Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Na posljednjem kolegiju gradonačelnika i načelnika o nadolazećim lokalnim izborima

Datum objave: 11. travnja 2017.

Na 19. sjednici Kolegija gradonačelnika i načelnika u Međimurskoj županiji, posljednjoj u ovom mandatu i sazivu, koji je danas održan u Velikoj vijećnici Međimurske županije, u samo tri  točke dnevnog reda dotaknulo se tematike nadolazećeg aeromitinga početkom lipnja, ali i potpisani Sporazumi o sudjelovanju u troškovima izbora za župana, gradonačelnike i načelnike, na što je stavljen poseban naglasak. „Pripreme za izbore su u tijeku, iako izbori još nisu službeno raspisani, međutim približava se taj krajnji  rok, dakle 30 dana prije samog održavanja. Znamo da će ove godine lokalni izbori biti održani 21. svibnja, a pripreme su već u tijeku na način da je Državno izborno povjerenstvo imenovalo Županijska izborna povjerenstva, koja su naknadno imenovala i Gradska, odnosno Općinska izborna povjerenstva na području Međimurske županije. Održan je i jedan edukativan seminar Državnog izbornog povjerenstva na području svih županija, te su obavljene i tehničke pripreme vezane uz samu provedbu izbora“, objasnio je pritom Milko Sambolek, predsjednik Županijskog izbornog povjerenstva Međimurske županije.
 Drugi krug izbora Međimurju donosi novih milijun kuna troškova
S temom organizacije lokalnih izbora, ali i činjenice kako se radi o posljednjoj sjednici kolegija obratio se i župan Međimurske županije Matija Posavec i pritom naglasio da u prvom redu gledamo financijski aspekt izbora, koji će opteretiti gradove i općine, ali i Županiju u svojim organizacijskim pripremama. „Trošak lokalnih izbora je oko 3 milijuna kuna, a taj je iznos osiguran u Županijskom proračunu za ovu godinu. Tako da Županija podmiruje najveći financijski teret s time da dobiva povrat od općina i gradova, od 50% za troškove biračkih odbora. To govorimo ako se radi o 1. krugu, a ako su ponovljeni izbori, točnije ulazi se u 2. krug,  tada je to u slučaju Županije dodatnih oko milijun kuna troškova organizacije izbora“, objasnio je međimurski župan te nastavio s temom Sporazuma u kojem su definirani uvjeti i organizacija lokalnih izbora. „Što se tiče naše organizacije posla, mi imamo u četvrtak posljednju sjednicu skupštine Međimurske županije u ovom sazivu i pripremamo se za 19., odnosno 20. travnja kada bi trebalo doći do raspuštanja svih predstavničkih tijela jedinica lokalne i regionalne samouprave. Nakon toga, počinju teći rokovi za skupljanje potpisa za izvršnu vlast i popunjavanja izbornih lista, koje bi se trebale predati do 5. svibnja“, dodao je Posavec. Nakon tog termina očekuje se dvotjedna kampanja, a 21. svibnja 1. krug lokalnih izbora.
[ngg_images source="galleries" container_ids="955" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content