Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Skup kožara HGK u Međimurju: Ovdašnji kožari ostvaruju promet od oko 200 milijuna kuna godišnje

Datum objave: 1. lipnja 2017.

Udruženje kožarsko-prerađivačke industrije Hrvatske gospodarske komore Međimurskoj županiji i podružnici Hrvatske gospodarske komore u Čakovcu ove je godine dalo domaćinstvo 4. Međunarodnog skupa proizvođača kože i proizvoda od kože. Skup je u čakovečkom Hotelu Park održan uz ovogodišnju temu Budućnost  kožarsko-prerađivačke industrije- modeli razvoja, a uz prisustvo župana Međimurske županije Matiju Posavca, gradonačelnika Grada Mursko Središće Dražena Srpaka, Marija Lešinara, predsjednika Udruženja kožara i obućara Hrvatske gospodarske komore, Mladena Križaića, predsjednika HGK - Županijske komore Čakovec, Radovana Puzarevića, predsjednika Asocijacije tekstila, odjeće, kože i obuće u BiH, Murisa Pozderca, tajnika udruženja Asocijacije tekstila, odjeće, kože i obuće u BiH i Aleksandra Mihalovića Bjelića, sekretara udruženja Asocijacije tekstila, kože i obuće u Republike Srbije. „Ovo je 4. skup po redu i svake se godine organizira s nekim temama koje su u tom trenutku aktualne. U ovom trenutku najaktualnija činjenica je da je generalno industrija suočena da mora uz povećanje troškova, prvenstveno plaća ostati konkurentna na svjetskom tržištu. Kako bi to uspjeli razvijamo taj model INDUSTRIJA 40, projekt pokrenut 2013., koji je već u fazi implementacije nakon istraživačkih koraka“, rekao je predsjednik Udruženja te objasnio kako je upravo tema skupa kako uhvatiti priključak s tom strategijom i kako možemo odgovoriti na tu strategiju. „Prije svega prerađivačka industrija i proizvodnja obuće je u Međimurskoj i Varaždinskoj županiji jako važna jer pokriva 85% kapaciteta i gotovo 75 % zaposlenih od ukupno 10.000 koliko ih je bilo u 2015. godini. Iz godine u godinu ova se industrija razvija, no problem su joj plaće koje su oko 3 tisuće kuna“, objasnio je Križaić.  Cilj je svakako postignut, da proizvođači opreme predstave svoju najnoviju tehnologiju, a stručnjaci iz industrije nove modele u organizaciji poslovanja. U sklopu sajma organizirano je i izložbeno mjesto na kojem su se predstavili radovi učenika srednjih škola i studenata, među kojima i oni učenika Gospodarske škole Čakovec.
Kožarska i obućarska zanimanja imaju dugu tradiciju u Međimurju
Kada govorimo o kožarskoj industriji, mi u Međimurju imamo itekako puno toga za reći, nemamo možda puno tvrtki kada govorimo o obućarskoj industriji koje imaju sjedište ovdje, svega ih je 9, ali tih 9 tvrtki zapošljava preko 1600 radnika, ostvaruju promet od oko 200 milijuna kuna i kada pogledamo broj zaposlenih, čine 6,5% ukupnog broja zaposlenih u gospodarstvu naše županije“, u svom je govoru jasan bio međimurski župan dodavši pritom kako kožarska i obućarska zanimanja imaju dugu tradiciju u našem kraju, na koju moramo biti ponosni, ali ujedno se zato i pobrinuti da se nastavi i u budućnosti. „I zato me vesele ove brojke gledajući dvije ili tri godine unatrag, kada bilježimo pozitivne trendove i u novim poslovima, ali i novim investicijama, te produktivnosti koja je možda najvažnija ako promatramo gospodarski aspekt“, rekao je Posavec i kao pozitivne primjere naveo tvrtke HAIX i MEISO, ali i činjenicu da obućarske tvrtke sele proizvodnju, konkretno iz Vijetnama i Njemačke upravo u Međimurje, što smatra ključnim da se podrži novim zapošljavanjima, konkurentnom radnom snagom, samim time povećanjem prosjeka plaće, te apelirao na državu koja jedina to može postići i sugerirao HGK-u da predloži rješenja. Spomenimo kako je na skupu zaključeno kako kožarsko – prerađivačka industrija u posljednjih 5 godina bilježi kontinuiran rast, te pozitivne trendove u svim segmentima poslovanja. O tematici stanja u industriji predavanja su uz predsjednika Udruženja održali Branka Prišlić, poslovna tajnica Udruženja, Muris Pozderec, Aleksandar Mihalović Bjelić i Milorad Vasiljević iz Udruženja BIH, Irena Topić ispred Tekstilno – tehnološkog fakulteta, Miljenko Ptiček iz tvrtke Info Design d.o.o. i Emil Perić, poslovni tajnik Udruženja IT industrije HGK.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1065" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content