgradnjom sustava odvodnje, kao i nad izgradnjom uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, te komponenta upravljanja cjelokupnim projektom i komponenta koja obuhvaća aktivnosti na promidžbi i vidljivosti tijekom trajanja projekta.
Sveukupno je predviđena izgradnja cca 65 kilometara gravitacijskih cjevovoda, više od 16 kilometara tlačnih cjevovoda, 34 precrpne stanice i kišno retencijski bazen volumena 400 m3. Izgraditi će se i uređaj za pročišćavanje otpadnih voda kapaciteta 13000 ekvivalent stanovnika s uključenim III. stupnjem pročišćavanja i kompletnim postrojenjem za obradu mulja.
Drugi projekt vezan je uz Aglomeraciju Mursko Središće. Ukupna predvidiva vrijednost cjelokupnog projekta iznosi 227 221 637 milijuna kuna od čega su prihvatljivi troškovi 182 milijuna kuna a bespovratna sredstva EU 128 773 937 milijuna kn. Raspodjela financiranja je 70,84% bespovratnih sredstava EU, 12,64 % državni proračun, 12,64% Hrvatske vode te 3,9% jedinice lokalne samouprave.
Cjelokupnim projektom aglomeracije Mursko Središće predviđena je izgradnja sustava odvodnje sanitarnih otpadnih voda na području Grada Mursko Središće (naselja Mursko Središće, Peklenica i Hlapičina), te Općine Vratišinec (naselja Vratišinec i Gornji Kraljevec), Općine Selnica (dio naselja Selnica) i Općine Sveti Martin na Muri (naselja Marof, Žabnik, Vrhovljan, Sveti Martin na Muri, Brezovec, Jurovec, Lapšina i Čestijanec). Također je predviđena rekonstrukcija dijela postojećeg sustava odvodnje u naselju Mursko Središće, te izgradnja centralnog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda u Murskom Središću. Sastavni dio cjelokupnog projekta je i nabava vozila za pražnjenje septičkih i sabirnih jama. Projektom je obuhvaćeno i vršenje stručnog nadzora nad izgradnjom i rekonstrukcijom sustava odvodnje, kao i nad izgradnjom uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, te komponenta upravljanja cjelokupnim projektom i komponenta koja obuhvaća aktivnosti na promidžbi i vidljivosti tijekom trajanja projekta.
Sveukupno je predviđena izgradnja cca 60 kilometara gravitacijskih cjevovoda, cca 13 kilometara tlačnih cjevovoda, 34 precrpne stanice, 2 kišna preljeva i kišno retencijski bazen volumena 50 m3. U naselju Mursko Središće se planira rekonstruirati postojeći sustav odvodnje u dužini od cca 7,3 kilometara gravitacijskih cjevovoda, cca 400 metara tlačnih cjevovoda, 3 precrpne stanice, 8 kišnih preljeva i kišno retencijski bazeni ukupnog volumena 180 m3. Izgraditi će se i uređaj za pročišćavanje otpadnih voda kapaciteta 12000 ekvivalent stanovnika s uključenim III. stupnjem pročišćavanja i kompletnim postrojenjem za obradu mulja.
„Potpisivanjem spomenutog Ugovora slijedi jedan od najvećih investicijskih ciklusa u komunalnu infrastrukturu u Međimurje čime se najsjevernija hrvatska županija nametnula kao regija s najvećim postotkom izgrađene vodoopskrbne i kanalizacijske mreže u Hrvatskoj. Ovo ulaganje još je jedan dokaz uspješnog privlačenja europskih sredstava u standard i kvalitetu života građana Međimurja“ –ističu sudionici svečanog potpisivanja.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1242" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500"]
 
 

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content