Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Održana 2. Sjednica Skupštine Međimurske županije

Datum objave: 29. rujna 2017.

Nakon konstituiranja početkom srpnja te djelomično radnoj sjednici, skupština Međimurske županije odradila je svoju 2. sjednicu u ovom sazivu, uz bogati dnevni red s 36 točaka. Među ostalima usvojen je i donesen prijedlog izmjena i dopuna Proračuna Međimurske županije, usvojen je i prijedlog zaključka kojim će se prodati nekretnina u Gospodarskoj zoni „Poslovni park Međimurje“ u vlasništvu Međimurske županije, donesen program javnih potreba u kulturi, usvojena odluka o donošenju Master plana za integrirani prijevoz putnika, ali i usvojeno niz polugodišnjih i godišnjih izvješća, informacija i imenovanja.
Aktualni sat o preseljenju Regionalnom centru HRT-a, župan: „Svi mi imamo neku želju..“
Aktualni sat već je tradicionalno svojim pitanjem otvorio vijećnik Željko Pavlic (MDS), pritom naglasio kako je prilikom posjeta ministra državne imovine Međimurju bio previđen njegov posjet tvrtci Meiso te ga je zanimalo zašto tamo u konačnici nije otišao i pitao da li smo bliže rješavanju sudbine same tvrtke. Župan Međimurske županije Matija Posavec naglasio je kako je upravo Meiso i problematika koja se tiče oko 500 zaposlenih bila ta zbog koje je u Međimurje i pozvao ministra, no nakon radnog sastanka dobio je poziv na hitan sastanak u Zagreb na temu Petrokemije i obećao da će sljedeći puta doći konkretno samo u Meiso. „Prije dva dana odradio sam razgovor na temu Meisa s ministrom financija, a u planu je i sastanak ministricom regionalnog razvoja i fondova EU, mi se bavimo tim slučajem jer tražimo rješenja za radnike, tražimo da država ne ukida radna mjesta i otpiše postojeći dug“, objasnio je Posavec. Ujedno je vijećnik govorio o medijskim napisima s posljednje sjednice Skupštine Varaždinske županije gdje se spominjao Regionalni centar HRT-a Čakovec – Varaždin, u kontekstu da se seli iz Međimurja, te pitao hoće li doći do preseljenja sjedišta i uprava državnih ustanova iz Čakovca u Varaždin, što je župan u potpunosti odbacio. „Svi mi imamo neku želju, pa tako mogu i oni imati neku želju, no pitanje je uvijek hoće li se ona ostvariti. HRT će ostati u Čakovcu, produžit ćemo ugovor, a uvjeren sam kako potpisnik ugovora – HRT kao javna televizija, nakon toliko uloženih sredstava, u opremu, adaptaciju i stvaranje uvjeta koji su danas jedni od boljih u RH, neće težiti preseljenju jer su imali velikih problema s prostorom. Nema preseljenja centra, već dolazaka, jer ćemo iskoristiti 13 milijuna kuna Ministarstva gospodarstva i tamo proširiti prostor i smjestiti još 20-ak inkubiranih tvrtki“, rekao je župan. Vijećnik Matija Žugec (HDZ) istaknuo je kako je naš župan najviše hvaljen župan u Republici Hrvatskoj, te ga je zanimalo koliko stoji njegov tim Županiju i koliko je utrošeno na medije. Pritom je rekao da je cilj stvaranje preduvjeta za ulaganje u našu Županiju na način da se dovedu visokoproduktivne tvrtke, a prema njegovu mišljenju to se ne radi, te je pitao kad će se početi raditi za razvoj gospodarstva. „Zadali smo si snažan tempo, puno se radi, u svim segmentima pa tako i u gospodarstvu, činjenica da sve te informacije plasiramo u javnost i u medije ne smatram lošom, već težimo jednoj novoj razini transparentnosti, jer da to ne radimo rekli bi da ništa ne radimo. Toliko smo daleko išli u informacijama prema javnosti da Vi možete cijeli moj raspored vidjeti na našim internetskim stranicama“, rekao je župan. O procesu aglomeracije tj. izgradnje sustava odvodnje u donjem Međimurju upitao je vijećnik Darko Horvat (HDZ), na što je župan odgovorio kako će upit proslijediti u Međimurske vode koje su za isti nadležne, ali ujedno i nastavio temu Regionalnog centra HRT-a Čakovec – Varaždin, te spomenuo regionalizaciju sustava bolničke skrbi i pitao o mogućem pripajanju Županijske bolnice Čakovec istoj instituciji u Varaždinu.
