Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Projekt Međimurske županije: Podijeljeno više od 185 tisuća obroka djeci slabijeg imovinskog stanja

Datum objave: 28. lipnja 2017.

U Maloj vijećnici Međimurske županije održana je završna konferencija projekta „Školski obroci svima!“. Radi se o projektu vrijednom milijun kuna u koju je uključeno 1200 učenika u školskoj godini 2016./2017., a kojim je Međimurska županija doskočila problemu isključenosti djece čije su obitelji u riziku od siromaštva te im omogućila da ih svakodnevno u školama dočeka topli i zdravi obrok. Projekt je u cijelosti financirao Fond europske pomoći za najpotrebitije (FEAD), čime FEAD po prvi puta djeluje u Republici Hrvatskoj, zahvaljujući ovakvom projektu, što su objasnile voditeljica projekta Sonja Tošić – Grlač ujedno i pomoćnica pročelnika Upravnog odjela za društvene djelatnosti, suradnica na projektu Vlatka Vincetić i ravnateljica Osnovne škole „Dr. Ivana Novaka“ Macinec Božena Dogša.
Jednake mogućnosti svakom djetetu!
Na početku pisanja projekta konzultirali smo Zavod za javno zdravstvo i školsku medicinu našeg zavoda gdje su nam oni dali detaljnije upute na koji se način slažu kvalitetni obroci. Postoji standard koji je propisan, obroci su bili dobri i hranjivi, te su bile  zastupljene sve namirnice koje su primjerene školskoj djeci. Mislim da je to izuzetno važno, ne samo da djeca imaju što jesti, nego da to bude kvalitetno i da su se mogli uključiti i naši proizvođači, na čemu ćemo mi inzistirati da bude i sljedeće godine“, istakla je prilikom svog obraćanja Tošić – Grlač. Svrha projekta je ublažiti najgore oblike dječjeg siromaštva u osnovnim školama čiji je osnivač Međimurska županija, što je u konačnici uključilo 23 škole. Pružanjem nefinancijske pomoći djeci u siromaštvu ili u riziku od siromaštva, u obliku redovite prehrane u sklopu školskih kuhinja, podijeljeno je ukupno 185.278 obroka. „Voljela bih zahvalit svim osnovnim školama koje su surađivale na projektu, osobito ljudima iz računovodstva i tajništva jer su oni zajedno s nama doprinosili izradi izvještaja i povlačenju potrebnih sredstava iz fonda“, osvrnula se na dosadašnju suradnju Vincetić. Osim što je Međimurska županija uvidjela problem te krenula u realizaciju poboljšanja uvjeta svakog djeteta u Međimurju, projekt ima direktan utjecaj i na unapređenje njihove kvalitete života, smanjuje socijalnu isključenost te potiče na aktivno i zdravo odrastanje sve djece u osnovnoškolskom obrazovanju, što je prepoznalo i potvrdilo Ministarstvo socijalne politike i mladih Republike Hrvatske. „Bili smo svi izuzetno sretni i zadovoljni, pogotovo roditelji koji se danas nalaze u materijalno težim prilikama i ne mogu priuštiti odnosno osigurati egzistencijalna pitanja svojim učenicima. Nakon ovog projekta koji je jako pozitivno prihvaćen i dobro je odjeknuo, situacija u školi se promijenila 100 posto“, zaključila je te potvrdila ovaj hvalevrijedan projekt ravnateljica Dogša, kao čelna osoba škole koja je uključila najviše djece u još jedan europski projekt međimurskog školstva u nizu.  
[ngg_images source="galleries" container_ids="1103" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content