Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Održana 25. Međimurska večerja u Zagrebu

Datum objave: 4. prosinca 2016.

U Zagrebu danas živi preko 40 tisuća Međimuraca iz nekoliko generacija aktivnih u promociji svog rodnog kraja, čime pokazuju da iako je Međimurje jedna od najmanjih regija Hrvatske, po bogatstvu koje posjeduje u vidu ljudi, kulture, napretka i svog identiteta je zasigurno među većim krajevima. Da je tome tako moglo se jasno vidjeti i na 25. „Međimurskoj večerji“, tradicionalnom druženju Međimuraca iz Zagreba i onih iz zavičaja, a sve u organizaciji Zavičajnog društva “Međimurje“ u Zagrebu koje je jedno od zaslužnijih što se u metropoli cijeni naš horvatski cvjetnjak. Tom su prigodom njegovi članovi ne samo potvrdili da pamte svoj kraj nego i da svakodnevno unose dašak njegove prisutnosti u sve dijelove zemlje.
Nikad veći interes i nikad više gostiju
Ovog je puta ovo nadasve prijateljsko druženje s kulturnim i znanstvenim djelatnicima, gospodarstvenicima te dužnosnicima Republike Hrvatske, Grada Zagreba i Međimurske županije održano u hotelu „Internacional“. Događaju su uz glavnog domaćina predsjednika Zavičajnog društva dr. sc. Danijela Režeka, među ostalima, prisustvovali saborski zastupnik Robert Podolnjak, župan Međimurske županije Matija Posavec, gradonačelnik Grada Zagreba Milan Bandić, državna tajnica u Ministarstvu uprave Marina Pinjagić Telak,  tajnik kabineta ministra Uprave Matija Kikelj, dugogodišnji predsjednik društva te dobitnik najvišeg županijskog priznanja Nagrade Zrinski mons. Juraj Kolarić, sveučilišni profesor Mijo Bergovec, zastupnici u Skupštini Grada Zagreba, Tatjana Holjevac, priznati novinari Ivica Relković, Damir Smrtić i Maja Njirjak,  naš proslavljeni nogometni reprezentativac Dražen Ladić, načelnici općina Goričan, Sveti Martin na Muri i Selnica, kao i mnogi drugi prijatelja međimurskog kraja, riječi i ljudi.
Ne mogu skriti zadovoljstvo kada vidim koliko se ljudi skupilo ove godine i da smo uspjeli ispuniti dvoranu do posljednjeg mjesta. Ovime ne samo da pokazujemo koliko nam znači naše Međimurje, nego i mlađim generacijama pokazujemo ispravan put u njegovanju svega nama toliko vrijednog, onog međimurskog.“ – u svom je obraćanju istaknuo Režek te se zahvalio svima koji prate te potpomažu rad i funkcioniranje samog Zavičajnog društva, ali osobito županu Posavcu te gradonačelniku Bandiću uz čiju svesrdnu pomoć društvo ostvaruje svoje ključne ciljeve. Posavec je istaknuo kako se lokacije i mjesta Međimurske večerje mijenjaju, ali dobri ljudi i odlična atmosfera uvijek ostaju. “Uspjeh svake večerje je zagarantiran jer tu iznova svjedočimo tom zajedništvu, prijateljstvu, međusobnom uvažavanju i poštovanju, što je garancija očuvanja ove prekrasne tradicije i u budućnosti.“ – napomenuo je Posavec te dodao kako iznimno bogatstvo kulturne baštine, prirodnih ljepota i eno-gastronomskih delicija doprinose tome da je Međimurje danas jedna od najprepoznatljivijih županija u Hrvatskoj.
Bandić se posebno zahvalio Međimurcima koji svoju radnu etiku usađuju u Zagreb te time doprinose njegovom kvalitetnijem razvoju uz napomenu kako im i dalje stoji na raspolaganju u budućem radu. Sama večerja je bila i prigoda da Udruge studenata Međimurja dodijeli plakete svim svojim predsjednicima i to redom Igoru Ivkoviću, Davidu Krištofiću, Deniju Oreškom, Luki Vlaheku te Karolini Kolarić za predan rad i uspješno vođenje udruge nakon čega je uslijedio onaj ipak opušteniji dio događaja. Osim tradicionalnog međimurskog menija i izuzetne vinske kapljice, za dobru atmosferu tijekom večeri pobrinuli su se članovi međimurskog glazbenog sastava „Drugi program“ pod vodstvom Damira Rodigera, dok su kao iznenađenje nastupile naše poznate sopranstice, rođena Međimurka Blanka Tkalčec te Ludberžanka Barbara Othman, uz pratnju Danijela Ota, ali i međimurska pjevačka mlada nada 11-godišnja Viktorija Brezarić.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content