Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

U samom centru Čakovcu za Dane Međimurske županije postavljena vremenska crta obitelji Zrinski

Datum objave: 4. svibnja 2017.

Gradska kavana Čakovec u posljednje vrijeme zrači nekadašnjim sjajem koji je zaslužila i imala u prošlosti, te se profilira u značajno središte društvenih, kulturnih i povijesnih zbivanja u Međimurju. Posebice je posljednjih nekoliko dana nezaobilazno mjesto mnogim Međimurcima koje je ugostila te im ponudila programe u okviru obilježavanja Dana Međimurske županije. Tako je nakon otvaranja Prve Muzejske kutije predstavljena nova povijesna točka županije, instalacija Obiteljsko stablo Zrinskih, na kojoj se nalazi vremenska crta naše najistaknutije plemićke obitelji. „Rodoslovno stablo, edukativna je povijesna, kulturna i turistička atrakcija koja nas još jače ističe i pozicionira na nacionalnoj, europskoj i svjetskoj karti kao Županiju Zrinski. Mnogi od nas na ovom će mjestu imati priliku naučiti povijesne činjenice, upoznati plemiće onoga vremena kroz ležeran i slikoviti način“, rekao je prilikom otvaranja vremenske konstrukcije župan Međimurske županije Matija Posavec. Sve je nastalo kao produkt zajedničkog rada isključivo domaćih autora, Muzeja Međimurja Čakovec s ravnateljicom Mašom Hrustek Sobočan, vlasnicima Gradske kavane Vesnom i Patrikom Pintarićem te Međimurskom županijom koja je projekt pratila od samih začetaka. Grafika obiteljskog stabla temelji se na ilustriranoj knjizi Čakovečki Zrinski koju su prije desetak godina objavili Boris Lisjak kao ilustrator i Ljubomir Borović kao autor teksta. Također važno je spomenuti, da je cijelu ideju sproveo u djelo te gotovo učinio nemoguće izradom ove velebne instalacije na pročelju, Davor Fileš iz tvrtke Eltel. Čitav projekt od izuzetne je važnosti, jer kako ističu i idejni začetnici, ovime je napravljen iskorak u predstavljanju povijesti, izvan muzejskih institucija te je dostupniji široj javnosti. Spomenimo da predstavljanjem članova obitelji Zrinski, projekt nije završen jer se u narednih nekoliko dana očekuje postavljanje slike Starog grada iznad prikaza velikana naše prošlosti.
[ngg_images source="galleries" container_ids="3,1010" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content