Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Prvi dan nastave: U međimurske klupe sjelo oko 14 tisuća školaraca

Datum objave: 4. rujna 2017.

Svako dijete koje je danas krenulo u bilo koji razred osnovne ili srednje škole imat će osigurane uvjete za obrazovanje na najvišem nivou. Bez sumnje ta tvrdnja vrijedi u Međimurskoj županiji, gdje je svim školarcima osiguran besplatan prijevoz, ali i asistent u nastavi, osnovnoškolcima besplatni udžbenici, a uz izgradnju, adaptacije i opremanje ustanova koje se penju i do 100 milijuna kuna, na svim ovim projektima se ne staje, već ide korak dalje te su osigurani drugu godinu i asistenti za predškolarce. Potvrđeno je to i danas na konferenciji za medije te obilasku školaraca povodom prvog dana nove školske godine 2017./2018. u Osnovnoj školi Selnica.
Radno ljeto! Osnovnoškolcima udžbenici, asistenti i u vrtićima, uz investicije oko 100 milijuna kuna
Zadovoljstvo je doći u jednu školu koja je primjer organiziranost i koja pokazuje kako danas treba izgledati obrazovni sustav. Vidljivo je to po svim ulaganjima i pripremama za novu nastavnu godinu, po uređenosti općine, činjenici kako ne bilježe ni pad broja učenika ni razrednih odjeljenja, ali i po jednoj ključnoj stvari gdje se učitelji i stručni suradnici ove škole samostalno javljaju na natječaje i doprinose kvalitetnom održavanju nastave“, rekao je na samom početku župan Međimurske županije Matija Posavec i dodao kako je danas početak nastave za 9718 učenika u osnovnim školama diljem Međimurske županije od čega 1215 prvašića koji su po prvi puta u obrazovnom sustavu. „U srednje škole upisano je 1092 novih školaraca, a trenutno imamo oko 4100 srednjoškolaca. Udžbenici su osnovnoškolce dočekali na klupama, svi školarci imaju osiguran prijevoz, studentima su ove godine dane jednokratne potpore, a nastavili smo i s projektom osobnih asistenata gdje će preko 100 djece s područja Međimurja dobiti pomoćnike u nastavi financirane u najvećoj mjeri europskim sredstvima“, dodao je Posavec. Međimurska županija po prvi puta je i u projektu školske prehrane gdje omogućuje svim učenicima domaće proizvode u vrijeme užine, u suradnji s obiteljsko-poljoprivrednim gospodarstvima, kako bi školska prehrana bila zdravija i kvalitetnija. „Zdravoj školskoj prehrani, domaćem mlijeku i voću sada se djeci omogućuje i kvalitetno povrće. Javno pozivam naše proizvođače koji imaju prehrambene proizvode, OPG-ove, da se jave u Agenciju za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, natječaj je još uvijek otvoren“, naglasio je pročelnik UO za društvene djelatnosti Branko Sušec. Ujedno se vodilo računa o darovitim učenicima te pokrenut projekt potpore takvim pojedincima kojih u Međimurju ne nedostaje, vrijedan milijun kuna. Puno se radilo tijekom ljetnih mjeseci, pa su odrađene, u tijeku i u pripremi investicije u škologradnji i adaptacijama vrijedne preko 100 milijuna kuna. „Sva ulaganja i projekti usmjereni su prema učenicima i njihovim roditeljima, ali i na učitelje i stručne suradnike koji se trude da naši učenici postižu vrhunske rezultate na svim područjima. Naši učitelji ulažu puno svog slobodnog vremena, volje i energije, više nego što su zaduženi i plaćeni nastavnim planom i programom, a mi kao osnivači ovim projektima stvaramo adekvatne materijalne uvjete da im olakšamo rad i postižemo to da naši učenici imaju vrhunske rezultate“, pritom je rekla zamjenica župana Sandra Herman, dodala kako smo jedini u državi koji provodimo Trening životnih vještina, radimo na uvođenju programa za visokoškolske ustanove, treću godinu za redom provodimo program sestrinstva s Medicinskim fakultetom iz Osijeka, ali i naglasila kako su u planu i novi programi vezani uz potrebe našeg gospodarstva te povezivanja srednjoškolaca s potrebama poduzetnika i tržišta rada. „OŠ Selnica broji 254 učenika i 43 djelatnika. Posebno smo ponosni na našu školu, jer jedna mala škola ima velike rezultate na razini Hrvatske. Nedavno smo potpisali ugovor s Ministarstvom graditeljstva i prostornog uređenja o energetskoj obnovi škole na što smo isto iznimno ponosni i ovom prilikom zahvaljujem Županiji koja je prepoznala potrebu škole za obnovom i načelniku koji nas u tome podržava“, rekla je ravnateljica OŠ Selnica Anica Rašperger i dodala kako je ljeto iza njih bilo vrlo radno, u kojem su sanirali sanitarne čvorove za djecu s invaliditetom, a u pripremi je i rampa za lakšu dostupnost. Načelnik Selnice Ervin Vičević pritom je rekao kako se puno radi u Međimurju, ali i općini na obrazovanju. „Prije četiri godine započeli smo s uređenjem PŠ Zebanec  koja je bila u lošem stanju. Općina se trudi i prati u skladu s mogućnostima sve projekte u školstvu. Već imamo spreman projekt proširenja škole i uređenja parkinga ispred škole čiju realizaciju očekujemo u narednim godinama“, naglasio je.
