Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

U Međimurju dostojno proslavljena obljetnica ustrojavanja 34. inženjerijske bojne

Datum objave: 27. rujna 2017.

Povodom obilježavanja 26. obljetnice ustrojavanja 34. inženjerijske bojne Hrvatske vojske održano je okupljanje kod Spomen obilježja u bivšoj vojarni u Čakovcu. Tim povodom župan Međimurske županije Matija Posavec i zamjenik gradonačelnika Grada Čakovca Zoran Vidović, zajedno s članovima Udruge veterana inženjerijske bojne Domovinskog rata Čakovec odali su počast svim poginulim, umrlim i nestalim tijekom rata, te svima koji su dali svoju žrtvu u obrani naše Domovine. Okupljene je pozdravio predsjednik UVIDBR Alan Srpak te se u svom obraćanju prisjetio uloge i svih događanja kroz koje je 34. inženjerijska prošla u ratu.  „Ponovo smo se okupili da obilježimo ovaj važan događaj, da podržimo i iskažemo zahvalnost za vaš doprinos. Ova ploča je spomen vaše žrtve, no za nas koji se bavimo javnim poslom velika je zahvala što je naša vojarna prostor koji ponovno živi", rekao je župan te dodao da je važno njegovati tradiciju i sjećanje na ratnu slavu. Ustrojena 1991. godine, 34. inženjerijska bojna postrojba je HV u Domovinskom ratu koja je pomagala civilnim strukturama u raščišćavanju ruševina, popravcima puteva, sudjelovala u povratku civila u Hrvatsku. Kroz nju je prošlo više od 1700 vojnih osoba, dok su tijekom ratnih zadaća dva pripadnika poginula, a 7 ih je ranjeno. „Rujan 1991. na neki je način početak Domovinskog rata u Međimurju. Nakon oslobođenja vojarne, zahvaljujući 34. bojnoj pronađeno oružje u vojarni distribuirano je kao pomoć susjednim županijama i po cijeloj Hrvatskoj. U onom trenutku to oružje je pomoglo da oko 4500 Međimuraca bude spremno za ratne operacije koje su nas očekivale na području Hrvatske", istaknuo je Vidović. 34. inženjerijska bojna Hrvatske vojske i danas pokazuje svoju svrhu, nekada u obuci ročnika u poslijeratnom razdoblju, a danas u edukaciji mladih uz tematiku Domovinskog rata. Nakon okupljanja kod Spomen obilježja u bivšoj vojarni, prisutni su zapalili svijeće ispred Spomenika hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i kod Spomen zida nestalim i poginulim hrvatskim braniteljima.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1234" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content