Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Održana 23. sjednica Skupštine Međimurske županije

Datum objave: 9. ožujka 2017.

U Velikoj vijećnici Međimurske županije, održana je 23. sjednica Skupštine Međimurske županije, prva radna u 2017. godini, na kojoj je između ostalog usvojen prijedlog zaključka o prihvaćanju Ugovora o prekoračenju po poslovnom računu, donesen prijedlog II. izmjena i dopuna Ugovora o osnivanju Doma za žrtva obiteljskog nasilja „Sigurna kuća“, prijedlog Odluke o odvodnji otpadnih voda na području aglomeracije Donji Kraljevec, Odluka o povećanju temeljnog kapitala društva MIN i prijedlog Odluke o izmjeni Odluke o ustanovljenju zajedničkih lovišta. Ujedno su dana godišnja izvješća o radu županijskih institucija, ustanova, zaklada, Koordinacije za ljudska prava, HGSS-a, Povjerenstva za ravnopravnost spolova, plan razvoja sustava civilne zaštite te Analize stanja sustava civilne zaštite za 2016. godinu. Pritom je imenovana ravnateljica Muzeja Međimurja Čakovec Maša Hrustek Sobočan, te suci porotnici Općinskog suda u Čakovcu, njih 26 i 12 sudaca porotnika za mladež Općinskog suda u Čakovcu.
U svibnju se otvara nova dvorana u Orehovici
Najzanimljivija točka dnevnog reda svakako je bila ona prva, prijedlog zaključka o prihvaćanju Ugovora o prekoračenju po poslovnom računu Međimurske županije, kako će se iznos do 5 milijuna kuna iskoristiti za predfinanciranje pokrenutih projekata. Prijedlog je usvojen gotovo jednoglasno, uz tek jedan glas suzdržan. „Ovdje nije riječ o klasičnom zaduženju, već jednom vidu održavanja tekuće likvidnosti, odnosno što lakšeg izvršavanja obaveza za dovršetak kapitalnih investicija. Konkretno, u ovom investicijskom ciklusu namjeravamo zaključiti 27 milijuna kuna težak projekt energetskih učinkovitosti naših srednjih i osnovnih škola, radionica te Učeničkog doma, gdje moramo uz 25 milijuna europskog novca mi osigurati 2 milijuna. Zatim planiramo završiti projekt sportske dvorane u Orehovici do kraja svibnja, ne smijemo dopustiti da investicije čekaju, već ih treba zaključiti. Ovu smo mogućnost iskoristili i prošle godine i taj ugovor samo produžujemo“, objasnio je župan Međimurske županije Matija Posavec. Uz dan Godišnji izvještaj rada obrane od tuče za Međimursku županiju, objašnjeno je kako što se obrane od tuče tiče, Međimurje je u najnezahvalnijoj poziciji jer Županija ima godišnju zakonsku obavezu plaćati obranu od tuče, bez neke krajnje koristi. „Da bi se kod nas spriječila tuča, ona se mora obraniti u Sloveniji ili u Mađarskoj. Pošto smo granična županija, ne mogu se dizati avioni zbog graničnog prostora, tako da je zapravo ta naša obaveza plaćanje za gotovo ništa. Ono što u ovom trenutku moramo riješiti to je pitanje da mi doista budemo oslobođeni od obrane od tuče i to moraju regulirati Ministarstvo poljoprivrede i Ministarstvo zaštite okoliša i energetike u čijoj je nadležnosti Državni hidrometeorološki zavod. Razgovori su pokrenuti i s Državnim hidrometeorološkim zavodom i s Hrvatskom zajednicom županija, jer nismo mi jedini u ovoj situaciji, već i druge Županije, pa ćemo zajednički riješiti ovaj problem,“, objasnio je Posavec te naglasio kako ima saznanja da je hidrometeorološki zavod u međuvremenu izradio niz analiza po kojima je nekoliko točaka u Hrvatskoj doista ugroženo od tuče te će naći načina za regulaciju sredstava i obrane.
