Međimurje Europska regija sporta za 2022.
-0.2 °C
1032.0 hPa
75 %

Međimurci 17. Festivalu gibanice u mađarskom Serdahelju dali međunarodni karakter

Datum objave: 5. kolovoza 2017.

Serdahelj je jedno od osam hrvatskih sela u županiji Zala u Mađarskoj, čiji mještani od 2001. godine, svakog kolovoza, održavaju svoju najveću manifestaciju, Festival gibanica. Ovog vikenda održana je 17. po redu koja uživa međunarodni karakter, upravo zbog sudjelovanja ekipa prijateljskih naselja Goričana, Donje Dubrave te Donjeg Vidovca iz Međimurske županije.
Kao dokaz dobrosusjedskih odnosa i suradnje, Festival gibanice u Serdehelju pritom je otvorio zamjenik župana Međimurske županije Josip Grivec, svečano, uz Ivana Gugana, predsjednika Hrvatske državne samouprave. Ujedno su na festivalu sudjelovala kulturno umjetnička društva iz Goričana, Donje Dubrave i Donjeg Vidovca, uz prisustvo načelnika Goričana Maria Moharića, Donjeg Kraljevca Miljenka Horvata i Donjeg Vidovca Josipa Matulina, a svečanost je oplemenio i nastup Puhačkog orkestra iz Donje Dubrave.
Svečanost otvaranja započela je izvedbama mađarske i hrvatske himne. „Drago mi je da su odnosi s obje strane rijeke Mure na jednom prijateljskom nivou. Ljubaznost i gostoprimstvo naših susjeda je uvijek na najvišem mogućem nivou, što im mi uvijek i uzvraćamo. Ovo natjecanje neće izvući pobjednika, jer su ovdje, svi oni koji utkaju svoj trud u slaganje gibanica, pravi pobjednici“, rekao je zamjenik međimurskog župana.
Prilika je iskorištena da se dodijele nagrade za trud i zalaganje u općini koje je uručio načelnik općine Ištvan Tišler.
Spomenimo kako je na festivalu sudjelovalo dvadesetak natjecateljica i natjecatelja, a ideja je da se pravljenje tradicionalne gibanice predstavi što široj javnosti. Što se samog pečenja gibanica tiče, iako danas postoje razne vrste pećnica i posuđa ipak je onaj starinski način pravljenja u pečnici na drva najbolji, složili su se svi prisutni. Gibanice, te razne druge delicije dočekale su sve goste kako bi okusili ruku djelo svake udruge i svakog vrijednog člana koji predstavlja svoj kraj i zavičaj.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1142" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"]

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za nedjelju, 23. siječnja 2022. - Tijekom vikenda cijepljeno 485 osoba
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 22. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Javni poziv za uvid u spis predmeta - BORNA LULIĆ
Gospodarsko-socijalno vijeće Međimurske županije obilježava Dan socijalnog partnerstva
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 21. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content