Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Lucija i Eva predstavnice Međimurske županije na međunarodnom natjecanju ICYS u Stuttgartu

Datum objave: 13. travnja 2017.

International Conference of Young Scinetists (ICYS), natjecanje je koje se održava od 1994. godine, a sama ideja o njegovu održavanju potekla je iz Budimpešte te je zamišljeno kao konferencija za razmjenu iskustava među učenicima koji u svojim školama rade na različitim projektima iz prirodnih znanosti. Temeljem postignutih rezultata na državnoj razini, ove će godine čast da predstavljaju Republiku Hrvatsku na međunarodnom natjecanju, dobile su dvije učenice Ekonomske i trgovačke škole Čakovec, Lucija Marković i Eva Perčić, sa svojim istraživačkim radom „Mjere za suzbijanje španjolskih puževa“ (Arion vulgaris). Tim je povodom danas u njihovoj matičnoj školi održana konferencija za medije, kojom se još jednom željelo dati na značaju ovom velikom uspjehu učenica i njihove mentorice, profesorice Željke Kadi.
Uspjeh učenica primjer važnosti stvaranja uvjeta u obrazovanju
Ovom prigodom župan Međimurske županije Matija Posavec iskoristio je priliku da pruži podršku mladim ekonomisticama te im čestitao na jednom iznimnom uspjehu koji pokazuje koliko je važno ulagati u obrazovanje. „Upravo su Lucija i Eva pravi primjer koliko je važno stvarati uvjete koji su temelj kvalitetnog obrazovnog sustava u Međimurju, a osim učenika i učenica naših osnovnih i srednjih škola, kvalitetan tim čine profesorice i profesori, ali naravno i ravnatelji škola, koji taj sustav čine još uspješnijim i kvalitetnijim. Ekonomska i trgovačka škola u Čakovcu sve te uvjete i predispozicije ima, a uloga lokalne vlasti je i dalje ulagati u adaptaciju i razvoj svih škola Međimurja“, zaključio je međimurski župan te upravo ovakve izvrsne učenike pozvao da se jave za stipendije u Zakladi Dr. Vinko Žganec kojom Županija pomaže sve one učenike i učenice koji se žele usavršavati u obrazovanju. Djevojke koje će se predstaviti na međunarodnom ICYS natjecanju u Stuttgartu, istakle su kako ih je na ovu temu potakla velika šteta koju ova invazivna vrsta narančasto-smeđih puževa nanosi povrću i voću u međimurskim vrtovima. Istraživanje su provele opažajući kretanje puževa u odabranim uvjetima u zadanom vremenu unutar terarija u biološkoj učionici u školi. „Pobijedili smo u biologiji, pobijedio je duh, mladost, volja, želja, pobijedili su i uvjeti koje dijele i kolegice, radeći u ovoj školi, zahvaljujući i Županiji i Gradu, te njihovoj svekolikoj potpori u svim projektima. Mi prepoznajemo znanje  i želju, a to je uvijek nagrađeno. Ove godine, moje učenice, Eva i Lucija, predstavljaju Međimursku županiju, Čakovec, ali i Ekonomsku i trgovačku školu, dakle sve nas na međudržavnom natjecanju mladih znanstvenika“, istakla je ravnateljica ETŠ-a Bosiljka Vinkolić Kukolić.  „Vjerujem da će djevojke postići  izvanredne rezultate na ovom međunarodnom natjecanju, a koliko god mi sredstava osigurali u proračunu, uvijek se događaju ovakve stvari da imate neku djecu koja su kroz godinu ostvarila zapažene rezultate i moraju ići dalje na natjecanje. Zbog toga smo i mi u gradu krajem 2015. osnovali zakladu Dr. Ivan Novak, koja baš financira preko zaklade takve nadarene i talentirane učenike te njihove radove, plaćamo i slično“, dodao je čakovečki gradonačelnik Stjepan Kovač. Pritom je iskorištena prilika da se predstavi projekt sufinanciran od strane EU, u kojoj sudjeluje 9 zemalja članica Zaklade za odgoj i obrazovanje za okoliš. Dijelom projekta je i međimurska škola, kao jedna od 55 EKO-škola u kojima se realizira projekt „Mi jedemo odgovorno!“. U isti su uključeni učenici ETŠ-a s 27 radionica, koje su osmislili zajedno sa svojim nastavnicima, a važno je napomenuti da su u radionice uključeni i proizvođači s područja Međimurja: Bernarda Orehovec- Bernardin vrt, OPG Šegović Zdravko, OPG Đuran, OPG Nikola Siladi, FinotekaDostava.com i Udruga Biovrt.
[ngg_images source="galleries" container_ids="960" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content