Aktualni sat o prometnim i gradskim temama
 Sjednica Županijske Skupštine, uobičajeno je započela aktualnim satom kojeg je s dva pitanja županu otvorio vijećnik Željko Pavlic (MDS), a na temu raskršća kod Ivanovca kao crne točke prometa, kapitalnih investicija vezanih uz zaobilaznice Čakovca, Nedelišća, Preloga i Murskog Središća, te Regionalnog centra za zbrinjavanje otpada Piškornica. Naime zanimalo ga je što županija, kao jedan od osnivača može poduzeti da se uvede red u Piškornicu, prema njegovim riječima, kako bi se spriječile neželjene posljedice na zdravlje ljudi. Što se tiče prometa, upit je u ingerenciji Grada Čakovca i Hrvatskih cesta pa će se istima uputiti, dok je za temu Piškornice župan rekao kako je upravo temeljem dijaloga na sjednicama Skupštine u protekle tri godine upozoravao na pragu ovog pitanja, da se treba ozbiljnije posvetiti projektu Piškornica. „Čuo sam za sve probleme o kojima pričate, bio sam vezano uz to na sastanku kod resornog ministra i to postaje ozbiljan problem, možda ne toliko za nas, koliko za Koprivničko – križevačku županiju, no pred takvim stvarima ne treba zatvarati. Zato sam u Nadzorni odbor Piškornice imenovao stručnu osobu Ivicu Perhoča, koja će kroz tu instituciju upozoravati na probleme“, rekao je Posavec i dodao da bi u ovom trenutku izlazak iz suvlasničkog odnosa s obzirom na dosad uložena sredstva bio neodgovoran, no ako će bilo kakav interes i smjer Piškornice biti protivan onome Međimurske županije, naravno da će znati donijeti konkretnu odluku. Vijećnika Mladena Babića (HL-SR) zanimala pak sudbina zemljišta tvornice MTČ-a u kontekstu investitora, na što je župan savjetovao da vijećnici upute upit Gradu Čakovcu u čijoj je nadležnosti, no i dodao da građani moraju dati svoje mišljenje s obzirom da se radi o odluci koja mijenja vizuru grada. Upit o nastavku investicije izgradnje Osnovne škole Pribislavec te rekonstrukciji tamošnje glavne ceste, postavio je vijećnik Vladimir Peršić (HNS). Župan je objasnio da će se za nastavak izgradnje škole iz županijskog Proračuna uložiti 2 milijuna kuna, a ujedno će se upravo usvojeno prekoračenje iskoristiti za ovakve kapitalne projekte. Naglasio je i kako je Općina kandidirala projekt prema Ministarstvu regionalnog razvoja tako da se radovi na drugoj fazi izgradnje škole nastavljaju čim vrijeme dopusti. Što se tiče rekonstrukcije ceste, projektu teškom 2,2 milijuna kuna, jučer je održan sastanak u resornom ministarstvu, koje će za te potrebe pokriti dio od milijun kuna, 800 tisuća Županijska uprava za ceste na čelu s ravnateljicom Ljerkom Cividini, a ostatak Općina uz dogovor s načelnicom Višnjom Ivačić. „Znam da je to veliki prometni problem, vjerujem da će radovi do ljeta biti završeni. Radila se oborinska odvodnja i odrađeni su radovi na komunalnoj infrastrukturi, no biti će obnovljena prometnica kao i u prvom djelu naselja“, zaključio je župan. Dragutina Glavinu (HNS) zanimalo je u kojoj je fazi mogući početak gradnje dvorane u Draškovcu, nakon danog amandmana na Proračun Međimurske županije i prihvaćanja istog na prošloj sjednici. Župan je objasnio kako se već nazire mogući početak izgradnje, kako su u suradnji s Gradom Prelogom osigurana sredstva za to, po jednom novom modelu energetske učinkovitosti. „60% ukupne cijene od oko 3 milijuna kuna preuzet će Međimurska županija, a ostatak Prelog. Sljedeći tjedan potpisujemo ugovor s Gradom, nakon toga raspisujemo javni natječaj za izvođače radova i kada se krene s radovima, oni su gotovi do kraja ove godine“, objasnio je Posavec. Vijećnik Franjo Cimerman (HDS) u svom se pitanju županu osvrnuo na rad MIN-a tvrtke Međimurje, investicije, nekretnine d.o.o. u vlasništvu Županije, te pitao tko je kriv za dugovanja, tko su krivci i kako će ih se sankcionirati, kako je tvrtka završila predstečajnu nagodbu uz porezni dug od 900 tisuća kuna. Međimurski župan objasnio je u slučaju MIN-a da je taj odnos reguliran između MIN-a i Međimurskog veleučilišta, vezan uz najam i s obzirom na zgrade kojima MIN upravlja, a MEV koristi. Naime taj je problem nastao 2006. godine, da bi ga ova županijska garnitura preuzimanjem vlasti počela rješavati.
