Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Međimurje i LAG Međimurski doli i bregi uspješni domaćini 2. Hrvatskog ruralnog parlamenta

Datum objave: 21. travnja 2017.

Nakon uspješno održanog 1. Hrvatskog ruralnog parlamenta u Baranji 2015., čast da bude ovogodišnji domaćin od 20. do 22. travnja u Svetom Martinu na Muri, dobio je LAG Međimurski doli i bregi, uz  pomoć u organizaciji Hrvatske mreže za ruralni razvoj, Lifeclass Termi Sveti Martin, Općine Sveti Martin na Muri i podršku Međimurske županije. Predstavnici lokalnih zajednica iz ruralnih prostora u desetak europskih zemalja koriste ruralne parlamente da ojačaju svoj glas i utjecaj na donošenje odluka koje izravno utječu na njihov život, a ruralni pokreti u Europi inicijative su nevladinih organizacija koje predstavljaju organizirani pristup pružanju umrežavanja i jačanja kapaciteta lokalnih zajednica. „Velika je čast našem LAG-u koji broji 121 člana, biti domaćin ovog velikog ruralnog parlamenta i na jednom mjestu okupiti oko 300 sudionika, lokalnih dionika na temu pitanja ruralnog turizma“, u svom je obraćanju istaknula predsjednica LAG-a Sanja Krištofić te dodala kako LAG djeluje već 5 godina kroz 14 jedinica lokalne samouprave, te obuhvaća 56.383 stanovnika u 91 naselju.
I Međimurje je dio ruralnog pokreta Europe
Ovogodišnji parlament odvija se uz temu „Suradnjom do cjelovitog razvoja“ te pruža mogućnost da se čuje glas lokalnih dionika o pitanjima ruralnog razvoja. Prvi dan parlamenta započeo je Plenarnom sjednicom HRP-a „Selski spominki“, nakon čega je uslijedio Ruralni Caffeu s temama kao što su Inovativni pristupi u poljoprivredi, Koncept ‘’nula kilometara’’: lokalna hrana na lokalnom stolu, te Baština i identitet ruralnih prostora kao polazište za razvoj. Nastavljen je razgledavanjem poster sekcije pod nazivom Interdisciplinarnom suradnjom do bolje kvalitete života u ruralnim prostorima, a na kojima se predstavila suradnja sa znanstvenom zajednicom kroz prikaz znanstveno istraživačkih projekata, znanstvenih i stručnih radova te projekata koji se bave ruralnim prostorom ili doprinose poboljšanju uvjeta života u ruralnim prostorima.
Terensku nastavu, pripremljenu tradicionalnu međimursku večeru i priču o međimurskoj enogastronomiji, kao i sam parlament, pozdravio je i župan Međimurske županije Matija Posavec te pritom čestitao LAG-u na organizaciji, ali i naglasio da ovim domaćinstvom šaljemo pozitivnu sliku naše županije diljem zemlje, kao kraja koji itekako ima perspektive u ruralnom segmentu, te svojim iskustvima, razvojem, informacija i investicijama može napraviti značajan iskorak u životu u ruralnim sredinama i dići kvalitetu življenja ljudi koji žive na ovom području. „Dvije važne poruke Međimurje može poslati ovim parlamentom, prva je inovativna i perspektivna poljoprivredna proizvodnja koja se po uzoru na naš Centar Dr. Rudolf Steiner mora proširiti na cijelu Hrvatsku. Druga pak su Terme LifeClass u kojima se nalazimo, koje ostvaruju najviše turističkog potencijala i rezultata u našem kraju, a uz to u suradnji s predstavnicima obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava nude isključivo domaće, međimurske proizvode, s našeg vrta direktno na stol gostiju“, naglasio je međimurski župan, istaknuo važnost ekološke i domaće hrane, ali i važnosti plasmana proizvoda domaćih proizvođača, te dodao kako je upravo to recept važan za cijelu Hrvatsku, ako želimo ne samo deklarativno spajati zelenu i plavu Hrvatsku, već konkretne gospodarske rezultate.
U ime domaćina sudionike su pozdravili zamjenica načelnika Općine Sveti Martin na Muri Petra Novinščak i direktor LifeClassa Termi Sveti Martin Branimir Blajić, a posebni gosti pritom su bili Tomislav Panenić, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, Krešimir Ivančić, izaslani predsjednika Vlade RH i Ministarstva poljoprivrede, te Ivo Bašić, glavni tajnik u Ministarstvu turizma. „Ruralni razvoj širi je pojam od same poljoprivrede ili turizma, kroz 3 dana očekujem da ćemo zajedno kreirati ideje i smjerove te da ćemo kasnije iste implementirati u izmjene programa poljoprivrede“,  istaknuo je Ivančić, dok Panenić na same početke stvaranja ruralnog razvoja. „2006. godine kada smo krenuli s idejama ruralnog razvoja, danas 11 godina kasnije možemo reći da smo dosta napravili, nešto smo pokušali, ali još uvijek ima nezadovoljstva zbog kojeg smo krenuli u ovaj projekt. Ono što je važno je da komuniciramo, upravo na ovakav način, osim toga i da djelujemo te da pokušamo uz doprinos ljudi s terena stvoriti bolje sutra“, objasnio je.
Subota, zadnji dan parlamenta rezerviran je za prezentacije rezultata terenskih radionica, zaključke i usvajanje Deklaracije 2. HRP-a, konferenciju za medije te studijski obilazak Međimurja.
[ngg_images source="galleries" container_ids="970" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content