Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Mnogobrojni Međimurci u Sv. Mariji napravili „Veliki skok za rijeku Dravu“

Datum objave: 10. srpnja 2017.

Općina Sveta Marija i Zaštitarsko-ekološka udruga „Senjar" Donja Dubrava i ove su godine organizirali „Veliki skok za rijeku Dravu” na kupalištu kod Sv. Marije  na lokaciji Starog korita rijeke Drave na Svetomarskom kupalištu. Organizatori su dali sve od sebe i ovog puta, te privukli više od 500 onih koji su odlučili zajednički skočiti u vodu, ali i dati podršku akciji, točno u 15 sati. U to je vrijeme na više od 30 riječnih lokacija diljem Europe, na tisuće ljudi simbolično istovremeno skočilo u rijeke i jezera, čime su pokazali svoju potporu za zaštitu i poboljšanje stanja europskih rijeka. Iz godine u godinu odaziv Međimurki i Međimuraca na ovaj skok je sve veći i veći, što pokazuje uspjeh ovog dugoročnog projekta.
Novost je od ove godine i selidba „Velikog skoka” s legradske plaže na plažu u Svetoj Mariji, uvjetovano novim tokom rijeke. Velikom skoku prisustvovali su i zamjenik župana Međimurske županije Josip Grivec te načelnica općine Sveta Marija Đurđica Slamek koja nije krila oduševljenje posebno istaknuvši da je ovo najljepše prirodno kupalište u županiji.  „Naše su rijeke u Međimurju veliki turistički potencijal i poveznica čovjeka s prirodom. Naša Županija vodi brigu o održivom razvoju i zaštiti prirode naročito putem svoje ustanove za zaštitu prirode. Svojom bioraznolikošću i meandrima te rukavcima, Drava je jedna od rijetkih očuvanih rijeka, to je oaza mira i opuštanja  te stanište brojnim biljnim i životinjskim vrstama, od kojih su mnoge zaštićene”, istaknuo je pritom zamjenik župana Grivec koji ovakve akcije uz rijeke ne propušta.
Rijeka Drava mjesto je hrvatskog zajedničkog skoka već dugi niz godina, jer je od strane mnogih domaćih i inozemnih stručnjaka prepoznata kao jedna od rijetkih očuvanih rijeka. Lokalno stanovništvo koje živi uz nju najviše svjedoči o njezinoj ekološkoj, sportskoj, gospodarskoj, a u zadnje vrijeme sve više i turističkoj važnosti za ovaj kraj.
Inače, „Big Jump“ je događaj koji se još od 2005. godine odvija u mnogim europskim zemljama s ciljem podizanja svijesti o negativnom trendu iskorištavanja i onečišćenja rijeka te važnosti aktivne zaštite čistih rijeka. Ideja za pokretom je nastala 2002., kada je rijeka Elba, koja je 1989. godine bila najzagađenija, ujedinila 100 tisuća ljudi iz različitih zemalja kojima ona protječe, u plivanju njezinim tokom. Kroz godine, događaj je prerastao u međunarodno slavlje čistih rijeka te se svake godine u mjesecu srpnju obilježava diljem Europe. Na taj dan mnoge europske rijeke postaju kupališta i mjesto okupljanja mnogih ljudi, a diljem svijeta širi se svijest o značaju očuvanja prirodnih tokova naših tekućica.
U Međimurju to ima i dodanu vrijednost, kako je UNESCO proglasio Prekogranični rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav u Hrvatskoj i Mađarskoj svjetskom prirodnom baštinom.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1117" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content