Aktualiziranje problematike podrijetla i kvalitete hrane diljem Hrvatske, u posljednje je vrijeme usmjerilo pozornost prema provjerenim domaćim proizvođačima, OPG-ovima i obrtima. Na tom je tragu u prostorijama Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje organiziran susret predstavnika ugostiteljskog sektora i poljoprivrednih proizvođača s područja naše županije s ciljem njihovog jačeg povezivanja i organiziranja na tržište te uspostave kanala nabave. Time je ujedno nastavljena započeta tradicija prošlogodišnjeg Connect Foruma koji je iza sebe ostavio brojna pozitivna iskustva i uspostavljanje konkretnih suradnji.
Otvorenju ovogodišnjeg Foruma prisustvovali su župan Međimurske županije Matija Posavec, pročelnik Upravnog odjela za gospodarske djelatnosti Međimurske županije Darko Radanović, direktorica Regionalne razvoje agencije Međimurja REDEA-e Sandra Polanec Marinović, voditelj ureda Turističke zajednice Međimurske županije Rudi Grula, voditeljica Odjela za ruralni razvoj REDEA-e Valentina Hažić, te mnogobrojni zainteresirani obrtnici, poljoprivrednici, ugostitelji i poduzetnici.
Važno je štiti domaću proizvodnju
Župan Posavec istaknuo je tom prilikom kako je ovaj susret jedan od važnijih u ovoj godini, jer je želja i težnja lokalnih vlasti pomoći domaćim proizvođačima da se povežu s ugostiteljskim sektorom. „Ovdje posebno ističem primjer LifeClass Termi Sveti Martin, koje imaju potpisan ugovor s 30-ak međimurskih proizvođača za prodaju i promociju njihovih proizvoda. Želimo da tako bude u što većem broju ugostiteljskih objekata, ali i svim drugim mjestima koja se bave turističkom djelatnošću“, naglasio je Posavec i podsjetio prisutne na pomoć koju mogu pružiti sve relevantne institucije.
„U trenutnoj situaciji prehrambene industrije, koja prolazi kroz svojevrsnu krizu, jako je važno štiti domaću proizvodnju, te razviti veću razinu svijesti prema kvaliteti naših proizvoda. U tome je uloga svih nas, od Županije, REDEA-e, Turističke zajednice, kao i svih ostalih institucija, da Vam pružimo maksimalnu podršku kako bi mogli plasirati svoje proizvode na tržišta gdje je to moguće“, zaključio je župan. Direktorica REDEA-e izrazila je zadovoljstvo velikim odazivom, koje pokazuje da stvari idu u dobrom smjeru te da se postižu željeni rezultati. „Ovakav oblik susreta vrijedan je i proizvođačima i ugostiteljima. Njihovim povezivanjem možemo skratiti proces distribucije hrane od mjesta proizvodnje do mjesta potrošnje, što u konačnici dovodi i do smanjenja troškova transporta hrane te manjeg onečišćenja okoliša. Također, na taj način proizvodi ne gube svoju nutritivnu vrijednost i dolaze svježi do potrošača“, napomenula je Polanec Marinović dodavši kako lokalni proizvodi mogu imati velik utjecaj na razvoj turističke prepoznatljivosti samog kraja.
Ovogodišnji forum održan je u tri dijela, dok su u samom uvodnom dijelu održana dva kraća predavanja. Prvo Rudija Grule, iz Turističke zajednice Međimurske županije na temu Međimurski Gurman „Najte nikaj zameriti“, certificiranja i kategorizacije ugostiteljskih objekata u Međimurju, dok drugo Andrije Lesara, ispred Bioinstituta o standardima koje je potrebno zadovoljiti prilikom plasmana poljoprivredno – prehrambenih proizvoda u ugostiteljske objekte.
U drugom dijelu programa održan je okrugli stol predstavnika triju restorana - Mala Hiža, Mundoaka "Food with Heart and Soul" Čakovec i Shamper bistro & winery s predstavnicima obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava OPG Hažić, OPG Šardi i OPG Zadravec. Posljednji dio Connect Foruma rezerviran je za B2B sastanci (Business-to-business) na koje su pozvani svi zainteresirani ugostitelji i poljoprivredni proizvođači. Poljoprivredni proizvođači pritom su imali mogućnost sudjelovati u individualnim razgovorima sa zainteresiranim ugostiteljima te na taj način upoznali potencijalne poslovne partnere.