Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Poštovanje lika i djela pučkog književnika okrunjeno proglašenjem Parka Stjepana Jankovića u Gardinovcu

Datum objave: 19. svibnja 2017.

U do posljednjeg  mjesta ispunjenom Društvenom domu u Gardinovcu, mnogobrojni mještani i njihovi gosti, prisjetili su se Stjepana Jankovića – Štefa, međimurskog pučkog književnika rođenog 1933. godine, koji nas je napustio 2010. godine. Međimurski pisac rođen je u Gardinovci, a da sjećanje na njega ne izblijedi, potrudili su se učenici 4. razreda tamošnje područne škole, koji ne samo da su pripremili projekt „Ftrgni od zaborava“ te s istim izborili sudjelovanje na državnoj smotri u Zagrebu, već uz svoje učiteljice Lidiju Hertarić i Gordanu Turk osmislili i izveli cijeli kulturni program svečanosti uz pjesme, recitaciju i ples. „Ponosan sam na ovu današnju manifestaciju koju održavamo po prvi puta, kada koristimo priliku da se prisjećamo onih koji su posebniji i drugačiji od nas, a to je Stjepan Janković itekako bio. Nakon dugo vremena koje smo proveli razmišljajući, osmislili smo ovaj vrijedan projekt, gdje smo ispitivali rad i život našeg književnika, a uz to smo rasli zajedno s projektom i evo danas smo došli do ovog životnog projekta“, rekao je pritom ravnatelj OŠ Belica Antun Žulić. „Istog trena kada je 4.b došao do mene i prezentirao mogućnost provedbe projekta, odmah sam bio za, jer je dobrodošao kao i mnogobrojni na području općine koje provodimo. Ima posebnu vrijednost kada ga stvore djeca“, naglasio je načelnik Općine Belica Zvonimir Taradi. Učenici su i sami prezentirali svoj rad, uz opus poznatog književnika, te naglasili kako su proveli i posebnu anketu kojom su saznali da učenici u osnovnim školama ne znaju gotovo ništa o književniku i pritom shvatili važnost prenošenje znanja na sve mlađe naraštaje. Lik i djelo Stjepana Jankovića svima je približio i Ivan Pranjić, predsjednik Matice hrvatske – Ogranka Čakovec, te istaknuo ponos što je sudjelovao u radu na projektu s učenicima. „Janković je bio član Matice hrvatske, redoviti suradnik Hrvatskog kajkavskog kalendara koji slavi 25 godina izlaženja, a ujedno je tiskao 8 knjiga poezije i proze. Sjajno je da ste mu odlučili posvetiti pažnju koju zaslužuje, kako je bez sumnje jedan od vodećih pučkih pisaca u Hrvatskoj“, objasnio je Pranjić. „Današnji dan i svečani događaj našoj obitelji ostat će zauvijek u sjećanju“, u svom je obraćanju rekao sin Milan Janković, uz svog brata Stjepana i majku Katarinu, te zahvalio svima na dolasku, između ostalih i županu Međimurske županije Matiji Posavcu i njegovoj zamjenici Sandri Herman. Pritom je međimurski župan otkrio spomen ploču posvećenu Stjepanu Jankoviću – Štefu i najavio da se u suradnji s Općinom Belica proglašava Park „Stjepana Jankovića“ u Gardinovcu.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1049" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content