Imamo jednoglasni stav oko očuvanja statusa Županijske bolnice Čakovec
„Nećemo raditi jaz među nama i Varaždinskom županijom i jasno vam mogu reći da spajanja županijskih bolnica Čakovec i Varaždin biti neće. Za razliku od ranijih godina Međimurska županija je upravljač, osnivač i vlasnik svoje bolnice i niti jedna odluka oko spajanja, ukidanja odjela ili bilo kakvog drugog mijenjanja statusa nego je od danas, ne može ići bez Županije. Ali zato smo za suradnju, mi razvijamo centar izvrsnosti za interventnu kardiologiju za cijeli sjever zemlje, s druge stranice varaždinska bolnica ima neurokirurga za ovaj dio Hrvatske i tako dalje“, objasnio je Posavec i dodao kako  se kontinuirano ulaže, trenutno 65 milijuna kuna u rekonstrukciju i adaptaciju bolnicu, gradi se 30 milijuna kuna vrijedan Dom zdravlja i nema govora o spajanju, jer imamo planove i vizije. Vijećnica Ivančica Somođi (HDZ) postavila je pitanje kada će Županija vratiti Županijskoj bolnici Čakovec 2,8 milijuna kuna za sufinanciranje otplate kredita te ranijih obaveza za kredit iz ranijih godina, ali i postavila pitanje opravdanosti izgradnje Doma zdravlja koja bi trebala biti bliže pacijentima. „Što se tiče odnosa po povratu kredita s ŽB Čakovec, ugovor je sklopljen i taj se dug vraća, u puno većem obimu nego bi trebao biti, što je i vidljivo u visokom omjeru sufinanciranja u proračunu prema bolnici“, dodao je župan i za Dom zdravlja naglasio kako se uvjeti upravo prilagođavaju pacijentima i na taj način primarnu zdravstvenu zaštitu dići na jedan novi nivo, jer samim s tim ulaganjem smanjujete i troškove sekundarne zdravstvene zaštite. „Nama je nova zgrada prijeko potrebna da se presele 500 metara dalje, ali u potpuno druge, bolje i modernije uvjete, uz blizinu svih drugih zdravstvenih institucija, što je važno jer blizina i brzina spašavaju.“ Ervin Vičević (NS Reformisti) molio je očitovanje direktora HEP-a Čakovec, kako je mišljenja da nakon privatizacije neće biti ulaganja u lokalnu samoupravu, a u općini imaju potrebu za ulaganjima. Borka Bunjac (Živi zid) dotaknula se problema tehnološkog viška učitelja u Međimurskoj županiji i provedbe zakona o istom u prosvjeti, o čemu je župan obavijestio da to nije u nadležnosti Županije, no i da će istražiti na sastanku s ravnateljima škola ima li poteškoća u tom segmentu, te o jednosmjenskoj nastavi koja se ne provodi u OŠ Sveti Juraj na Bregu, za što je rekao da će već danas kontaktirati ravnatelja o čemu se radi. Vijećnik Željko Kofjač (SDP) pohvalio je financijska ulaganja u prijevoz srednjoškolaca, no ujedno i objasnio probleme koji su izneseni na Vijeću roditelja u Ekonomskoj i trgovačkoj školi Čakovec, a koji se tiču određenih primjedbi na pojedine prijevoznike, na čemu će također biti riječi na sastanku s ravnateljima. Franju Cimermana (HDS) zanimalo je radi li se sve da se spriječe katastrofe, pozivajući se na elementarnu nepogodu tuču koja je Međimurje zahvatila u srpnju. Župan je odgovorio da se radi sve što je u nadležnosti Županije, prilikom tuče Županija je zatražila detaljno izvješće DHMZ-a o ispaljenim raketama, evidentni su bili uvjeti za proglašenje elementarne nepogode i istog se trena s Regionalnom razvojnom agencijom REDEA-om dogovorilo da se iste prijave i nadoknade europskim sredstvima, te se nadaju kako će biti u većem obimu nego su bile dosad. Ujedno je Cimerman i sam istaknuo temu s roditeljskog sastanka o problemu prijevoza srednjoškolaca o čemu će biti riječi s ravnateljima međimurskih škola. Matjaž Oršuš, predstavnik romske nacionalne manjine u skupštini Međimurske županije u kvoti SDP-a govorio je o lošem funkcioniranju Vijeća romske nacionalne manjine i pitao tko je nadležan i zašto se ne raspusti Vijeće, na što je dobio odgovor da je to situacija za raspravljanje unutar samog Vijeća, kako članovi Vijeća sami biraju svoje vodstvo. Vijećnica Snježana Sabolek (Živi zid) dala je informaciju o deložaciji u tijeku, dok je vijećnik Ljubomir Kolarek (HDZ) istaknuo loše uvjete rada u Srednjoj školi Prelog i naglasio da je potrebna hitna rekonstrukcija, dogradnja male školske dvorane i dogradnja novih stručnih kabineta. Župan je rekao kako su potrebe u obrazovanju velike, da su svjesni svih potreba i uputio apel saborskim zastupnicima Darku Horvatu i Bernardi Topolko da Vlada RH mora promijeniti operativni plan da se škologradnja u osnovnom i srednjem školstvu financira iz EU fondova. „Imam informaciju da se na tome radi, no treba još brže. Ono što se može je ishoditi projektnu dokumentaciju preko resornog ministarstva, prijavit ćemo SŠ Prelog za taj natječaj, ako treba sufinancirat ćemo i izradu iste, jer nam je želja da srednja strukovna škola Preloga jača“, zaključio je župan.
