Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Nastavak projekta „Škole jednakih mogućnosti“ kojim su osigurani osobni asistenti u međimurskim školama

Datum objave: 7. rujna 2017.

Tijekom protekle školske godine u 20 osnovnih škola i 1 srednjoj proveden je projekt "Škole jednakih mogućnosti" kojim su osigurani pomoćnici u nastavi učenicima s teškoćama na području Međimurske županije. Tim povodom održana je završna konferencija u zgradi Scheier na kojoj su bili prisutni župan Međimurske županije Matija Posavec sa zamjenicom Sandrom Herman, pročelnik Upravnog odjela za društvene djelatnosti Međimurske županije Branko Sušec, voditeljica projekta Melita Železnjak i Silvija Pucko ispred MURID-a, te su pritom predstavljeni rezultati rada i provedene aktivnosti. Projekt koji se provodio u školskoj godini 2016./2017. ima ukupnu vrijednost od oko 2 i pol milijuna kuna, kojima je osigurano 49 pomoćnika u nastavi za 52 učenika s teškoćama u razvoju na području Međimurske županije. Nositelj samog projekta je Međimurska županija, a osigurana sredstva izdvajaju se za plaće pomoćnika u nastavi, putne troškove, edukacije i druge potrebe. „Jedna od inovativnih aktivnosti financiranih iz projekta bila je i izrada slikovnice na temu važnost uključivanja učenika s teškoćama u redovno obrazovanje u suradnji s Udrugom MURID. Budući da će se slikovnice distribuirati po svim osnovnim školama, sa svrhom da se koriste u sklopu nastavnog programa, smatramo da je to važan element održivosti rezultata samog projekta“, istaknula je voditeljica projekta. Zahvaljujući dobroj suradnji projektnih partnera, međimurskih škola i civilnih udruga, svakom djetetu s teškoćama u našoj županiji osiguran je asistent. „Projekt osobnih asistenata i pomoćnika u nastavi izuzetno nam je važan jer pripada u skupinu onih projekata kojima se utječe na razvoj i socijalnu osjetljivost naše sredine. Uz besplatan prijevoz, osigurane udžbenike i stipendije, osobni asistenti za svako dijete kojem su potrebni, među najvažnijim su projektima koje se trudimo očuvati i svake godine nadograditi. Kvalitetnom suradnjom svih sudionika obrazovnog sustava i naših udruga, uspješno je odrađen još jedan projekt, te je ostvaren cilj za krajnje korisnike, a to je da naša djeca imaju svakodnevnu podršku i jednake mogućnosti tijekom svog odgoja i obrazovanja", rekao je župan Posavec te zahvalio svim sudionicima koji pokazuju veliko srce Međimurja. Bitno je naglasiti da je Međimurska županija jedina u Hrvatskoj koja je osigurala asistente, ne samo za učenike srednjih i osnovnih škola, već i za svoju vrtićku djecu.
Osigurano 10 milijuna kuna bespovratnih sredstava za sljedeće 4 godine!
S početkom nove školske godine počinju i novi izazovi, no svako dijete kojem je potreban, imat će osobnog asistenta i u ovoj školskoj godini, ali i naredne 4 godine. Potpisanim ugovorom u vrijednosti od 10.691.224,80 kuna, iz europskih fondova dobiveno je 10 milijuna kuna bespovratnih sredstava, dok ostatak sufinancira Međimurska županija iz svog proračuna. Spomenutim ugovorom osigurana je provedba projekta od kolovoza 2017. do srpnja 2021. godine, te će se u školskoj godini 2017./2018. zaposliti 53 pomoćnika za 56 učenika. Iako 22 učenika još čeka na pozitivno rješenje odluke, cilj je da se i ove školske godine projekt uspješno zaključi za svu djecu, što je objasnio pročelnik Sušec. Spomenimo kako su samom događaju prisustvovali i svoj doprinos dali i članovi Dramskog studija slijepih i slabovidnih osoba „Novi život“, koji su kazališnom predstavom „Jučer sam se sjetio plave“ zatvorili konferenciju i projekt za prošlu školsku godinu.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1180" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"] 

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content