Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Socijalni dijalog za cilj ima stvoriti okolnosti u kojima su svi na dobitku

Datum objave: 29. studenoga 2016.

U proteklih godinu i pol dana, Međimurska županija i Bjelovarsko-bilogorska županija zajedno su provodile projekt „Jačanje kapaciteta gospodarsko-socijalnih vijeća Bjelovarsko-bilogorske i Međimurske županije“, financiran sredstvima strukturnih i investicijskih fondova, a u okviru kojeg je socijalni dijalog imao jednu od ključnih uloga. Upravo je zato, a na inicijativu SSSH-a u Velikoj vijećnici Međimurske županije održana sjednica Gospodarsko-socijalnog vijeća Međimurske županije s temom "Razvoj socijalnog dijaloga u Međimurskoj županiji“.
Ovaj sastanak je svojevrsni nastavak posljednje sjednice GSV-a, ali i otvaranje vrata poduzetnicima, radnicima, sindikalistima naše županije da sjednu za isti stol te otvoreno razmijene svoja mišljenja i pokrenu tako nužan dijalog.  “Ovime smo se ponudili biti povezujući faktor svjesni poteškoća realnog sektora, naših radnika i poduzetnika, ali i svjesni naših ovlasti.“ – u svom je uvodnom obraćanju istaknuo domaćin sastanka župan Matija Posavec napomenuvši kako ovakav dijalog za cilj ima stvoriti okolnosti u kojima korist u konačnici imaju i poslodavci i radnici.  Uz župana samom sastanku su prisustvovali i Davor Sabolić, predsjednik Gospodarsko-socijalnog vijeća Međimurske županije, Mladen Novosel, predsjednik GSV-a RH i predsjednik SSSH, Vedran Dragičević, predsjednik SMH-IS, Jasenka Vukšić, predsjednica Sindikata graditeljstva, Zlatica Štulić, predsjednica Sindikata trgovine, Nenad Leček, predsjednik sindikata TOKG, Miroslav Molnar, teritorijalni povjerenik SSSH, Branko Knez, regionalni povjerenik SMH-IS, Mladen Zemljić, regionalni povjerenik SGH i Vitomir Begović, ravnatelj Zavoda za unapređenje ZNR i stručnjak za socijalni dijalog, članovi međimurskog GSV-a, predstavnici Hrvatske gospodarske komore u Čakovcu, te pojedini poslodavci. Kako se na sastanku moglo čuti sindikalisti i radnici nisu zadovoljni odnosom pojedinih poslodavaca kada je riječ o sindikalnom udruživanju, ali i kako se nikada nije i ne smije odustati te da će cilj biti i ostati iznalaženje zajedničkog, suradničkog rješenja.
Samo zadovoljan radnik može dati svoj maksimum u interesu i sebe i svog poslodavca
Interes sviju nas je bio na tragu zaključaka sa zadnjeg sastanka GSV-a direktno krenuti s implementacijom socijalnog dijaloga kao jedne temeljne vrednote.“ – u svom je obraćanju istaknuo Mladen Novosel napomenuvši kako sindikatima nije uvijek jedino bitno razgovarati o cijeni rada i kolektivnim ugovorima. “Cilj  nam je da svaki radnik koji živi i radi na nekom području od svoga rada može mirno živjeti, prehraniti svoju obitelj, ali da je to radno mjesto sigurno. Samo tada ćete imati zadovoljnog radnika, koji prima adekvatnu plaću, koji će raditi i više od norme ako je potrebno, a opet samo tada će poslodavci moći ostvarivati veću dobit, što je u konačnici njihov krajnji cilj.“ – zaključio je Novosel. U otvorenoj raspravi istaknuto je kako se od sindikata rade problemi, koji realno nisu istiniti jer niti jedan sindikat neće i ne smije štititi radnika koji ne radi svoj posao ili ne izvršava svoje obveze.
Nisu poslodavci isključivo i jedino odgovorni zašto sindikati ne djeluju
Nije sve na nama. Glavna činjenica je da inicijativa za sindikalnim udruživanjem dolazi od strane samih radnika i oni sami moraju iskazati interes. Tu je ključ, ali je i činjenica da postoje problemi. Da, postoje tvrtke koje nemaju radnike koji su sindikalno udruženi, a zašto ne znam. Ja sam direktor firme u kojoj sindikat funkcionira preko 15 godina.“ – izjavio je Sabolić i istaknuo kako je zakonom propisano kada i u kojim uvjetima je sindikalno udruživanje nužno, a o provođenju toga se brinu za to zadužene institucije. Predsjednik GSV-a je okupljenima jasno istaknuo i kako se ovim sastankom nikome ništa ne nameće ili forsira, ali da je komunikacija i razgovor osnov svakog dobrog odnosa i suradnje, a posebice u poslovnom svijetu.
Nakon poduže rasprave svih uključenih Posavec i Sabolić su dali konkretne zaključke te najavili određene korake koji bi se trebali provesti ubuduće. “Za provođenje svega što smo danas čuli su potrebne promjene zakonskih propisa i direktnije uključenje same Vlade u cijeli proces. GSV će dati zaključke koje ćemo podržati i proslijediti nadležnim institucijama, ali i kroz djelovanje naših ljudi u Saboru zahtijevati provođenje istih.“ – zaključio je Posavec. Sabolić je napomenuo kako je ovo samo prvi korak u pravom smjeru prema dobrom socijalnom dijalogu, ali da prisila nikada nije i neće moći riješiti ništa. “Nekada je potrebno vrijeme da se stvore pravi uvjeti, okolnosti za nastanak nečega ali i da ljudi sami shvate da je to u njihovom najboljem interesu.“ – naglasio je Sabolić te se svima zahvalio na konstruktivnoj raspravi i otvorenom razgovoru.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content