Radni dio sjednice s dvije točke manje, ali uz novog vijećnika Antuna Marodija
Nakon aktualnog sata, krenuo je radni dio sjednice, na kojem je između 34 točke donesena izmjena Odluke o ustroju i nadležnostima upravnih tijela Međimurske županije uz uvođenje Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb od 1. siječnja 2018. godine, usvojen prijenos osnivačkih prava nad ustanovom Dom za žrtve obiteljskog nasilja „Sigurna kuća“ s prenositelja Društva za psihosocijalnu pomoć Čakovec, ujedno dano pozitivno mišljenje na imenovanje novog načelnika Policijske uprave međimurske, Ivana Sokača te se na dosadašnjem radu zahvalilo dojučerašnjem načelniku Krunoslavu Gosariću koji je dao informaciju o stanju sigurnosti na području Međimurske županije za 2016. godinu koja je usvojena i prihvaćena. Spomenimo kako su dvije točke dnevnog reda prolongirane, to su polugodišnji izvještaj o izvršenju Proračuna Međimurske županije i godišnje izvješće o radu društva Piškornica d.o.o. za 2016. godinu. Ujedno je vijećnik Ivan Božić stavio svoj mandat u mirovanje zbog osobnih razloga, te je novi vijećnik Skupštine Međimurske županije Antun Marodi. Usvojen je program javnih potreba u kulturi za 2017. godinu, izrađen na osnovi prijedloga Kulturnog vijeća Međimurske županije prispjelih na Javni poziv za predlaganje programa, a za 56 programa ukupne vrijednosti izdvojit će se oko 264 tisuće kuna. Usvojena je Odluka o donošenju Master plana za integrirani prijevoz putnika (Projekt razvoja integriranog prijevoza putnika i intermodalnog prijevoza tereta na području regije sjeverne Hrvatske) vrijednog 5,2 milijuna kuna. Ovaj dokument zajednički provode Međimurska, Varaždinska i Koprivničko – križevačka županija, kao osnovu za daljnji razvoj prijevoza na području županije, a sufinanciran je iz Operativnog programa Promet 2007.-2013. Usvojene su izmjene i dopune financijskog plana i godišnjeg plana građenja i održavanja županijskih i lokalnih cesta za 2017., Izvješće o radu župana, godišnje izvješće o radu društva MIN-Međimurje, investicije, nekretnine d.o.o. za 2016. godinu, izvješće o poslovanju REDEA-e Regionalne razvojne agencije  Međimurja za prošlu godinu, te ujedno dana informacija o stanju i kretanjima međimurskog gospodarstva. Što se tiče Proračuna, on je manji za 39.333.000,00 kuna, a najveća stavka koja se smanjuje je planiranih 10 milijuna kuna za osnovnu školu u Pribislavcu. „Taj će iznos pokriti resorno ministarstvo, koje će imati osigurana sredstva da sljedeće godine završimo taj projekt, u dogovoru s ministricom obrazovanja. Stavka koje se također smanjuje su projekti energetske učinkovitosti za što su potpisani ugovori i postoje financije, a za koje trenutno traje evaluacija ugovora u Središnjoj agenciji za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU. Ostatak od tog iznosa koji se smanjuje je usklađivanje financijskih planova korisnika, jer to nije pitanje samo proračuna Županije već i svih naših ustanova, kako preko našeg Proračuna ide oko pola milijuna kuna, iako na Županiju otpada samo oko 110 milijuna kuna“, rekao je Posavec. Ono što je povećano u proračunu su projekti poput hitne medicine u Murskom Središću, projekt hitne stomatološke službe, došlo je do povećanja davanja međimurskoj vatrogasnoj zajednici, smanjilo se 250 tisuća kuna na rashodima za plaće i to je novac koji se prebacio za hitnu medicinsku službu. Što se tiče punjenja proračuna u prvih 6. mjeseci ostvareno je 8,6 milijuna kuna viška prihoda. Uz to je jedna od ključnih točaka bila i prodaja nekretnine na području gospodarske zone, u vrijednosti 368 tisuća kuna bez PDV-a, površine 841 m2 te nakon odluke župan može raspisati javni natječaj za prodaju. „Prodaja zemljišta je uvijek dobra vijest i svaki interes koji se pojavi i koji je realan je dobrodošao. Postoje realne šanse da se projekt realizira i da bude na korist Čakovcu i Međimurju. Danas će se raspisati natječaj za prodaju, to je javna licitacija, a na natječaj se mogu javiti svi zainteresirani. Interes postoji, no tek kada posao bude realiziran možemo više o tome“, objasnio je predsjednik Skupštine Međimurske županije Mladen Novak.