Ujedno je vijećnika zanimalo kakva je situacija s investicijama najavljenima u Muzeju Međimurja Čakovec, nakon što je za pripremu projektne dokumentacije utrošeno oko pola milijuna kuna, ali i nakon što je prvi projekt na koji se kandidirao bio onaj Regija digitalnih muzeja. „Kratko i jasno taj prvi projekt je propao, a on nije bio naš projekt već državni. Mi smo sredstva uložili, projekti međutim nisu propali kako smo ga kandidirali na novi natječaj, za nova europska sredstva koja su nam se nudila. Danas smo pred potpisivanjem 44 milijuna kuna vrijedne revitalizacije, nakon čak sedam faza koje smo morali proći“, rekao je župan. Vijećnik Aleksandar Makovec (HDZ) rekao je kako opravdava županov prijedlog gradonačelniku Grada Čakovca Stjepanu Kovača da se Vukovarska i Kalnička ulice u Čakovcu koje povezuju dvije državne ceste, prekategoriziraju u državne da bi Hrvatske ceste sanirale nadvožnjak, te tražio pisani odgovor oko održavanja i korištenja puta između Belice i Novog sela Rok. Nezavisna vijećnica Marija Hertelendi postavila je upit vezan uz jednokratne potpore studentima, kada će se raspisati javni poziv te realizirati simboličnih 500 kuna, na što je župan rekao da zbog sredstava koje premašuju njegove ovlasti odluku o Javnom pozivu donosi Skupština, te će se ista donijeti za mjesec dana na novoj sjednici. „Smatram da najkasnije do sredine svibnja svih 2300 studenata može očekivati taj iznos na svojim računima“, objasnio je Posavec. Slijed prometnih pitanja nastavio je vijećnik Josip Dobranić (HSLS), kojeg je zanimalo kada se nastavljaju radovi na pješačko – biciklističkoj stazi državne ceste koja spaja Čakovec i Mursko Središće, te postavio upit vezan uz otvaranje ispostave hitne u Murskom Središću. „Cesta ima kategoriju državne, pa sve investicije ovise o Hrvatskim cestama. Nisam zadovoljan s njihovom dinamikom investicija, no zbog intenziteta prometa to moramo riješiti. U posjet Međimurju uskoro će doći ministar prometa, kao i ravnatelj Hrvatskih cesta, te će nam to biti jedna od glavnih tema za razgovor, uz zaobilaznice diljem Međimurja i nadvožnjak u Čakovcu“, dodao je župan. Što se tiče hitne, osiguran je i opremljen prostor, te će tamošnji sustav funkcionirati od kraja travnja s timom kojeg čini pet osoba.
Aktualni sat pitanjem je zaključio Damir Kovačić (HNS) te rekao kako ovih dana vidimo rezultate natječaja iz Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa, pa ga je zanimalo hoće li država financirati projekte u našem prometu, a ako da koje. „Ono što je prošlo od projekata su pješačko – biciklističke staze Vratišinec-Peklenica i Donji Kraljevec-Hemuševec, investicije u promet u Murskom Središću, na području Preloga i Donjeg Kraljevca. Uz to će tijekom godine ŽUC uložiti 30 milijuna kuna u cestogradnju. Meni je žao da neki projekti nisu prošli, naime u taj program kandidirana su tri projekta Grada Čakovca, niti jedan od njih nije prošao, zašto – ne znam. Kada nešto želite napraviti onda nikada ne trebate napraviti izgovor da se nešto ne može, nego tražiti način kako se nešto može“, jasan je bio Posavec.
[ngg_images source="galleries" container_ids="909" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"]
 
 

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content