Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Divnih 10 godina djelovanja Udruge žena „Zlatne ruke“ Čakovec pretočeno u prigodnu monografiju

Datum objave: 25. studenoga 2016.

Teško je nabrojiti sve aktivnosti koje smo provodile i na kojima smo sudjelovali od samih začetaka udruge, no nevjerojatno zvuči podatak da je iza nas već cijelo desetljeće rada“, s nostalgijom i ponosom prisjetila se predsjednica Udruge žena  „Zlatne ruke“ Čakovec Ana Vrbanec, na predstavljanju monografije koja je prigodno izrađena u povodu jubilarne 10. obljetnice djelovanja. Udruga aktivno djeluje od 2006. Godine sa svrhom očuvanja tradicije Međimurja, a danas okuplja 40-ak članica koje se redovito okupljaju svakog četvrtka kako bi se družile i razmjenjivale iskustva. Dupkom ispunjena dvorana Zgrade Scheier bila im je svojevrsno priznanje za njihov rad, ali i pokazatelj količine ljudi s kojima su surađivale tijekom godina i važnosti koju sama udruga ima u cijeloj zajednici. „Ova knjiga namijenjena je prvenstveno našim osnovnim i srednjim školama, kao i vrtićima, da istaknemo svoju želju za dopiranjem do mladih ljudi koji će nastaviti prenositi našu tradiciju i kulturnu baštinu, što je ujedno i glavni cilj djelovanja udruge. Sve ono lijepo i vrijedno što smo mi naslijedile od naših majki, želimo prenijeti na generacije koje tek dolaze“, naglasila je predsjednica udruge, ujedno i autorica monografije.
Iznimno vrijedna knjiga koja predstavlja kulturu kuće
Ovoj lijepoj večeri punoj emocija prisustvovali su i župan Međimurske županije Matija Posavec sa zamjenikom Zoranom Vidovićem, predsjednik Gradskog vijeća Grada Čakovca Jurica Horvat, predsjednik Društva upokojencev Lendava Aleksandar Marić, ravnateljice i ravnatelji međimurskih škola uz mnogobrojne učenike, predstavnici kulturnog života Međimurja, te simpatizeri i podupiratelji rada udruge. Poseban osvrt na samu knjigu i njeno nastajanje dale su njena urednica Nada Žilić i Marija Živković, te Ivan Pranjić kao predsjednik čakovečkog ogranka Matice hrvatske, jednog od suorganizatora, nakladnika monografije i podupiratelja rada same udruge. „Možemo biti ponosni što je u ovom kraju, koji je prebogat kulturnom tradicijom, nastala jedna ovakva udruga koja pronosi i promovira vrijednosti jednog kraja, te prenosi mlađim naraštajima jedno silno umijeće. Tek kad se uspoređujemo s drugim običajima i kulturama vidimo koliko je zapravo Međimurje slojevito po svojoj pučkoj narodnoj kulturi“, napomenuo je profesor Pranjić te prenio svoj razgovor s dopredsjednikom Matice hrvatske Stjepanom Sučićem, netom prije same svečanosti. „On je biranim riječima govorio o ovoj monografiji, te istaknuo kako se radi o iznimno vrijednom projektu, koji predstavlja kulturu kuće“, rekao je Pranjić, a prisjetio se i svog prvog susreta s autoricom Vrbanec, kada je kao mladi profesor došao u tadašnji Srednjoškolski centar, gdje mu je ona priredila topao doček i svojim ga savjetima usmjeravala u njegovu radu s učenicima.
Međimurska županija pomoći će organizirati izložbu u mađarskom Pečuhu
Bila je to ujedno idealna prilika da se uruče zahvalnice svim sponzorima i prijateljima udruge, čiji su se predstavnici pridružili čestitkama. „Ova se udruga najbolje može poistovjetiti sa svojim imenom, jer njihove ruke doista jesu zlatne, a osim ove divne monografije u nasljeđe su nam već ostavile more svojih unikatnih rukotvorina. Čestitam Vam na 10 godina postojanja i pisanoj riječi kao trajnoj ostavštini jednog vremena, a tijekom cijelog tog razdoblja pokazale ste nam kako s puno ljubavi možemo naše bogatstvo kulture čuvati, promovirati i prenositi na buduće generacije“, naglasio je župan Posavec, te obećao pomoći u ostvarenju njihove dugogodišnje želje. „Odmah iza Nove godine, uz pomoć naše generalne konzulice Vesne Haluge, organizirat ćemo izložbu udruge u mađarskom Pečuhu i tamošnjoj hrvatskoj školi, a Županija će se pobrinuti da troškovi tog puta budu podmireni“, razveselio je članice udruge Posavec. S lijepim željama svim prisutnima obratio se i predsjednik Gradskog vijeća Horvat, zahvalivši udruzi na doprinosu koji daju svim aktivnostima koje se organiziraju na području Čakovca, te pohvalio njihova nastojanja u očuvanju tradicije, čime ujedno uljepšavaju cjelokupnu sliku grada. Prigodni poklon, u obliku monografije kipara iz Lendave zamotane u ručni rad tamošnjih žena, članicama udruge uručio je predsjednik Društva upokojencev Marić, koji je naglasio kako njihovo druženje traje već 5 godina na mnogobrojnim akcijama i manifestacijama.
Na kraju su uručene i zahvalnice, kao mali znak pažnje ženama koje već godinama ulažu svoje vrijeme, ljubav i iskustvo u rad udruge. Tako je priznanje za okruglih 10 godina uručeno Zdenki Balentam, Ljubici Bubek, Zdenki Buvač, Mariji Crnčec, Bernardi Čavlek, Đurđi Horvat, Jelici Hranilović, Ani Kolarić, Josipi Končec, Ivanki Schranz, Nadi Veseli, Mariji Žišković i predsjednici Vrbanec, dok su za jubilej od 5 godina nagrađene Jadranka Almasi, Ana Drvenkar Brezničar, Terezija Halonja i Ana Šafarić. Cjelokupni program svojim su izvedbama upotpunili ženska vokalna skupina KUU "Veseli Međimurci", Marija Toplek (Žuža), Anja Posavec, Alois Stipetich Godenzi i Božidar Vadlja, a vodio ga je još jedan prijatelj udruge Nebojša Buvač.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content