Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Čelništvo Međimurske županije u pratnji Zrinske garde odalo počast kod Spomen – zida i spomenika Nikoli Zrinskom Sigetskom

Datum objave: 8. rujna 2017.

U znak sjećanja na 7. rujna 1566. godine i junačku pogibiju Nikole VI. Zrinskog, u čakovečkom Perivoju Zrinskih položen je zajednički vijenac podno spomenika našem velikom vojskovođi. Svečanost je pripremljena u sklopu obilježavanja proslave 451. obljetnice Sigetske bitke u kojoj je poginuo Nikola VI. Zrinski, a koji je upravo iz Međimurja krenuo u zaustavljanje pohoda Turaka na Beč.
Polaganje vijenca i paljenje svijeća predvodilo je izaslanstvo Međimurske županije, na čelu sa županom Matijom Posavcom, zamjenicima Sandrom Herman i Josipom Grivcom, te potpredsjednikom Skupštine Dragutinom Glavinom, uz koje su prisustvovali gardisti te rukovodstvo Zrinske garde, članovi Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“ Zmajski stol Čakovec s pročelnikom Marijanom Ramuščakom te članovi Matice hrvatske Ogranak Čakovec.
Potrebno je njegovati kulturu sjećanja i važnost obitelji Zrinski!
Program svečanosti započeo je polaganjem vijenca kod spomenika Nikoli Zrinskom Čakovečkom na Trgu Republike, te polaganjem svijeća kod Spomen zida poginulih i nestalih branitelja iz Međimurja. „Zrinski su velika obitelj koja čini važan dio međimurske i hrvatske povijesti, a čin i žrtva Nikole VI. Zrinskog daje obavezu da se njeguje sjećanje na događaje koji su omogućili izgradnju i očuvanje svijesti o hrvatskom nacionalnom identitetu“, naglasio je pritom međimurski župan i dodao kako se upravo iz tog razloga ovo svečano okupljanje, kojim je izražena zahvalnost Zrinskima, ima i viši smisao.
Obilježavanje 451. obljetnice Sigetske bitke nastavljeno je u Šenkovcu kod Mauzoleja obitelji Zrinski.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1183" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content