Međimurje Europska regija sporta za 2022.
0.0 °C
1020.0 hPa
63 %

Dani ljuka u Donjoj Dubravi: „Dobravski ljuk“ na sortnoj listi RH kao čuvana sorta

Datum objave: 29. kolovoza 2017.

Općina Donja Dubrava proteklog je vikenda bila domaćin i organizator 11. po redu manifestacije Dani dobravskog ljuka i ekološke proizvodnje. Uz pomoć Društva za biološko – dinamičko gospodarenje Čakovec te potporu Međimurske županije, u dvorištu Doma kulture Zalan svoje je ekološke proizvode predstavilo 49 izlagača iz šest hrvatskih županija s bogatom paletom proizvoda. Sajam je i ovoga puta okupio brojne posjetitelj i uzvanike, među kojima su bili župan Međimurske županije Matija Posavec, njegovi zamjenici Sandra Herman i Josip Grivec, načelnik Općine Donja Dubrava Marijan Varga, predsjednik Hrvatskog agronomskog društva Josip Haramija te idejni začetnik manifestacije a sada u ulozi izvršnog direktora sajma, Josip Sabol. Priredbu je otvorila zamjenica župana koja je ovom prilikom istaknula važnost poljoprivredne proizvodnje za naš kraj, a osobito one ekološke. „ Dobravski ljuk svojom je kvalitetom stekao ugled koji prelazi granice naše županije,  a dokaz tome  su mnogobrojni izlagači koji se iz godine u godinu rado vraćaju, ali i oni koji su ovdje po prvi, no zasigurno ne i posljednji puta. Mi Međimurci kao radišni ljudi,  volimo svoju zemlju te ju obrađujemo na ekološki prihvatljiv način, a ona nam vraća kvalitetom i dobrim prinosom, ne samo luka već i drugih proizvoda. Međimurska županija to je prepoznala te će kao i do sada biti potpora i pomoć u zaštiti obiteljskih poljoprivrednih gospodarstva, autohtonih proizvoda,  te njihovu plasmanu na domaće i strano tržište“ , zaključila je. Dobravski ljuk autohtona je vrsta koja se od davnina uzgaja na ovom području te je dio tradicijske prodaje u pleterima na proštenjima diljem županije. Kvaliteta  i svojstva domaće sorte potrošači su odavno prepoznali pa je taj proizvod dio svakog domaćinstva,stola i kuhinje, dok struka želi da dobije veći udio u sortimentu povrća. Vrijednost ove vrste, dokazuje uvrštavanje „ljuka“ na sortnu listu Republike Hrvatske kao čuvana sorta, te upis u Sortnu listu Europske unije, o čemu je govorio predsjednik Hrvatskog agronomskog društva. Mirise i okuse dobravskog ljuka približile su posjetiteljima članice Udruge umirovljenika, Crvenog križa i Udruge žena koje su pripremile jela  od luka te druge specijalitete koji su se tom prigodom mogli degustirati. U kulturnom djelu programa nastupali su cimbalisti Vilim Čituš i Dražen Balog te župni pjevački zbor i Dina Zvonar koja se predstavila recitacijom. Kao i svake godine, profesor Željko Sobotka održao je predavanje o ljekovitosti i nutritivnim svojstvima luka te i na taj način dao obol cijeloj manifestaciji. Spomenimo da su uz ovogodišnji sajam otvorene i dvije izložbe, slikara Zorana Horvata i Franje Mustača Medarovog koji su i na taj način  obogatili program i sadržaj cjelokupne manifestacije.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1166" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"] 

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
POZIVNI NATJEČAJ za podnošenje prijedloga za dodjelu Nagrade «Zrinski» Međimurske županije za 2021. godinu
Međimurska županija u 2021. godini za poljoprivredu izdvojila gotovo 4 milijuna, od toga 1,7 milijuna za potpore male vrijednosti poljoprivrednicima
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za utorak, 18. siječnja 2022.
POZIV na uvid ELABORAT GOSPODARENJA OTPADOM - AB METAL PROMET d.o.o. Belica
Međimurski vrtićanci i školarci imat će priliku od najranije dobi istraživati i promišljati o STEM-u kroz europski projekt vrijedan 3 milijuna kuna
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content