Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Predsjednica RH i župan uz veleposlanike iz cijelog svijeta odradili gospodarski summit i obišli gornje Međimurje

Datum objave: 17. prosinca 2016.

Nakon što je u prva dva dana svog izmještanja Ureda Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović obišla gotovo sve krajeve Međimurja i susrela se s brojnim udrugama, poduzetnicima i građanima, svog je posljednjeg dana u Međimurju okupila predstavnike diplomatskih misija i Međunarodnih organizacija akreditiranih u Hrvatskoj. Tom se prilikom u Termama LifeClass Sveti Martin na jednom mjestu okupilo 40-ak akreditiranih Veleposlanika u Republici Hrvatskoj, koji su uz predstavnike ministarstava i Hrvatske gospodarske komore odradili susret s gospodarstvenicima Varaždinske i Međimurske županije, uvjerivši se pritom u vjerodostojnost predstavljanja gospodarskog potencijala cijele regije. Međimurska županija i Hrvatska gospodarska komora - komora Čakovec kao domaćini, posebno su bili ponosni na okupljanje i mogućnost aktivno sudjelovanje u projektu „Osjeti Hrvatsku“.
Međimurje proizvodi sve što treba hrvatskom gospodarstvu
Članovima Diplomatskog zbora svoje gospodarsko razvojne projekte predstavili su predstavnici Međimurske županije, na čelu sa županom Matijom Posavcem, koji je u uvodnoj riječi pozdravio sve prisutne te im izrazio dobrodošlicu u Europsku destinaciju izvrsnosti, pritom istaknuvši kako mu je izuzetna čast ugostiti eminentan skup gostiju i poslovnih lidera. „Dobrodošli na sam sjever zemlje gdje možete zaista osjetiti Hrvatsku i vidjeti sve njene potencijale koji se najviše očituju u vrijednostima naših ljudi i prirodnom te kulturnom bogatstvu“, u uvodu je rekao Posavec te uspjeh međimurskog gospodarstva pripisao i zemljopisnoj poziciji, s obzirom da se Međimurje nalazi u samom srcu Europe, vrijednim ljudima i radu na stvaranju i provođenju vizije razvoja.
„Svaka regija ima svoju viziju, naša je da smo županija snažnog gospodarstva, bazirana na inovacijama i znanju s bogatom kulturnom baštinom te neprocjenjivim prirodnim vrijednostima uz visoku kvalitetu života“, jasan je bio župan.  Kako je objasnio u pripremljenoj prezentaciji poduzetničkih potencijala Međimurja, ali i pozitivnih brojki, posljednjih osam godina ovdašnje je gospodarstvo raslo unatoč krizi, što se posebno očituje u sve većem broju poduzetnika, rastu prihoda, rastu zaposlenih i smanjivanju nezaposlenosti. „Utjecaj međimurskog gospodarstva na cijelu Hrvatsku je oko 2,4 posto, a taj postotak čini ukupni hrvatski izvoz od 4 posto, a uvoz od 1,9 posto,što samo znači kako ova regija dvostruko više izvozi neko uvozi“, nastavio je Posavec, župan Županije kojoj izvoz godišnje raste za 15 posto, a po stopi nezaposlenosti na razini EU. „Međimurje proizvodi sve što treba hrvatskom gospodarstvu“, zaključio je. Pritom se obraćao skupu kojem je nazočilo i 25 pro-izvozno orijentiranih gospodarstvenika iz cijele Županije, a priliku za prezentaciju imale su tvrtke Sobočan interijeri, Bernarda, RŽV i Šestan-Busch, dok među tvrtkama iz susjedne županije tvrtke Bomark, Energy Plus, Ducati Componenti i TP Varaždin. Kroz prezentacije i prigodne promo filmove prisutni su se upoznali s poslovnim subjektima koji svojim primjerima otkrivaju smjer u kojem se kreću i način dopiranja do europskog i svjetskog tržišta, ali ujedno i poslužili za privlačenje investitora iz stranih zemalja.
Kako diše hrvatski sjever, koji su njegovi aktualni gospodarski, kulturni i drugi društveni dosezi, ponajbolje svjedoče čelni ljudi uspješnog hrvatskog sjevera. Uz Posavca, tako je župan Varaždinske županije Predrag Štromar prezentirao svoj kraj, koji trenutno ima 27 poslovnih zona spremnih za ulaganje. „Razvoj temeljimo na privlačenju visoke tehnologije, s naglaskom na automobilsku industriju, to nam je polazna točka za ulaganje i tehnološki razvoj jedne regije. Veliki potencijal imamo i u zdravstvenom turizmu koji može u budućnosti biti glavni motiv putovanja potencijalnim turistima“, objasnio je varaždinski župan, te dodao kako u županiji imaju nalazište rimske kupelji koja je mamac za dolaske, ali i objasnio kako su u fazi traženja strateškog ulagača koje se nada da će među uzvanicima naći. „Sjever Hrvatske dosad je pokazao najveću političku stabilnost i stabilno poduzetničko okruženje što je najbolji pokazatelj investitoru da se isplati krenuti u ulaganje“, rekao je Štromar. Cjelokupni događaj odvijao se u organizaciji Hrvatske gospodarske komore, a o umreženosti koju jamče govorio je potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore Želimir Kramarić. „Direktni kontakt s hrvatskim gospodarstvenicima je iznimno važan, to je moja poruka našim mnogobrojnim gostima iz inozemstva. Cilj je da ostvarite izravne kontakte i da vidite daljnje mogućnosti suradnje i ulaganja u ovaj predivni kraj Lijepe naše, važno je dovoditi nove investitore i sve one koji žele ulagati u Hrvatsku“, objasnio je.
Gospodarski susret u Međimurju nastavljen je zajedničkim druženjem u kuriji „Terbotz“ u Železnoj gori gdje su domaćini, načelnik Općine Štrigova Stanislav Rebernik i vlasnik kurije Branimir Jakopić predstavili povijest tog kraja, uz nezaobilaznu degustaciju najbolje međimurske vinske kapljice. Obilazak po bajkovitim međimurskim bregima zaključen je posjetom jednog od najstarijih vinskih podruma u Međimurju, kod OPG-a Lovrec u Svetom Urbanu, uz naglasak na nagradu EDEN Europske destinacije izvrsnosti koju je Međimurje dobilo za kvalitetu enogastronomije.
Rezime dana prigodno je svojim govorom dala sama Predsjednica te naglasila kako je ovo posljednji dan njenog regionalnog ureda u Međimurskoj županiji koji završava u gornjem Međimurju, te kako je ponosna kako diše gospodarstvo sjevera zemlje, u koji se isplati ulagati i koji je itekako prosperitetna regija.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content