Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Poslovni uzlet Međimurske županije ugostio Mursko Središće

Datum objave: 5. svibnja 2017.

U Međimurskoj županiji trenutno je u tijeku najveći investicijski ciklus u proteklih 25 godina, a u realizaciji su kapitalni projekti ili pred samim završetkom, koji će doprinijeti pozitivnoj gospodarskoj i poduzetničkoj klimi najsjevernije županije, s oko milijardu i 200 milijuna kuna ulaganja, od čega 900 milijuna stiže iz EU fondova. Stoga ni ne čudi što je županija u kojoj se grade temelji za snažno gospodarstvo bila domaćin Poslovnog uzleta, kojeg je Međimurska županija uz Poslovni dnevnik i Večernji list dovela u Mursko Središće, točnije Pansion Ilonka. Projekt Poslovni uzlet postao je sinonim među poduzetnicima i vlasnicima OPG-ova diljem Hrvatske kao besplatan alat za poboljšanje svog poslovanja i za proširivanje mreže poslovnih partnera i kontakata, a društvu više od 9000 poduzetnika diljem zemlje u 4 godine još su se jednom pridružili međimurski gospodarstvenici, obrtnici i vlasnici OPG-ova.
U Međimurju se stvara pozitivna gospodarska klima i okruženje
Istaknuto je kako domaćin nije odabran slučajno, već da je ovaj kraj istinski servis građana, poduzetnika i obrtnika, uz sustav post – investment care, rekordno dobivanje građevinske dozvole te uveden sustav e-dozvola, uz to što je po izboru Financial Timesa Međimurska županija proglašena business friendly županijom. „Zadovoljstvo mi je da smo 4. godinu zaredom u Međimurju, regiji posvećenoj poduzetništvu u što smo se uvjerili iz prve ruke, regiji vrijednih, radišnih i inovativnih poduzetnika pred kojima je velika budućnost. Ovaj će projekt pridonijet tome da poduzetnici Međimurja postanu konkurentni i na globalnom tržištu, s potencijalno pola milijarde kupaca i klijenata. Kada društvo bude počelo percipirati poduzetništvo kao djelatnost bez koje država neće moći ostvarivati druge svoje ciljeve, onda ćemo biti na početku da možemo stvarati jedno bolje i pravednije društvo, državu odnosno jedinice lokalne samouprave koje će biti bolje mjesto za život“, objasnio je zamjenik glavnog urednika Večernjeg lista Mislav Šimatović. „Jako mi drago da je ovaj događaj stigao u najsjeverniji Grad, zahvaljujem županu koji je to potaknuo i prepoznao, a mi smo se kao i za sve ostalo spremno pripremili. Iako je porezna reforma prošle godine počela, mi smo već drugi mjesec s 5% povećanim poreznim prihodima. Vjerujem da je veliki razlog tome što je zapošljivost u uzletu, imamo tvrtke koje su u 2-3 godine povećale svoju zaposlenost s više od 100%. Trenutačno imamo 1650 radnih mjesta na području Grada i 2100 zaposlenih. To je na 6500 ljudi jako dobar podatak, a taj trend se i dalje nastavlja uz puno investicija“, objasnio je gradonačelnik Murskog Središća Dražen Srpak te dodao kako je važna pozitivna klima i okruženje gdje veliku ulogu ima Županije mora stvarati dobre kontakte i povezivati svoje krajeve s investitorima, što se dosad i radilo. „To je put kojim idemo i dalje i siguran sam da će se Župan složiti sa mnom da je naš najvažniji projekt Županija i Gradovi i Općine, sretni i zadovoljni ljudi i naravno i zaposleni“, zaključio je.  
„Najbolji pokazatelj napretka jednog kraja i regije, svakako su brojke, koje nama i u proteklih nekoliko godina, krize i recesije, govore u prilog. Stopa nezaposlenosti je ispod 9%, raste izvoz koji je duplo veći od uvoza, na plaćama smo u instituciji racionalizacijom i transparentnim radom uštedjeli  2 milijuna kuna, zabilježili rast zaposlenosti od 4%, broj nezaposlenih manji je nego ikada, te je 3850, a polako dolazi i do povećanja prosjeka plaće čiji je rast ključan segment u našem radu. Poduzetnici su po prvi puta premašili vlastite prihode preko 12 milijardi kuna, dok je dug Županije smanjen na pola u samo 4 godine“, rekao je prilikom otvaranja župan Međimurske županije Matija Posavec, zahvalivši Poslovnom dnevniku na mogućnosti za kontinuirano usavršavanje poslovnih vještina, ali i pohvalio rad Regionalne razvojne agencije Međimurje – REDEA-e koja potiče na kreativnost i inovativnost, s kojom poduzetnici mogu biti konkurentni, ne samo u Hrvatskoj, već i na tržištu Europske unije koje nam se nudi.  U okviru Poslovnog uzleta održana je panel diskusija „Decentralizacija i razvojna uloga županija“, na kojoj je uz gradonačelnika i župana sudjelovao i župan Varaždinske županije Predrag Štromar pritom ističući kako bi država trebala neke funkcije prebaciti na Županije, Gradove i Općine. „Danas imate očit primjer koliko su Županije stabilnije od države i koliko mogu biti efikasnije u pružanju onih usluga koje građanima trebaju. Kada bi sve bilo decentralizirano, taj segment koji mi možemo preuzeti sigurno bi bio efikasniji nego država“, naglasio je varaždinski župan i objasnio da upravo takav sustav koči lokalni i regionalni razvoj. Pritom je naglašeno kako su upravo Međimurci među prvima prepoznali značaj poslovnog uzleta, a župan Posavec zahvalio se gradonačelniku na domaćinstvu te dodao kako se nada da se na ovaj način poslala jedna poruka potencijala kojeg Mursko Središće ima u gospodarskom razvoju.
U Murskom Središću je u sklopu edukativnog dijela Poslovnog uzleta održana i interaktivna radionica „Bilanca u malom prstu“. Predavačice Tanja Kovačević i Matilda Vlah obuhvatile su temeljne pojmove, pravne oblike poduzetništva, bilancu, račun dobiti i gubitka, financijske pokazatelje te pregled stvarnih financijskih izvještaja. Poduzetnicima početnicima ova je radionica olakšala ulazak u na prvi pogled vrlo složen sustav računovodstva.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1012" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content