Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Međimurska županija „Županija - prijatelj djece“

Datum objave: 18. svibnja 2017.

Potaknuti zajedničkom željom za promicanjem dobrobiti djeteta na lokalnoj i regionalnoj razini, Savez društava Naša djeca Hrvatske i Hrvatska zajednica županija, sklopili su Sporazum o podršci i partnerstvu na provedbi projekta „Županije-prijatelji djece“. Cilj ove akcije je motivirati predstavnike lokalne i regionalne vlasti, stručne službe, ustanove za djecu, pravne subjekte, udruge građana, roditelja i djece na potpunije i brže ostvarivanje prava i potreba djece, priznate u Konvenciji o pravima djeteta. Tim je povodom upriličena svečanost na kojoj su župan Međimurske županije Matija Posavec i Josip Grgurić iz Saveza društva Naša djeca potpisali Sporazum za provedbu spomenutog projekta kao šesta županija u Republici Hrvatskoj. Kroz ovaj projekt Županija će aktivno sudjelovati u aktivnostima ostvarivanja prava i potreba djece te biti podrška gradovima i općinama našeg područja koji će se u budućnosti priključiti ovoj hvalevrijednoj akciji. „Ovim potpisom i titulom profiliramo se još čvršće i još snažnije kao županija prijatelj djece, ona koja u svim područjima svoje nadležnosti vodi iznimnu brigu o djeci stvarajući jednake uvjete za sve mališane kako bi imala sretno i bezbrižno djetinjstvo. Shvaćamo važnost naše uloge kao institucije te ćemo kao i do sada provoditi mjere koje omogućuju sretno odrastanje, pomoć u odgoju, obrazovanju, socijali, kulturi i sportu koje kao zajednica možemo pružiti. Nastavljamo i dalje s već dobro poznatim programima kao što su osigurani udžbenici, besplatan prijevoz, osiguranje pomoćnika u nastavi i u predškolskim ustanovama, besplatnom zdravom prehranom za učenike slabijeg socijalnog statusa, osiguravamo prilazne rampe za djecu s invaliditetom“, istaknuo je župan Posavec. Županija tu ne staje s aktivnostima, jer promiče zdrav život svojih predškolaca, osnovnoškolaca i njihovih roditelja kroz europski projekt On the move vrijedan više od 4 milijuna kuna, financira dvorane za sportske klubove u kojima su djeca i mladi, osigurava prijevoz na natjecanja, potpora je sportskim udrugama te velik trud ulaže u izgradnju i obnovu sportskih školskih dvorana kroz natječaje financirane iz fondova EU. Nisu izostavljeni ni kulture, zdravstvo, socijalna skrb te ono najvažnije, stvaranje uvjeta za bolji i kvalitetniji život svakog pojedinca u Županiji kroz otvaranje novih radnih mjesta, zalaganje za povećanje osobnog dohotka, za kvalitetnu zdravstvenu zaštitu dostupnu svima.
Primarijus Hegeduš – Jungvirth: „Županija je potpora u razvoju djece“
„Drago mi je da danas Međimurska županija postaje partner i pristupa programu „Županije – prijatelji djece koji se u Hrvatskoj provodi unatrag dvije godine“ u svom obraćanju naglasio je Grgurić te nastavio da je ovaj projekt nastavak odnosno viša razina projekta „Gradovi i općine prijatelji djece“ kojim se stvara zajednica po mjeri naših najmlađih. Niz deklaracija koje su obznanjene prošle godine,  temeljni su dokumenti u postupanju, pravci hrvatske strategije kao pretpostavke za rasti i razvoj djece. Savez koji provodi akciju na nacionalnoj razini izuzetno je ponosan jer je program prepoznat i svrstan kao jedan od najboljih u Europi, a uključivanjem županija napravljen je veliki iskorak koji priču  širi, povećava se broj sudionika po čemu smo jedinstveni u Europi. Svečanosti su prisustvovali pročelnik UO za društvene djelatnosti Branko Sušec, voditeljica Odsjeka za zdravstvo, socijalnu zaštitu i nacionalne manjine Sonja Tošić Grlač, tajnica Saveza društva Naša djeca Snježana Krpes, učenici Katja, Stela, Laura i Roko iz Osnovne škole“Petar Zrinski“ iz Šenkovca uz ravnatelja Vladimira Novaka te Marija Hegeduš Jungvirth, pedijatrica, jedna od najzaslužnijih da čakovečka bolnica već dugih niz godina nosi titulu „Bolnica prijatelj djece“. „Naša županije prednjači u svim programima zaštita zdravlja djece i važno je da svi akteri surađuju, potpora su i aktivni dionici u procesu rasta i razvoja djece“, za kraj je zaključila Jungvirth. Spomenimo da je projekt „Županija – prijatelj djece“ jedna od aktivnosti Središnjeg koordinacijskog odbora u okviru dugoročne društvene i stručne akcije „Gradovi i općine – prijatelji djece“.  Akciju su započeli i vode: Savez društava Naša djeca Hrvatske i Hrvatsko društvo za preventivnu i socijalnu pedijatriju, uz suradnju Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, Udruge gradova,  Udruge općina, Hrvatske zajednice županija te koordinatora iz gradova i općina. Sjedište akcije je Savez društava Naša djeca Hrvatske koji kao pravni subjekt nastupa u ime svih partnera i suradnika.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1047" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content