Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

U zgradi Europske komisije promovirana aplikacija o transparentnosti županijskih proračuna

Datum objave: 25. travnja 2017.

Odgovore na pitanja zašto je transparentnost važna, kako pretraživati i koristiti aplikaciju Otvoreni proračun, kakvo je europsko iskustvo po pitanju otvorenosti podataka, kako aktivirati građane u području javnog djelovanja, ali i na mnoga druga dali su sudionici panel konferencije „Otvoreno o Otvorenom proračunu“. Uz Manicu Hauptman, ekonomsku savjetnicu Predstavništva Europske komisije u RH, matematičara Tonija Miluna, Anamariju Musa, povjerenicu za informiranje, Davorku Budimir, predsjednicu Transparency International Hrvatska te predstavnika tvrtke Coin, Dejana Gambina, konferenciji su prisustvovali Goran Pauk, predsjednika Hrvatske zajednice županije koja je pokrenula projekt, te Matija Posavec župan Međimurske županije, koja je jedna od prvih koja se odlučila za potpuno otvorenost svog proračuna prema građanima.
Otvorenim proračunom vraća se vjera u politiku
Cilj konferencije bio je upoznati sve građane s projektom Otvoreni proračun kojeg je prošle godine pokrenula Hrvatska zajednica županija kako bi se transparentnost županijskih proračunskih podataka podigla na višu razinu. Pritom je međimurski župan istaknuo da aplikacija može poslužiti kao jedan od načina na koji će se skinuti stigma da su Županije veliki potrošači, a smatra ju i dobrim načinom vraćanja povjerenja u politiku jer svaki građanin može vidjeti na koji se način troši javni novac. Ujedno je rekao da je ponosan što je Međimurje bilo i u ovom projektu jedan od predvodnika, te među prvima dalo na uvid svoje kompletno financijsko poslovanje, svakom svom građaninu i to u stvarnom vremenu. Predsjednik zajednice objasnio je kako je ovaj projekt jedan korak dalje u transparentnosti i otvorenosti proračunskih podataka, kojim se želi uključiti sve građane u oblikovanje županijskih proračuna. Matematičar Toni Milun matematičkim primjerima objasnio je zašto je važno da proračunski podaci budu dostupni svima i u svakom trenutku, te kako aplikacija omogućuje jako dobar pregled podataka koje interesiraju sigurno svakog građanina. Manica Hauptman naglasila pak je kako Europska komisija prati proračune na nacionalnoj razini, ali ova aplikacija daje novu dozu odgovornosti, integriteta i uključenosti građana, što doprinosi povjerenju i kvaliteti informacija. Povjerenica za informiranje objasnila je kako su informacija koje građane najviše zanimaju upravo one vezane uz trošenje javnog novca, dok Davorka Budimir u svom izlaganju naglasila da se ovime smanjuje i mogućnost korupcije.
[ngg_images source="galleries" container_ids="979" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"]

Djeca iz Međimurja učit će u Newtonovim sobama u Centru LORI, zahvaljujući sporazumu Međimurske županije i Ludbrega
Stotinu darovitih informatičara i IT stručnjaka u Međimurju  okupila Zimska škola informatike
Danas je rođendan Muzeja Međimurja Čakovec, čuvara kulturno-povijesnog blaga našega kraja
Međimurska županija podržava daljnje aktivnosti Centra za pomoć u kući, osnažujući podršku starijim i nemoćnim sugrađanima
Župan Matija Posavec čestitao europskom viceprvaku i najboljem junioru svijeta Svenu Strahiji
Objavljen poziv za turističke manifestacije i dodijeljeni certifikati za postignuća u održivom turizmu
RJEŠENJE o potrebi postupka prethodne ocjene prihvatljivnosti zahvata za ekološku mrežu - Pošumljavanje Donja Dubrava
Javni poziv za podnošenje zahtjeva za dodjelu dara u naravi u obliku poklon bona hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata s područja MŽ
JAVNI NATJEČAJ za sufinanciranje programa i projekata udruga u području zaštite prava potrošača, zdravstvene i socijalne zaštite, brige o djeci i mladima te ljudskih prava, demokratizacije i razvoja civilnog društva u 2024.
Međimurska županija objavila Javni natječaj za su/financiranje programa i projekata udruga koji su od interesa za Međimursku županiju u području zaštite prava potrošača, zdravstvene i socijalne zaštite, brige o djeci i mladima te ljudskih prava, demokratizacije i razvoja civilnog društva u 2024. godini
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content