Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Novih 7,5 milijuna bespovratnih EU sredstava stiže u Međimurje

Datum objave: 23. ožujka 2017.

U Vladi Republike Hrvatske održana je svečanost potpisivanja ugovora kojim je Međimurskoj županiji odobren najviši mogući iznos sufinanciranja u okviru projekta „Povećanje broja usluga i poboljšanje uvjeta u pružanju primarne zdravstvene zaštite u Međimurskoj županiji“. To znači da će se novih 7,5 milijuna kuna uložiti u 710 komada dijagnostičko-terapijske i ostale medicinsko-tehničke opreme za 20 ordinacija koncesionara (12 obiteljske medicine, 3 pedijatrije te 5 dentalne medicine) i za 22 ordinacije Doma zdravlja Čakovec. Ugovor je u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2010.“ danas potpisao župan Međimurske županije Matija Posavec u prisustvu predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, ravnatelja SAFU-a Tomislava Petrica, ministrice regionalnog razvoja i fondova EU Gabrijele Žalac, ministrice kulture Nine Obuljen Koržinek, ministra zdravstva Milana Kujundžića i ministra turizma Garija Cappellija, te pritom izrazio ponos što je međimurski projekt jedan od četiri na nacionalnom nivou koji će se financirati bespovratnim sredstvima unutar ovog programa. „U prvom redu ova će nova ulaganja u naš sustav zdravstva poboljšati pristup primarnoj zdravstvenoj zaštiti, s naglaskom na brigu o stanovništvu koje je udaljenije od županijskog središta. Omogućit će se obavljanje većeg broja dijagnostičko-terapijskih postupaka na lokalnoj razini, uz manje upućivanje na specijalističke preglede u bolnice. Time ćemo smanjiti liste čekanja na dobrobit svih pacijenata, uvesti čak 167 novih usluga za sve Međimurce, ali ujedno i smanjiti broj uputnica u ŽB Čakovec za čak 8%“, rekao je pritom međimurski župan te objasnio kako se ovim bespovratnim sredstvima ulaganja u međimursko zdravstvo, samo ove godine, penju preko 100 milijuna kuna, čime Županija samo potvrđuje da po glavni stanovnika povlači najviše sredstava u Republici Hrvatskoj. „Kroz ovaj će se natječaj financirati nova moderna oprema,  nadam se da će to biti poticaj jedinicama lokalne i regionalne samouprave da se prijavljuju na brojne natječaje koje država priprema u suradnji s Europskom komisijom. Kroz ove kvalitetne projekte vidi se prava svrha korištenja EU fondova“, rekao je u svom obraćanju premijer. „Agencija je ovdje da ubrza korištenje EU fondova, a današnja potpisivanja i ova sredstva rezultat su priprema i rada posljednjih nekoliko mjeseci te će imati korist za sve krajeve zemlje, svaku regiju“, objasnio je ravnatelj SAFU-a. „Ovo je ograničeni poziv preko kojega do 2020. godine imamo na raspolaganju 172 milijuna kuna, dok su ova 4 iznimno vrijedna projekta ukupne vrijednosti 24 milijuna s kojima će se smanjiti postotak pacijenata u bolnicama“, naglasila je ministrica Žalac i čestitala na odlično pripremljenim projektima.
Ovo je još jedan dokaz kvalitetnog rada županijskih službi, cijelog sustava i agencija kao što je Regionalna razvojna agencija Međimurje REDEA, koji pokazuju svoju vrijednost nakon otvaranja svakog novog natječaja, u kojima prolazi upravo velik broj projekata iz Međimurske županije.  Spomenimo kako su uz župana, u Vladi RH bili još i Branko Sušec, pročelnik UO za društvene djelatnosti i Sonja Tošić Grlač, te voditeljica Odsjeka za zdravstvo, socijalnu skrb i nacionalne manjine
Najmodernija oprema prilagođena najvišim zdravstvenim standardima, uz prilagođavanje potreba osoba s invaliditetom, u Međimurju tako uključuje između ostalog i novi multifunkcionalni aparat za fizikalnu terapiju, ultrazvuk za gustoću kostiju, ginekološki ultrazvuk, stomatološke stolice s nasadnim instrumentima, ultrazvučne aparate s konveksnom sondom za obiteljsku medicinu, holtere EKG, prenosivi EKG visoke rezolucije, linearnu sondu s ultrazvukom, EKG s kolicima za pedijatriju i defibrilator. Ujedno će se ovim sredstvima s oko 1,8 milijun kuna krenuti u adaptaciju sanitarnih čvorova radi ugradnje WC-a za osobe s invaliditetom u Ambulantama Doma zdravlja Nedelišće, Mursko Središće, Sveta Marija, Prelog i Donji Kraljevec, uz izgradnja dizala u zgradu Doma zdravlja Čakovec. Socijalna osjetljivost Međimurske županije kod ulaganja u zdravstvo očitovat će se i u prilagodbi čak 6 lokacija za slijepe i slabovidne osobe, u ambulantama Nedelišće, Mursko Središće, Sveta Marija, Prelog, Donji Kraljevec i Dom zdravlja Čakovec.
[ngg_images source="galleries" container_ids="927" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"] 

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content