Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

U čakovečkoj Gradskoj kavani povodom Dana Međimurske županije otvorena Muzejska kutija

Datum objave: 28. travnja 2017.

Promidžbom muzejske djelatnosti i kulturne baštine Međimurja, Muzej Međimurja Čakovec realizirao je projekt pod nazivom Muzejske kutije. Svečanost otvaranja i predstavljanja 1. Muzejske kutije u Hrvatskoj, održana je u okviru obilježavanja Dana Međimurske županije i Spomendana na Zrinske i Frankopane, a ovu su jedinstvenu instalaciju svečano otkrili župan Međimurske županije Matija Posavec i ravnateljica Muzeja Međimurja Čakovec Maša Hrustek Sobočan. Daleke 1913. godine u  Čakovcu je otvorena prva gradska kavana – kavana Royal, a danas u 2017. omiljeno mjesto svih Međimurki i Međimurci nosi naziv Gradska kavana Čakovec. U nešto novijem ruhu, daškom povijesti koja je isprepletena u sadašnjost u kojem različitim sadržajima želi oživjeti dašak glamura i nekadašnjeg sjaja, čemu muzejska instalacija itekako doprinosi.
Ne kod kuće, a ipak doma!
Ovim projektom Muzej Međimurja Čakovec napravio je iskorak u poslovanju i predstavljanju predmeta iz svog fundusa javnosti na posjećenim mjestima i frekventnim mjestima u Međimurju. Prva muzejska kutija otvorena je u srijedu u Gradskoj kavani u Čakovcu, a u kutiji je izložen čajni servis engleske tvornice John Davenport, koja je tijekom 18. i 19. stoljeća slovila kao jedna od najpoznatijih svjetskih proizvođača skupocjenog porculana. „Izuzetno mi je drago što se dio fundusa Muzeja Međimurja približio javnosti i koji je ovom Muzejskom kutijom približio svjetsku povijest svim Međimurkama i Međimurcima. Primjerci nisu u Muzeju, ali su ipak doma na točno onom mjestu gdje trebaju i biti“, rekao je župan. Domaćini ovog hvalevrijednog projekta Vesna i Patrik Pintarić iskazali su oduševljenje ovom manifestacijom te vjeruju u uspješan nastavak suradnje s Muzejom Međimurja, Međimurskom županijom i svim ljubiteljima povijesti koji će zasigurno u periodu koji je pred nama uživati u čarima muzejskih primjeraka koji će biti izloženi u kavani. Spomenimo da je svečanost otvaranja glazbenim taktovima pratio glazbenik Igor Baksa.
[ngg_images source="galleries" container_ids="994" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content