Po isteku mandata novi članovi Upravnih vijeća i skupštinskih Odbora
Nakon isteka četverogodišnjeg mandata, imenovani su novi predsjednik i članovi Upravnog vijeća Županijske uprave za ceste Međimurske županije, pa je tako predsjednik Dražen Žvorc, a članovi Mladen Čonka, Valentin Kočila, Ivan Šimunković, Lidija Lepen, Josip Kobal i Dražen Blažeka. Predsjednica i članovi Upravnog vijeća Međimurske prirode pak su Dragica Vugrinec, te Kristijan Valkaj i Siniša Novak. Dopunjeni su članovi Odbora Skupštine, koje je HDZ dostavio naknadno, nakon imenovanja članova na 1. sjednici. Tako je u Odbor za izbor i imenovanja iz redova vijećnika Skupštine imenovan Ljubomir Kolarek, u Odbor za Statut, Poslovnik i propise Igor Ivković, a u Odbor za financije i proračun Kristijan Antolović. Ujedno je na osobni zahtjev s mjesta članice Odbora za financije i proračun razriješena Nadica Jelaš, a imenovana Mirjana Murk. Imenovani su članovi Odbora za dodjelu javnih priznanja Skupštine, čiji je predsjednik Matija Posavec, a članovi Zlatko Bacinger, Tomislav Tomšić, Tanja Trojko, Valentina Jurčec, Zlatko Orsag, Jasenka Horvat, Josip Puklavec i Dražen Srpak. Odbor za lokalnu samoupravu sada čine predsjednik Ervin Vičević, a članovi su Goran Koren, Zlatko Lovrenčić, Martina Detelj i Josip Šipek, Odbor za gospodarski razvoj predsjednik Željko Kofjač, članovi Franjo Cimerman, Vladimir Čituš, Josip Dobranić i Danica Glad, Odbor za energetiku, komunalnu i prometnu infrastrukturu, predsjednik Nenad Hranilović, članovi Vjenceslav Hranilović, Stjepan Novak, Radovan Kavran i Mladen Križaić, Odbor za prosvjetu, kulturu i sport, predsjednica Mihaela Martinčić, članovi Marija Frančić, Martina Kolar, Gorana Ramušćak i Dražen Ružić, Odbor za zdravstvo, predsjednik Goran Kozjak, članovi Miroslav Horvat, Drago Šarić, Darinka Žvorc Novak i Božica Škvorc, Odbor za socijalnu skrb predsjednica Nada Lovrec, članice Snježana Sabolek, Jasna Rakić, Blaženka Zvošec i Suzana Belović. Odbor za prostorno uređenje i zaštitu okoliša čine predsjednik Slađan Mihoci, članovi Nino Vrhar, Zlatko Bacinger, Renato Slaviček i Zlatko Horvat, Odbor za međužupanijsku suradnju predsjednica Ivančica Somođi, članovi Višnja Ivačić, Borka Bunjac, Ljubomir Grgec i Dragica Živčec, Odbor za poljoprivredu i turizam predsjednik Petar Novak, te članovi Ivan Sršan, Zoran Habijan, Branko Krnjak i Damir Mesarić, a Odbor za mladež predsjednik Ivica Baksa, te članovi Matija Žugecc, Sanja Mavrin, Ruža Sermek i Marijana Ladić.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1225" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content