Prijevoz svim školarcima u Međimurju besplatan, krenula akcija „Poštujte naše znakove“
Iako su neki gradovi i regije po uzoru na naš, pokrenuli slične modele uz sufinanciranje i razmjene, Međimurska županija i dalje je jedina u Hrvatskoj koja u suradnji s jedinicama lokalne samouprave svojim učenicima osigurava udžbenike te ih rasterećuje i kod prijevoza. Dok će udžbenici osnovnoškolce dočekati na stolu, što se tiče prijevoza, on je i dalje za sve besplatan.  „Svi učenici su na vrijeme danas stigli u školu, što je i biti će pravilo u budućnosti. Za srednju školu, informacija učenicima i njihovim roditeljima koji po prvi puta koriste prijevoz, u svojim školama trebaju podići potvrde za financirani prijevoz i donijeti ih u Prometni ured kod Macanovog doma, kako bi ih mogli obraditi i poslikati učenike za iskaznice, dok učenici 2.,3. i 4. razreda moraju podići samo gotove iskaznice“, dao je informaciju Davor Tkalec, voditelj Prometnog ureda i Autobusnog kolodvora Čakovec, dok se na sigurnost u prometu, vezanu uz dobro znanu akciju „Poštujte naše znakove“ nadovezala Irena Branović, policijska službenica za preventivu u cestovnom prometu PU međimurske. „Akcija je usmjerena na zaštitu djece  i sprečavanje ugrožavanja njihovih života. Sastoji se od pojačane kontrole u okolici škola i od predavanja na temu sigurno kretanje na prometnicama koja se provode u prvim razredima za više od 1200 đaka prvaka koji su sjeli po prvi puta u školske klupe. Želimo upozoriti vozače da obrate pozornost osobito na najranjivije sudionike u prometu, da poštuju prometne propise u zonama škola kako bi za roditelje i učenike prvi odlasci u školu prošli što bezbolnije i u nadi da ćemo zajedničkim aktivnostima doprinijeti većoj sigurnosti djece  u prometu želimo sigurnu i uspješnu novu školsku godinu“, objasnila je. Osim što najsjevernija hrvatska županija i dalje drži jedan visoki standard u obrazovanju, ujedno pokazuje i socijalnu osjetljivost, jedinstvenim projektima u zemlji. Cilj je da svi roditelji osnovnoškolaca mogu bezbrižno dočekati novu školsku godinu uz osiguranje potpuno besplatnog obaveznog obrazovanja. „Kratko i jasno, svjesni smo da je kvalitetno obrazovanje ključ za daljnji razvoj“, objasnio je međimurski župan dodavši kako u Međimurju, jednoj maloj županiji imamo vrhunske rezultate naših školaraca, svjetske prvakinje i prvake u biologiji, informatici, olimpijce u matematici, imamo državne prvake, i to su učenici koji dolaze iz manjih sredina, manjih škola. „Svi zajedno u sustavu dajemo svoj maksimum kako bi danas sutra imali veći broj visoko obrazovanih ljudi i jednu sretnu i zadovoljnu sredinu. Svima želim uspjeh, da i ova nastavna godina prođe u najboljem redu, da ostanemo jednako ponosni na naše učenike kao i dosad, te da učenice i učenici te njihovi roditelji budu ponosni na sredinu u kojoj žive i koja se brine o njima“, zaključio je Posavec.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1176" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content