Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Slovenska veleposlanica u Međimurju: Suradnja ne poznaje granice

Datum objave: 28. studenoga 2016.

Čak četvrtina projekata koja su sufinancirana u pretpristupnom prekograničnom programu IPA SLO-HR 2007.-2013., ona su međimurskih i slovenskih partnera, vrijednosti više od 90 milijuna kuna. Uz to obje strane granice surađuju intenzivno osim na konkretnim projektima, ujedno u području kulture i obrazovanja, a Međimurska županija ujedno financira učenje hrvatskog jezika u Lendavi, te priprema projekt učenja slovenskog jezika u Štrigovi. To su samo neke od tema i zaključaka iznesenih nakon radnog sastanka domaćina župana Međimurske županije Matije Posavca i veleposlanice Slovenije u Republici Hrvatskoj, Nj. E. Smiljane Knez, prilikom njenog službenog posjeta Međimurju. Svojim je dolaskom samo potvrdila da se nastavljaju prijateljski i intenzivni odnosi sa Slovenijom, Hrvatima koji tamo žive, ali i Slovencima koji su ih objeručke prihvatili.
Dva župana dogovaraju izgradnju Kulturno – turističkog centra za Međimurje u Lendavi
„Veliko mi je zadovoljstvo ugostiti veleposlanicu zemlje s kojom iznimno blisko surađujemo, kako smo posebice mi Međimurci vrlo aktivni u promicanju hrvatske i međimurske kulture u Sloveniji. To se posebno očituje u radu Hrvatskog kulturnog društva Pomurje koje ima jedini hrvatsku kulturni dom u Sloveniji, a imao sam ih priliku pozdraviti i na prekjučer održanom 11. Hrvatskom balu. Ta suradnja i ljubav prema domovini s jedne i s druge strane granice je za svaki primjer. S tamošnjim županom Antonom Balažekom dogovorili smo i veliki korak dalje, planiramo kandidiranjem na natječaje otvoriti Kulturno - turistički centar za Međimurje u Lendavi, te nastaviti razvoj kulture i turizma koji su važni za obje strane granice“, rekao je u uvodu međimursku župan, te objasnio kako bogatu kulturnu razmjenu provode i u zavičajnim društvima u Velenju i Ljubljani, ali i kroz Mješoviti odbor za suradnju Međimurske županije s Pomurskim Hrvatima. Županija je ove godine financirala učenje hrvatskog jezika u Lendavi, dok je trenutno u pregovorima s mariborskom zračnom lukom da se dio putnika usmjeri prema pograničnom prostoru, u Međimurju to bi bile i Terme LifeClass Sveti Martin koje imaju slovenskog vlasnika, iz Portoroža. Uz to, kada je gospodarstvo u pitanju, u Međimurju rade mnoge slovenske tvrtke i nekoliko je ključnih investicija koje su vezane za ulaganje slovenskog gospodarstva u našu županiju, poput ŠUMER d.o.o. i UCOM d.o.o. iz Murskog Središća, Perutnina Ptuj – Pipo Čakovec, ali su i u tijeku izgradnje pogona LTH Alucasta d.o.o. Čakovec te tvrtke CNC PUŠNIK d.o.o. u Nedelišću, koje će zajedno zaposliti više oko 200 osoba. „Zahvaljujem županu na ovom radnom sastanku kojim nastavljamo bogatu suradnju dviju zemalja. Posebice kada je gospodarstvo u pitanju, jer i sami znate da je na državnoj razini izuzetno bitna robna razmjena koja je vrlo visoka, RH je naš 4. najveći partner. Raste nam i broj turista u obje države, pa me veseli inicijativa i vaš kontakt s mariborskim aerodromom. Naime hrvatski turisti sve više posjećuju Sloveniju i tu zajedno imamo kontinentalni dio turizma, koji smo zajedno razvili, te je i u Međimurju na zavidnoj razini“, naglasila je veleposlanica i pohvalila hrvatsku narodnu zajednicu u Sloveniji, ali i dodala kako u Hrvatskoj postoji 16 društava Slovenaca.
Slovenija nije pokrenula inicijativu za zaštitu zlevanke!
„Izvijestila sam gospodina župana da kod nas nije bila pokrenuta nikakva službena inicijativa po pitanju zaštite zlevanke. Znate i sami da je to autohtono jelo s obje strane granice te da u Sloveniji postoji „Zlevankijada“, pa su možda u nekom trenu predstavnici medija došli na ideju kako bi Slovenija mogla zaštititi taj proizvod. Međutim, službene mjere nisu bile poduzete“, objasnila je veleposlanica, dodavši pritom kako su otvoreni i za zajedničke pothvate u tom smjeru, te da smatra kako bi u EU upravo te dvije države mogle biti primjeri zaštite svojih kulturnih i enogastronomskih obilježja. Uz sve navedene, zaključili su kako je ipak najvažniji projekt koji je vezan za obje zemlje svakako most u Murskom Središću, veliki infrastrukturni projekt vrijedan 7,5 milijuna eura, za koji će se sredstva morati upravo zajednički namaknuti iz europski fondova, a za koji je i Vlada Republike Slovenije iskazala potporu kroz gradnju pristupnih cesta izmjenom prostorno planske dokumentacije. Dobru suradnju sa susjedima, potvrdio je i prisutan na sastanku gradonačelnik Čakovca, ujedno saborski zastupnik Stjepan Kovač, te objasnio kako su uz zajedničke projekte s gradovima član Sivinet mreže. „Što se tiče kulturne i međuljudske suradnje, možemo iznijeti puno dobrih primjera . U prošlosti, možemo reći da je grad Čakovec, naša razvojna agencija, u onim pretpristupnim fondovima najviše projekata privukla sa slovenskim partnerima. Također je i dobra suradnja i dalje s Općinom Lendava gdje i njihove udruge dolaze na sve naše manifestacije, a mi i na njihov Bogračfest“, objasnio je i dodao kako su Županija i Grad dali podršku Općini Lendava za kandidaturu Europske prijestolnice kulture 2025. godine. Iz tog razloga, ali i kako je oko 1000 studenata upisalo fakultete iz Slovenije, uspostavljena je suradnja sa slovenskim željeznicama. „Prije godinu dana ishodili smo željezničku vezu 4 puta dnevno Čakovec – Ormož, kako bi se olakšao put studenata i prema drugim gradovima Slovenije te Austriji. Međimursko veleučilište u Čakovcu ujedno je potpisalo sporazum s Politehničnim sveučilištem u Mariboru oko međusobne suradnje, pa je linija neophodna“, zaključio je Posavec. Spomenimo kako su sastanku prisustvovali i opunomoćeni ministar, ekonomski savjetnik u Veleposlanstvu Jakob Štunf, ministrica savjetnica Kristina Kliner, predsjednik Skupštine Međimurske županije Mladen Novak, zamjenica župana Sandra Herman, pročelnik Upravnog odjela za gospodarske djelatnosti Darko Radanović, te Jako Horvat voditelj Odjela za razvoj gospodarstva Regionalne razvojne agencije Međimurje REDEA. Veleposlanica je radni sastanak zaključila pozivom na 50. Sajam poduzetništva i obrta u Celju, najveći takav u Sloveniji, kojem će upravo zbog velike obljetnice u 2017., Hrvatska biti zemlja partner. Bit će to prigoda za sistematičnu prezentaciju ne samo Hrvatske kao države, već i predstavljanje gradova, općina, županija. U nastavku svog posjeta, veleposlanica je posjetila još neke tvrtke i gospodarske zone na međimurskog području, ali i grad Prelog, nakon što je boravila i u Općini Štrigova.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content