Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Potpisivanje u Vladi: Sada i službeno, novih 40 milijuna kuna za obnovu Starog grada Zrinskih

Datum objave: 27. travnja 2017.

U Vladi Republike Hrvatske danas su potpisani ugovori vrijedni nešto više od 404 milijuna kuna, koji će se usmjeriti u tri segmenta društva i 8 projekata diljem zemlje, a oko 10% tih sredstava dolazi upravo u Međimursku županiju. Naime župan Međimurske županije Matija Posavec, ravnatelj SAFU-a Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU Tomislav Petric i ministrica regionalnog razvoja i EU fondova Gabrijela Žalac, potpisali su Ugovor o sufinanciranju projekta revitalizacije i rekonstrukcije Starog grada Čakovec u muzej nematerijalne baštine, uz prisustvo povjerenice Europske komisije za regionalnu politiku Corine Cretu koja boravi u radnom posjetu Hrvatskoj. Na ovaj je način osigurano ulaganje od 41 milijuna kuna u razdoblju koje je pred nama, ali i okončan višegodišnji projekt  pripreme, prijave i procesa ugovaranja, bez sumnje najznačajniji za sjever zemlje, iza kojeg stoji tim ljudi, stručnjaka i suradnika, iz Regionalne razvojne agencije Međimurje REDEA-e, Međimurske županije, Muzeja Međimurja Čakovec i Turističke zajednice Međimurske županije. Stoga su u Vladi uz župana bili i ravnateljica REDEA-e Sandra Polanec Marinović sa suradnicom Anom Kralj, pročelnik UO za gospodarske djelatnosti Darko Radanović, pročelnik UO za poslove župana Goran Gotal, pročelnik UO za društvene djelatnosti Branko Sušec, zamjenica pročelnika Sonja Tošić Grlač, kao i ravnateljica Muzeja Maša Hrustek Sobočan.
Međimurje se kulturološki upisuje na kartu svijeta i na reprezentativnu listu čovječanstva, svojim projektima u suradnji s UNESCO-om, a ovo je samo još jedna potvrda koja će dati novi zamah obnovi naše kulturne baštine i ostavštine slavnih obitelji, koji će resorno ministarstvo sufinancirati u iznosu od 85% sredstava, točnije s oko 35 milijuna kuna. „Za Međimursku županiju ovo je izuzetno bitan trenutak. Kandidirali smo i naš Stari grad Zrinskih za oznaku europske kulturne baštine, što je korak do kandidature za UNESCO, a ovo potpisivanje ugovora za rekonstrukciju našeg bastiona samo je „točka na i“ uspješnog investicijskog ciklusa. U ovoj godini, zahvaljujući našim ljudima iz REDEA-e, Muzeja, Turističke zajednice Županije i stručnih službi Županije, međimurska kultura i međimurska tradicija doživjet će svoju renesansu i potpuno preokrenuti poimanje zaštite te korištenja naših kulturnih dobra. Ponosan sam i sretan“, zaključio je pritom župan Posavec. Kako je pritom objasnila i ravnateljica REDEA-e, poziv za dodjelu bespovratnih sredstava pod nazivom Priprema i provedba integriranih razvojnih programa temeljenih na obnovi kulturne baštine, prema mišljenjima stručnjaka, konzultanata i prijavitelja, ali i samih tijela uključenih u ocjenjivanje projekata najkompleksniji je ikada do sada objavljen u RH, što i dokazuje više od tisuću stranica cjelokupne projektne dokumentacije, 453 pitanja i odgovora zainteresiranih prijavitelja, te tri izmjene natječajne dokumentacije. Sam postupak u predmetnom natječaju sastojao se od 7 koraka, od provjere jesu li svi potrebni dokumenti priloženi pa do kompleksnijih koraka poput ocjenjivanja kvalitete, prihvatljivosti troškova, svih financijskih i drugih izračuna, koje je Međimurska županija prošla s odličnom ocjenom. Ministrica je pritom dodala kako će realizacija svih 8 projekata otvoriti novih 300 radnih mjesta, naglasila kako su ovo konkretni projekti pripremljeni na terenu, te kako su ih radili isti oni koji su među prvima shvatili kako apsorbirati sredstva iz EU fondova koja su nam na raspolaganju. „Uvjerena sam kako ćemo u 2017. godini ugovoriti preko 40% cijele financijske perspektive koja se nudi našoj zemlji, a osnovali smo i fond kojim ćemo pokriti onaj dio sredstava kod kvalitetnih projekata, koji bi prijavitelji morali namiriti sami“, rekla je pritom ministrica Žalac i čestitala na novim uspjesima i ulaganjima.
[ngg_images source="galleries" container_ids="991" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content