Međimurje Europska regija sporta za 2022.
-1.2 °C
1020.0 hPa
68 %

I u Bečkom Novom Mjestu obilježen 6. Spomendan na Zrinske i Frankopane

Datum objave: 27. travnja 2017.

I ove se godine u okviru obilježavanja Dana Međimurske županije i 6. Spomendana na Zrinske i Frankopane, delegacija Međimurske županije zajedno s predstavnicima Veleposlanstva Republike Hrvatske u Republici Austriji, članovima Zrinske garde i Družbe „Braća Hrvatskog zmaja“ – Zmajski stol Čakovec i Karlovac, Ogrankom Matice hrvatske Čakovec, Gradiščanskim Hrvatima iz Mađarske i Austrije te brojnim hodočasnicima uputila u Bečko Novom Mjesto kako bi pohodili posljednje počivalište hrvatskih velikana Zrinskih i Frankopana. U tom su gradiću nakon istrage i sramotnog sudskog postupka Bečkog dvora, proglašeni izdajnicima te su 30. travnja 1671. godine pogubljen. Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na mjesnom groblju i kod Spomen ploče komemorativnim se govorom, biranim riječima i molitvom odala počast i pijetet velikim vojskovođama.
Kako je pritom naglašeno, Petar Zrinski i Fran Krsto Frankopan izraz su povijesne istine i neprolaznog sjećanja na velikane naše povijesti koji su utrli put stvaranju samostalne i europske Hrvatske. Za hrvatski narod njihova je žrtva postala simbol otpora i izvor snage našim braniteljima koji su u Domovinskom ratu svojoj zemlji i narodu donijeli slobodu te samostalnost. To nas obavezuje da osim spomena na njihove živote i postignuća, u zajedništvu i suradnji izgrađujemo svoju domovinu u društvenom, kulturnom i gospodarskom smislu, složili su se predstavnici Međimurske županije na čelu sa zamjenikom župana Zoranom Vidovićem.Prošlost se ne smije zaboraviti, no unatoč burnim vremenima koji su nas zasigurno okarakterizirala i dio su našeg identiteta, moramo ići naprijed te graditi bolju budućnost. Danas živimo san koji su nekada sanjali Zrinski i Frankopani, oni koji su dali ono najvrednije što su imali za svoju domovinu, svoje živote, te postali uzor mnogima koji su slijedili njihovu žrtvu“, istaknuto je prilikom služenja misnog slavlja u katedrali fra Stanko Bjelobrajdić, duhovnik Zrinske garde Čakovec, dok je zbor župe svetog Antuna Padovanskog svojim nastupom oplemenio crkveno slavlje.
[ngg_images source="galleries" container_ids="988" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"]

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
POZIVNI NATJEČAJ za podnošenje prijedloga za dodjelu Nagrade «Zrinski» Međimurske županije za 2021. godinu
Međimurska županija u 2021. godini za poljoprivredu izdvojila gotovo 4 milijuna, od toga 1,7 milijuna za potpore male vrijednosti poljoprivrednicima
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za utorak, 18. siječnja 2022.
POZIV na uvid ELABORAT GOSPODARENJA OTPADOM - AB METAL PROMET d.o.o. Belica
Međimurski vrtićanci i školarci imat će priliku od najranije dobi istraživati i promišljati o STEM-u kroz europski projekt vrijedan 3 milijuna kuna
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content