Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Predsjednica RH posjetila MURID i Caritas u Čakovcu: „Pred Vašim radom čovjek se osjeća poniznim“

Datum objave: 19. prosinca 2016.

Tijekom boravka u Međimurskoj županiji, u sklopu izmještanja svog Ureda iz Zagreba, predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović iskoristila je vrijeme kako bi, u pratnji svog domaćina župana Međimurske županije Matije Posavca, posjetila prostorije Međimurske udruge za ranu intervenciju MURID i Dnevnog boravka djece „Dr. Antun Bogdan“ Čakovec – Caritasa Varaždinske biskupije, te na taj način pružila podršku radu s djecom s poteškoćama u razvoju.
Ulaganjem u najraniji životni period djece ulažemo u budućnost naše zemlje
Udruga MURID osnovana je 2011. godine s ciljem promicanja dobrobiti i pomoći djeci s biološkim ili socijalnim rizikom za optimalan razvoj u Republici Hrvatskoj, što uključuje edukativni, istraživački i savjetodavni rad u području ranog razvoja djece, a takva vrsta skrbi neodvojiva je i od podrške njihovim roditeljima i obiteljima. Toplu dobrodošlicu Predsjednici Grabar-Kitarović poželjele su predsjednica Udruge Silvija Pucko i predsjednica Saveza udruga osoba s invaliditetom Međimurske županije Marija Ciglar, kao i svi tamošnji djelatnici. „U proteklih 5 godina ovdje smo stvorili jedan široki sustav koji obuhvaća sve od savjetovanja kod roditelja, pa do dijagnostike i ulaska u terapiju. Razvili smo rehabilitacijski i logopedski proces putem kojeg pružamo podršku i djeci i roditeljima, a tu je i igraonica, iako su naše potrebe puno veće“, objasnila je predsjednica Udruge Pucko istaknuvši kako se im se u posljednje vrijeme sve više javljaju i djeca sa socijalnim rizicima. „Tjedno skrbimo za 70-ak djece, a na godišnjoj razini dolazi nam njih oko 200. San nam je ovu udrugu učiniti institucijom koja će djelovati u redovnom sustavu kako bi se ova vrsta usluge u Hrvatskoj mogla provoditi na sustavan način“, dodala je Pucko, te zahvalila svima koji pomažu rad udruge, od plemenitih pojedinaca, sve do Županije i Grada Čakovca, ali i resornog ministarstva. „Još uvijek kao struka djelujemo na razini civilnog društva, pa na taj način surađujemo i dijelimo svoja iskustva s udrugama u Virovitici, Zadru, Rijeci i drugim mjestima. Smatramo da ulaganjem u najraniji životni period djece ulažemo u budućnost naše zemlje i svih nas“, zaključila je. Zahvalu na dolasku predsjednici Republike Hrvatske uputila je i predsjednica Saveza Ciglar, koja se u ime osoba s invaliditetom Međimurske županije, kojih ima oko 1400, ukratko osvrnula na njihov položaj u društvu i probleme s kojima se suočavaju. „Ostvarujemo velike pomake u našoj županiji gdje smo krenuli i s provedbom europskih projekata, a puno nam je značilo što je znakovni jezik postao službenim u Republici Hrvatskoj. Želja nam je da se isto dogodi i s Brailleovim pismom, a htjeli bismo Vas zamoliti da nas jednom tijekom godine primite u svom Uredu kako bi Vam se mogli osobno obratiti i drugi naši članovi“, rekla je Ciglar, te uručila Predsjednici božićnu čestitku koju su izradili članovi Saveza udruga. Na kraju posjeta MURID-u, član Upravnog odbora Gordan Horvat uputio je Predsjednici poziv da postane kuma Udruge, te joj zahvalio na druženju s djecom.
Volonteri i ljudi koji nesebično pomažu rad ovih udruga najveće su bogatstvo
Predsjednica Grabar-Kitarović uputila se potom do obližnjeg Dnevnog boravka djece „Dr. Antun Bogdan“ Čakovec – Caritasa Varaždinske biskupije, gdje su ju dočekali ravnateljica Katarina Hoblaj, zamjenik gradonačelnika Grada Čakovca Romano Bogdan, te ravnatelj Caritasa Varaždinske biskupije Ante Šola, uz djelatnike i štićenike Centra. „Naša zajednica postoji od 1996. godine, te danas skrbimo o 14-ero djece s najtežim oblicima cerebralne paralize i viševrsnim teškoćama. Ovdje dobivaju svu medicinsku pomoć, fizikalnu terapiju i zdravu prehranu, a održavamo i radionice za roditelje kojima smo također podrška“, objasnila je ravnateljica Hoblaj te napomenula kako su djeca do 21. godine uključena u program odgoja i obrazovanja za što je namijenjen i jedan razredni odjel, dok im se nakon te dobi osigurava psihosocijalna podrška. „Pružamo podršku i djeci predškolske dobi putem logoterapija i edukacijsku rehabilitaciju u što je uključeno 26 djece. Ono što nam nedostaje u tom timu je psiholog, te se nadamo da ćemo uskoro uspjeti ugovoriti i to radno mjesto, kako bi našoj djeci i roditeljima mogli pružiti najkvalitetnije moguće uvjete boravka“, naglasila je Hoblaj te dodala kako se financiranje provodi jednim dijelom iz resornog ministarstva, zatim proračuna Međimurske županije, Grada Čakovca i Caritasa Varaždinske biskupije, dok velikim dijelom doprinose i ljudi velikog srca putem donacija. Cjelokupni rad i projekte Caritasa Varaždinske biskupije Predsjednici je predstavio ravnatelj Šola koji je tom prilikom istaknuo kako su najveće bogatstvo župni caritasi i volonteri širom biskupije. „Iduće godine obilježit ćemo 20 godina djelovanja, a svojim radom doprinijeli smo da danas na godišnjoj razini zajednici vraćamo oko 9 milijuna kuna, gledamo li djelatnosti na razini biskupije. Okupljamo 105 župa, a neki od većih projekata koje provodimo je i Caritasov Dom za starije i nemoćne u Ivancu, zatim pučka kuhinja u Varaždinu gdje pripremamo preko 300 obroka dnevno, a tu su projekti stipendiranja studenata i brige o svim kategorijama obitelji koje trebaju pomoć“, objasnio je ravnatelj Šola te istaknuo kako bi iduće jeseni trebala biti dovršena 16 milijuna kuna vrijedna investicija izgradnje novog caritasovog Centra na varaždinskoj Banfici. Prigodan poklon Predsjednici uručila je Andreja Bogdan ispred Hrvatske psihološke komore i Hrvatskog psihološkog društva, koja se tom prilikom osvrnula na problem nedovoljnog broja psihologa na području Međimurja, izrazivši pritom nadu kako će se i taj trend u skorije vrijeme promijeniti.
Predsjednica Grabar-Kitarović na kraju svojih posjeta uputila je zahvalu svim djelatnicima na svemu što rade, ali i svima onima koji pomažu rad ovih udruga u bilo kojem obliku. „Vaš plemeniti rad je nešto pred čime se čovjek osjeća poniznim i na tome Vam doista od srca hvala“, rekla je Predsjednica te zaželjela svima sretan i blagoslovljen Božić te uspješnu 2017. godinu.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content