Međimurje Europska regija sporta za 2022.
-0.2 °C
1032.0 hPa
80 %

Tri nova projekta međunarodne suradnje Regionalne razvojne agencije REDEA - e

Datum objave: 21. prosinca 2016.

REDEA započinje s provedbom triju međunarodnih projekata u tri različita područja, od istraživanja i inovacija u poljoprivredi, preko društvenog poduzetništva do ekoinovacija. Svi su projekti u potpunosti u skladu s ciljevima Međimurske županije u smislu jačanja konkurentnosti gospodarstva na način da bude zasnovano na znanju i inovacijama.
Projekti EcoInn Danube i SENSES sufinancirat će se iz Programa transnacionalne suradnje INTERREG V-B Dunav 2014.-2020., a bili su prijavljeni na prvi poziv u okviru spomenutog Programa u rujnu prošle godine i to u sklopu prioritetne osi Inovativna i društveno odgovorna Dunavska regija. Naime, ukupno je svega 54 projekata odobreno za sufinanciranje nakon postupka prijave koji je bio organiziran u dva koraka, dok je njih čak 576 bilo prijavljeno u prvom koraku, tako da se početak provedbe čak dvaju projekata u Međimurskoj županiji može smatrati velikim uspjehom. Nadalje, projekt TRUE je uspješno prijavljen na program Obzor 2020. u području Istraživanja i inovacija te u okviru radnog programa za područje Sigurnosti hrane, održive poljoprivrede i šumarstva, istraživanje mora, pomorstva i unutarnjih voda te bioekonomije za 2016. i 2017. godinu.
Projekt EcoInn Danube
Projekt EcoInn Danube prijavljen je u konzorciju trinaestero partnera pod vodstvom Slovačkog centra za znanstvene i tehničke informacije (www. cvtisr.sk) iz Bratislave, a provodit će se od prosinca 2016. do svibnja 2019. godine, uz proračun ukupne vrijednosti 2.126.924,97 EUR. Opći cilj projekta je pojačati suradnju dionika u području inovacija s naglaskom na eko-inovacije i poticanje primjene ekotehnologija u Dunavskoj regiji. Povezivanjem dionika nastoji se potaknuti prijenos rezultata istraživanja i razvoja u gospodarstvo na transnacionalnoj razini, i to, između ostalog, posredstvom tematskih i stručnih događanja (ljetne škole i inovacijski forumi) i razvoja virtualnog laboratorija. Osim iz Hrvatske, u projekt su uključeni partneri iz Slovačke, Njemačke, Austrije, Bugarske, Slovenije, Mađarske, Češke, Rumunjske, Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore. Uz širok geografski obuhvat, uspjehu projekta pridonijet će i raznolikost partnera, od sveučilišta, agencija i udruženja za inovacije i transfer tehnologija do razvojnih i energetskih agencija te gospodarskih komora.
Projekt SENSES
SENSES je projekt usmjeren unaprjeđenju okruženja za društveno poduzetništvo, a provodit će ga deset partnera pod vodstvom mađarskog Javnog neprofitnog društva za razvoj industrije (www.ifka.hu) iz Budimpešte. Razdoblje provedbe trajat će od siječnja 2017. do lipnja 2019. godine, a proračun iznosi ukupno 1.530.777,50 EUR. U državama obuhvaćenim projektom (Hrvatska, Mađarska, Češka, Slovenija, Rumunjska, Slovačka, Austrija, Srbija, Moldavija) uočen je trend neodrživosti poslovnih modela postojećih društvenih poduzeća, neodgovarajući instrumenti financiranja i poticaja te loši odnosi između društvenih poduzeća i tržišnih aktera. Iz tog će se razloga projektom SENSES uspostaviti transnacionalna mreža društvenih poduzeća, društveno odgovornih tradicionalnih poduzeća, ulagača, znanstvene zajednice, kreatora javnih politika, kao i nevladinih organizacija koji će zajedno promicati inovativne modele društvenog poduzetništva i društvene inovacije za održiv gospodarski razvoj Dunavske regije.
Projekt TRUE
Ukupna vrijednost projekta TRUE, koji će trajati od travnja 2017. do ožujka 2021. godine, iznosi 4.999.927,50 €, a rezultat je uspješne suradnje konzorcija od 22 partnera iz Europske unije i šire pod vodstvom Instituta James Hutton (www.hutton.ac.uk) iz Velike Briatanije. Cilj projekta je identificirati i omogućiti razvoj uspješnih proizvodnih sustava leguminoza (biljke koje pripadaju skupini mahunastog povrća) u lancima opskrbe hranom. To će biti postignuto kroz uključivanje velikog broja različitih dionika koji će balansirati okolišnu, gospodarsku i socijalnu sigurnost kroz aktivnosti sa smanjenim utjecajem na okoliš. Ideja je utjecati na zdravlje ljudi i životinja, uvođenjem u prehranu kvalitetnih prerađevina od leguminoza s boljim nutritivnim sastavom te potaknuti nove načine bavljenja poljoprivrednom proizvodnjom, preradom i prodajnim praksama. Projekt TRUE će osnažiti proizvodnju tzv. nove hrane, bazirane na proizvodima od leguminoza uz nove mogućnosti poboljšanja tržišta, uključujući uvođenje kratkih opskrbnih lanaca.
 

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za nedjelju, 23. siječnja 2022. - Tijekom vikenda cijepljeno 485 osoba
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 22. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Javni poziv za uvid u spis predmeta - BORNA LULIĆ
Gospodarsko-socijalno vijeće Međimurske županije obilježava Dan socijalnog partnerstva
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 21. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content