Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

„Dani otvorenih vrata EU projekata“ i u Međimurskoj županiji uz diskusiju s poduzetnicima

Datum objave: 11. svibnja 2017.

U sklopu Dana otvorenih vrata EU projekata čije je održavanje iniciralo Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU, Regionalna razvojna agencija Međimurje REDEA i Međimurska županija organizirale su niz događanja, među kojima i okrugli stol na temu EU potpora za poduzetnike. Svrha događanja bila je predstaviti raspoložive izvore financiranja međimurskim poduzetnicima te ih upoznati s iskustvima u provođenju EU projekata. Okrugli stol otvorio je župan Međimurske županije Matija Posavec, uz prisustvo saborskog zastupnika Darka Horvata, direktorice Regionalne razvojne agencije REDEA-e Sandre Polanec Marinović,  pročelnika Upravnog odjela za gospodarstvo Darka Radanovića, predsjednika Uprave HAMAG – BICRO d.o.o. Vjerana Vrbanec te sve one koji se u Međimurju i okolici bave temom privlačenja EU sredstava, a kojih je svakim danom na sjeveru zemlje sve više.
Iskustva poduzetnika u provedbi EU projekata!
U uvodnom obraćanju župan Posavec naglasio je da se Međimurska županija ističe među najboljima u privlačenju sredstava iz EU, što dokazuje kvalitetu rada agencija i stručnih službi. Poduzetnicima je poručio da im sve stručne službe i agencije Županije stoje na raspolaganju da pomognu u nastojanjima da osiguraju europske potpore za razvoj poslovanja. „Imamo ujedno i najbolji europski projekt u zemlji koji obuhvaća socijalnu komponentu financiranja, onaj udruge MURID, ali naravno, upravo su poduzetnici ti koji su ključni faktor u nastojanju da privučemo još više sredstva iz Europske unije“, rekao je pritom međimurski župan i dodao kako Međimurska županija aktivno sudjeluje u pružanju podrške lokalnim poduzetnicima kroz dodjelu potpora za sufinanciranje pripreme projektne dokumentacije za što je do kraja godine otvoren javni poziv. Saborski zastupnik pritom je dodao kako  će se u sljedećem razdoblju raspoloživa sredstva smanjivati, objasnio kako je sada vrijeme da se iskoristi ono što je na raspolaganju te svim poduzetnicima u tome poželio uspjeh. Financijski instrumenti koje provodi HAMAG - BICRO u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.- 2020. nazočnima je pobliže objasnio predsjednik Uprave te istaknuo da je u ovom trenutku raspoloživo 1,2 milijarde kuna za financiranje poduzetničke aktivnosti. „Najveći interes vlada za ESIF male zajmove koji iznose do 50.000 EUR za što se dnevno zaprimi i po 100 zahtjeva pa je prošli tjedan čak povećana alokacija. Od ponedjeljka je prijava za ESIF zajmove moguća i putem web aplikacije na stranicama HAMAG-BICRO, što dodatno pojednostavljuje proceduru i sredstva čini dostupnijim poduzetnicima“, objasnio je. Tijekom predavanja održano je i predstavljanje otvorenih i najavljenih natječaja u sklopu programa Konkurentnost i kohezija koju je održala stručna suradnica u Odjelu za razvoj gospodarstva REDEA-e Kristina Pevec. U  sklopu održavanja Dana otvorenih vrata za EU projekte, održan je i okrugli stol na kojem su poduzetnici opisali primjer dobre prakse te iskustva vezana uz samu prijavu dokumentacije, pripremu i provedbu projekta. Panelisti okruglog stola bili su vlasnik i direktor poduzeća Sobočan Interijeri d.o.o. Franjo Sobočan te Vesna Vrbanec direktorica DIA d.o.o. Pritom je bilo riječi o specifičnostima potpora EU za poduzetnike i očekivanim promjenama, razlozima iz kojih se neki poduzetnici ipak ne odluče za prijavu na natječaje za bespovratna sredstva, a nakon inicijalnog interesa. Sudionici rasprave složili su se da glavni posao počinje dok krene provedba projekta. Jasna poruka ovog događanja bila je da nikada nije bilo više izvora financiranja na raspolaganju te da je na poduzetnicima da u skladu sa svojim ciljevima poslovanja pripreme projekte.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1024" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content