Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Obilježena 353. godišnjica pada utvrde Novi Zrin

Datum objave: 18. srpnja 2017.

U sklopu obilježavanja Dana općine Donja Dubrava i 353. godišnjice pada utvrde Novi Zrin na Muri, položeni su vijenci kod tamošnjeg spomen obilježja. Svečanost je započela u prijepodnevnim satima u rodnoj kući akademika Dragutina Feletara, odakle je krenuo mimohod prema župnoj crkvi predvođen članovima Zrinske grade Čakovec i Puhačkog orkestra Donja Dubrava. Nakon svete mise u župnoj crkvi sv. Margarete, sudionici svečanosti krenuli su prema spomen obilježju nekadašnje utvrde na obali Mure, gdje su položeni vijenci i zapaljenje svijeće.
Polaganju vijenaca prisustvovao je i zamjenik župana Međimurske županije Josip Grivec, zajedno s načelnikom Općine Donja Dubrava Marijanom Vargom i drugim općinskim predstavnicima,  predstavnicima Ogranka Matice hrvatske Čakovec, Družbe Braća Hrvatskoga Zmaja Zmajski stol Čakovec i Koprivnica, te Zrinske garde Čakovec.
Utvrda Novi Zrin na Muri razorena je 6. srpnja 1664. godine, što je ujedno godina smrti Nikole VII Zrinskoga čijem su se spomeniku u Donjoj Dubravi također poklonili. Spomenik braniteljima utvrde podignut je prije točno 15 godina,  a zamjenik Grivec naglasio je pritom važnost ovog lokaliteta i njegovih branitelja za povijest. „Vojskovođa Nikola VII Zrinski zajedno sa svojim vojnicima bio je veliko nadahnuće onima koji su kasnije branili i obranili hrvatsku slobodu i samostalnost", dodao je Grivec.
FOTO: Općina Donja Dubrava
[ngg_images source="galleries" container_ids="1128" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content