Međimurje Europska regija sporta za 2022.
0.3 °C
1032.0 hPa
85 %

Na kolegiju gradonačelnika i načelnika o EU projektima, povezivanju proizvođača u zadruge i šumama

Datum objave: 24. veljače 2017.

Na 18. sjednici Kolegija gradonačelnika i načelnika u Međimurskoj županiji koji je danas održan u Velikoj vijećnici u pet se točaka dnevnog reda, dotaknulo tematike europskih natječaja koji su otvorni za prijavu, povezivanja proizvođača u zadruge, projekta Šume i šumarstvo sjeverne Hrvatske te dana informacija o projektu Pomoć u integraciji.
O indikativnim listama koje su najavljene od strane ministarstava i provedbenih tijela, u svom je izlaganju izvijestila Sandra Polanec Marinović, direktorica Regionalne razvojne agencije Međimurje REDEA-e, te pritom predstavila natječaje koji su planirani za 2017. godinu, a vezani su uz jedinice lokalne samouprave. „Kao na primjer natječaji za opremanje zona koji je jedan od većih natječaja, ujedno uskoro očekujemo otvaranje natječaja za ruralni razvoj gdje će se moći financirati vrtići, društveni domovi, vatrogasni domovi i sve ono što je potrebno malim lokalnim zajednicama. To će biti mali infrastrukturni projekti, na koje znamo da gradovi i općine čekaju jedno duže vrijeme spremni za prijavu“, objasnila je i dodala kako je iznimno važno da općine zajednički pripremaju projekte, jer su puno veće šanse da prođu na natječaju, ali i da isti budu kvalitetniji i obuhvate čim veći broj stanovnika. Gradonačelnike i načelnike zanimalo je kakav je sustav financiranja po projektima, na što je Polanec – Marinović odgovorila da svako eventualno predfinanciranje ovisi o svakom od natječaja, no i kako država ima osiguran Fond za sufinanciranje, tako da nije teret više na općinama. „Vidljivi su pomaci u prijavljivanju na projekte te je mnogo više apliciranih projekata naših općina i nadam se da smo mi kao agencija u tome dovoljno pomogli“, rekla je direktorica, na što se nadovezao župan Međimurske županije Matija Posavec, te u ime osnivača agencije rekao kako stručni tim REDEA-e radi odličan posao, te sugerirao svima prisutnima da koristite njihove usluge i pomoć kod prijave projekata. „Iako i dalje prema broju stanovnika jesmo najuspješniji u prijavljivanju europskih projekata, mnogi natječaji u proteklom vremenu nisu bili raspisani i sada kada se to mijenja, potrebna je suradnja jedinica lokalne samouprave i Međimurske županije. Naše REDEA i MENEA bit će na raspolaganju svima da povučemo što više sredstava iz fondova, kao ulaganje u naš kraj“, rekao je međimurski župan dodavši kako je na raspolaganju i energetska agencija MENEA, te uputio načelnike i gradonačelnike da se informiraju oko projekata energetske učinkovitosti koji se već provode u našim školama i zdravstvenim ustanovama.
Miroslav Benko i Zlatko Mehun prezentirali su prijedlog projekta „Šume i šumarstvo sjeverne Hrvatske“, kako Hrvatski šumarski institut, zajedno s Hrvatskim šumama razmišlja o popularizaciji šume na ovim prostorima. „Na ovom bi području stoga putem medija, okruglih stolova, prezentacija, predavanja bilo u školama, regionalnim upravama, selima i/ili gradovima, pričali o značaju šuma te prirode i okoliša u kojem živimo. Želimo samo naglasiti jedan značaj okoliša u kojem svi živimo i važnost da zajedno promoviramo i dižemo javno mnijenje“, objasnio je Benko i dodao da je specifičnost ovog kraja ta što je 70% šuma u privatnom vlasništvu, dok je na razini Hrvatske 80% državnih šuma. Dotaknuo se i teme krađa iz privatnih šuma kao problemu koji je posljednjih godina sve intenzivniji. „U Slavoniji je svega 2% privatnih šuma i tamo se krađe ne događaju jer hrvatske šume odlično funkcioniraju. Kako se krađe događaju najviše u privatnim šumama, to je ono što mi kroz projekt želimo potaknuti i istaknuti te ćemo tada pokušati i djelovati da se te krađe smanje ili da nestanu“, zaključio je Benko.
Na sjednici je dana mogućnost poslovnog povezivanja proizvođača u zadruge, o čemu je pobliže izvijestila Ilda Stanojević, ravnateljica Hrvatskog centra za zadružno poduzetništvo i dodala kako je povezivanje u zadruge potrebno kako je danas teško sam opstati na tržištu. „Tradicionalno povezivanje, naročito poljoprivrednih proizvođača u zadruge je neophodno, kako je danas na velikom europskom tržištu opstanak malih proizvođača postao nemoguć. Rekla bi da se pokazuje potreba udruživanja i velikih u još veće sustave, a suradnja sa Županijama, odnosno jedinicama lokalne i regionalne samouprave je najvažnija, jer su zadruge po svojim načelima i biti svog postojanja utkane u regionalni razvoj“, objasnila je i naglasila da iako postoji negativna konotacija prema zadrugama te ih se povezuje s prošlošću, to nikako ne stoji, već zajedničkog udruživanje stvara konkurentnost i lakši izlazak na tržište što je iznimno važno u svakom poslovanju. Zaključeno je kako će se na ovu temu održati dodatni sastanci s udrugama, te ih potaknuti na ovakav korak.
Međimurska županija i Udruga za pomoć djeci i mladeži Osmijeh zajednički su u projektu „Pomoć u integraciji“ – projekt u području potpore provođenju pojedinačnog programa izvršenja kazne zatvora / odgojne mjere koji je prezentiran na sjednici. O istome su govorili Jelena Čugalj iz udruge te Branko Sušec, pročelnik Upravnog odjela za društvene djelatnosti zaključivši kako je ovo važna tema zbog aktualnosti problematike integracije i zapošljavanja maloljetnika i odraslih osuđenih osoba.

 

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za nedjelju, 23. siječnja 2022. - Tijekom vikenda cijepljeno 485 osoba
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 22. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Javni poziv za uvid u spis predmeta - BORNA LULIĆ
Gospodarsko-socijalno vijeće Međimurske županije obilježava Dan socijalnog partnerstva
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 21. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content