Međimurje Europska regija sporta za 2022.
-0.4 °C
1022.0 hPa
70 %

U samom centru Čakovcu za Dane Međimurske županije postavljena vremenska crta obitelji Zrinski

Datum objave: 4. svibnja 2017.

Gradska kavana Čakovec u posljednje vrijeme zrači nekadašnjim sjajem koji je zaslužila i imala u prošlosti, te se profilira u značajno središte društvenih, kulturnih i povijesnih zbivanja u Međimurju. Posebice je posljednjih nekoliko dana nezaobilazno mjesto mnogim Međimurcima koje je ugostila te im ponudila programe u okviru obilježavanja Dana Međimurske županije. Tako je nakon otvaranja Prve Muzejske kutije predstavljena nova povijesna točka županije, instalacija Obiteljsko stablo Zrinskih, na kojoj se nalazi vremenska crta naše najistaknutije plemićke obitelji. „Rodoslovno stablo, edukativna je povijesna, kulturna i turistička atrakcija koja nas još jače ističe i pozicionira na nacionalnoj, europskoj i svjetskoj karti kao Županiju Zrinski. Mnogi od nas na ovom će mjestu imati priliku naučiti povijesne činjenice, upoznati plemiće onoga vremena kroz ležeran i slikoviti način“, rekao je prilikom otvaranja vremenske konstrukcije župan Međimurske županije Matija Posavec. Sve je nastalo kao produkt zajedničkog rada isključivo domaćih autora, Muzeja Međimurja Čakovec s ravnateljicom Mašom Hrustek Sobočan, vlasnicima Gradske kavane Vesnom i Patrikom Pintarićem te Međimurskom županijom koja je projekt pratila od samih začetaka. Grafika obiteljskog stabla temelji se na ilustriranoj knjizi Čakovečki Zrinski koju su prije desetak godina objavili Boris Lisjak kao ilustrator i Ljubomir Borović kao autor teksta. Također važno je spomenuti, da je cijelu ideju sproveo u djelo te gotovo učinio nemoguće izradom ove velebne instalacije na pročelju, Davor Fileš iz tvrtke Eltel. Čitav projekt od izuzetne je važnosti, jer kako ističu i idejni začetnici, ovime je napravljen iskorak u predstavljanju povijesti, izvan muzejskih institucija te je dostupniji široj javnosti. Spomenimo da predstavljanjem članova obitelji Zrinski, projekt nije završen jer se u narednih nekoliko dana očekuje postavljanje slike Starog grada iznad prikaza velikana naše prošlosti.
[ngg_images source="galleries" container_ids="3,1010" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"]

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
POZIVNI NATJEČAJ za podnošenje prijedloga za dodjelu Nagrade «Zrinski» Međimurske županije za 2021. godinu
Međimurska županija u 2021. godini za poljoprivredu izdvojila gotovo 4 milijuna, od toga 1,7 milijuna za potpore male vrijednosti poljoprivrednicima
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za utorak, 18. siječnja 2022.
POZIV na uvid ELABORAT GOSPODARENJA OTPADOM - AB METAL PROMET d.o.o. Belica
Međimurski vrtićanci i školarci imat će priliku od najranije dobi istraživati i promišljati o STEM-u kroz europski projekt vrijedan 3 milijuna kuna
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content