Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

U Međimurju proglašena nova Europska destinacija izvrsnosti: Vukovar-Vučedol-Ilok

Datum objave: 20. srpnja 2017.

Turistička zajednica Međimurske županije u suradnji s Glavnim uredom Hrvatske turističke zajednice organizirala je finale izbora pobjednika za „Europsku destinaciju izvrsnosti (EDEN) za 2016./2017. godinu. Zadnji krug ocjenjivanja, u sklopu kojeg se bira nacionalni pobjednik ovogodišnjeg izbora, održan je u Starom gradu Zrinskih u Muzejsko-informativnom centru, a za ovogodišnjeg pobjednika izabrana je destinacija Vukovar – Vučedol – Ilok. Projekt EDEN provodi se u suradnji s Europskom komisijom, a cilj izbora je promicanje netradicionalnih turističkih destinacija koje su razvile svoju ponudu prvenstveno na materijalnoj kulturnoj baštini. Od ukupno 12 kandidiranih destinacija u finale je ušlo 5 finalista: Zagorje – bajka na dlanu, Smiljan – Gospić, Vukovar – Vučedol – Ilok, Ruralne Konavle i Grad Đakovo, općina Gorjani.
Programu finala izbora prisustvovali su, osim predstavnika finalista, zamjenica župana Međimurske županije ujedno zamjenica predsjednika TZ Međimurske županije Sandra Herman, gradonačelnik Grada Đakovo Marin Mandarić, dogradonačelnik Grada Iloka Josip Horvat, direktorica za upravljanje destinacijom i podršku razvoja ponude glavnog ureda Hrvatske turističke zajednice Slavija Jačan Obratov, Senka Danijel kao predstavnica Ministarstva turizma RH, Mirela Hrovatin iz Ministarstva kulture RH, hrvatska veleposlanica projekta EDEN Lidija Komes, direktor Turističke zajednice Međimurske županije Rudi Grula, te predstavnici Glavnog ureda HTZ-a i direktori turističkih zajednica županija, općina i gradova koji su pristigli iz svih dijelova Hrvatske.
Domaćinstvo finala EDEN-a velika čast za pobjedničku destinaciju - Međimurje
Zamjenica Herman istaknula je pritom kako ju neizmjerno raduje da se ova manifestacija odvija upravo u Međimurju, te dodala: „Titula europske destinacije izvrsnosti ima izuzetnu težinu, što nam potvrđuje i naš Sveti Martin na Muri čije je osvajanje nagrade 2007. godine potaknulo veliku promociju i daljnji razvoj tog kraja". Međimurska županija prvi puta primila je ovu nagradu prije punih 10 godina kada je titulu ponio spomenuti Sv. Martin, dok je gornje Međimurje titulu izvrsnosti osvojilo 2014. godine, čime je Međimurje jedina destinacija u Europi koja je osvojila ovu prestižnu nagradu dva puta.
Kako ove godine Međimurska županija nije mogla konkurirati izboru, Turistička zajednica Međimurske županije bila je domaćin ove svečanosti. „Ovo je još jedno veliko priznanje Glavnog ureda Hrvatske turističke zajednice Međimurskoj županiji, koja ulaže puno truda u razvoj svoga turizma. Svih 5 finalista zaista se potrudilo da uđu u samo finale, a pobjednik će imati veliku promociju diljem Europe, jer ulazi u mrežu skrivenih europskih blaga i održivog turizma, a malim destinacijama u razvoju ovakva promocija jako puno znači“, rekao je direktor TZ Međimurske županije.
„Vukovarska županija četvrti je puta sudjelovala u finalu destinacije izvrsnosti, pa smo zaista ponosni što smo ove godine upravo mi i naša destinacija proglašeni pobjednikom. To je velika čast i pozivamo sve da nas posjete i uvjere se u našu izvrsnost“, između ostalog je rekla Rujana Bušić Srpak iz TZ Vukovarsko – srijemske, koja je ujedno predstavila destinaciju. Tema ovogodišnjeg izbora bila je „Kulturni turizam“, a kako je istaknula Slavija Jačan Obratov, svih pet destinacija finalista biti će predstavljene kao primjer dobre prakse na europskoj razini te će biti pridružene europskoj mreži destinacija koje promoviraju održive oblike turizma.
Održane završne prezentacije finalnih destinacija i proglašenje pobjednika obogatili su kulturno-umjetničkim programom Henrik Šimunković uz pratnju Darka Golubića i Matko Buvač koji je vodio program.
Dosadašnji pobjednici hrvatskog EDEN-a su Sveti Martin na Muri, Đurđevac – grad picoka, Nacionalni park Sjeverni velebit, Nin, Pustara Višnjica, Stancija 1904 – Svetvinčenat i Gornje Međimurje, a uručenje nagrade ovogodišnjem pobjedniku održat će se sljedeće godine u Bruxellesu.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1127" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content